Poctivá práca vo futbalovom klube MŠK Fomat Martin sa začína stále viac prejavovať v kvalitných športových výsledkoch. Veľkým problémom sú však v súčasnosti financie.
MARTIN. Pred piatimi rokmi vznikol projekt rozvoja a financovania futbalu v Martine na roky 2006 – 2011. S požehnaním predstaviteľov mesta ho vypracovali zástupcovia ŠK Fomatu Martin, ktorý sa v tom čase tiež premenoval na mestský športový klub.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Do spomínanej koncepcie sa zahrnuli i športové ciele, ktoré sa podarilo splniť. Významná časť bola venovaná ekonomickému zabezpečeniu projektu.
Varovný prst je už poriadne vysoko
V príjmovej časti sa rátalo aj s pomocou mesta. V prvých dvoch rokoch radnica držala svoje slovo. „Postupne však začali dotácie klesať a tento rok sme nedostali ani cent,“ opisuje realitu Ivan Šenšel, manažér MŠK Fomat Martin.
Jedenásť mládežníckych celkov tak začína mať výrazné problémy s pokrývaním nákladov na svoju činnosť. Napríklad cesta dorastencov za súperom na východ republiky stojí klubovú kasu 700 €. „V súťaži majú jedenásť východniarskych tímov, takže cestovné výdaje sú naozaj veľké. A to ešte nehovorím o žiakoch, ktorí hrajú prvú ligu.“
V súčasnosti Fomat prežíva len vďaka ústretovosti svojich sponzorov a tolerancii väčšiny dodávateľov. Raz však klub bude musieť svoje záväzky splatiť. „Ak nám mesto v tejto fáze nepomôže, mládež a následne i celý martinský futbal nebude mať šancu prežiť,“ dvíha varovný prst manažér a pokračuje. „V 60-tisícovom meste máme jedno ihrisko s umelou trávou a s nevyhovujúcim zázemím. V takýchto nevyhovujúcich podmienkach musí pracovať 11 družstiev. To už nepotrebuje žiadny komentár.“
Peniaze chcú len pre deti
Sedemnásťročná práca množstva ľudí by tak vyšla nazmar a takmer 250 mladých futbalistov by obrazne povedané skončilo na ulici.
„Nechcem maľovať čerta na stenu, žiaľ, katastrofický scenár je celkom reálny.“ Pritom kvalitná robota už našla odozvu aj na Slovenskom futbalovom zväze. Ten pridelil Fomatu Martin štatút útvaru talentovanej mládeže tretej kategórie. „Všetci vidia, že ideme správnou cestou a my by sme sa radi po nej posúvali vyššie. Bez aktívnej podpory mesta sa to však v dnešných ťažkých časoch utiahnuť nedá.“
Rozpočet družstva mužov vedia funkcionári pokryť s pomocou sponzorov a z vlastných príjmov. Finančná dotácia z radnice tak mala slúžiť len na pokrytie režijných nákladov mládežníckych tímov. „Jednoznačne chceme, aby z peňazí daňových poplatníkov mali osoh najmä deti. Aj preto prijala správna rada klubu uznesenie o transformovaní družstva mužov z občianskeho združenia na akciovú spoločnosť. Áčko sa v čo najkratšom možnom čase od ostatných družstiev oddelí a bude v podstate samostatnou jednotkou s vlastným financovaním. Tok peňazí sa tak ešte viac sprehľadní,“ vysvetlil Ivan Šenšel.