Práca s ľuďmi je návyková, tvrdí organizátor viacerých turistických podujatí Štefan Hudák z Diviak. „Keď vidíte tie rozžiarené tváre na vrchole kopca, to je na nezaplatenie,“ vysvetľuje. Prvý klub turistov Diviaky má pod palcom desať známych turistických podujatí, ktoré organizuje už desaťročia. „Dievčenský výstup na Zniev je najmladší, trvá 17 rokov, najstarším je Vianočný výstup na Tlstú, tohto roku oslávi štyridsaťjeden rokov,“ predstavil najmladšie a najstaršie podujatie.
Medzi tie netradičné výstupy patria napríklad Národné stretnutie plešatých a bradatých turistov na Drienku, Dievčenský výstup na Zniev, Stretnutia turistov veteránov či tohtoročná premiéra Národného stretnutia turistov abstinentov na Čremošnianskych Lazoch.
Na zábery z hôr sa prídu pozrieť stovky turistov
Za vlajkovú loď aktivít klubu však považuje Festival Ľudia a hory, na ktorom síce netreba šliapať do kopca, no napriek tomu sem každý príde v turistickom oblečení a s čajom v termoske. Festival každoročne koncom novembra priláka stovky návštevníkov a pozve do programu mnohých zaujímavých ľudí. Podujatie vzniklo v roku 1981 pod názvom Večer diafilmov z činnosti Turistického oddielu mládeže (TOM), neskôr získal skrátené pomenovanie Ľudia a hory. Jeho hosťami boli už cestovatelia zvučných medzi nimi svetoznámy dokumentarista a cestovateľ Pavol Barabáš, pražský primátor Pavol Bém, ktorý ako jediný primátor hlavného mesta štátu na svete vystúpil na Mount Everest, Marián Šajnoha, bývalý predseda Slovenského horolezeckého spolku James či legenda tatranských horských vodcov Pavol Rajtár, ale aj špičkoví himalájski lezci Jozef Kopold či Jaroslav Dutka.
„Vždy to bol „sviatok na dedine“, miestni sa len s problémami predierali centrom Diviak pomedzi autá s ŠPZ od výmyslu sveta,“ spomína Š. Hudák. Práve 30. ročník tohto podujatia porušil tradíciu a festival sa definitívne presťahoval z diviackeho kultúrneho domu do Kina Turiec v Turčianskych Tepliciach. Príprava 31. ročníka je už v plnom prúde, jeho hlavným hosťom by mal byť spisovateľ, diplomat a cestovateľ Jozef Banáš.
Štefan Hudák. Foto: archív ŠH
Vo vrcholovej knihe hľadajú občas aj záchranári
Ten, kto už na nejaký kopec vyšiel, vie, že k vrcholu patria vrcholové knihy. O tie na Drienku a Tlstej sa stará práve Prvý klub turistov v Diviakoch.
„Osadili sme tam aj vrcholovú tabuľku miestneho názvu, ktorá tam chýbala. Ľudia možno nechápu, prečo to tam je, ale má to svoj význam,“ myslí si Š. Hudák.
„Do knihy by sme mali najmä z bezpečnostných dôvodov zapisovať časové údaje. Napríklad v zime sa vám niečo stane, nedostanete sa dolu a záchranári vás skôr nájdu, keď uvidia zápis, o ktorej ste boli hore a kadiaľ ste sa vydali dolu. Čiže má to predovšetkým bezpečnostný význam,“ upozorňuje diviacky majster turistiky.
„Ale aj ostatné zápisy, napríklad od detí, ktoré k nemu nakreslia aj niečo pekné, sú veľmi milé,“ dodáva.
Diviacky klub v tomto roku oslavuje 35. výročie svojho vzniku. „Pri tejto príležitosti sme vymysleli projekt Najvyššie vrcholy slovenských pohorí 2011, ktorého cieľom je vystúpiť v tomto roku na najvyššie vrcholy 35. slovenských pohorí,“ predstavil projekt. Dvaja diviacki turisti Marieta Bernátová a Štefan Hudák už vystúpili aj na 35. najvyšší vrchol, ktorým bolo Skalisko, najvyšší vrchol Volovských vrchov.
Deti treba učiť, že na horách sa s každým pozdravíme
Turistika medzi mladými ľuďmi dnes nie je príliš populárna. V Diviakoch však už od roku 1981 existuje Turistický oddiel mládeže, ktorý momentálne vedie učiteľka Eva Lettrichová. Jeden z výletov do Vysokých Tatier absolvoval s mladými turistami aj Štefan Hudák, zážitkov bolo dosť.
„Deti boli unavené, aj otlaky mali niektoré, ale boli radi. Nechal som im dostatok voľnosti,“ spomína si. „Nezdravili sa s ostatnými turistami, tak som im povedal, že doma sa zdravíme len tomu, koho poznáme, na horách to ale neplatí. Tu sa zdravíme všetci, je to preto, že sme radi, že niekoho stretneme a máme si všimnúť, či niečo nepotrebuje,“ vysvetľuje.
„Čo ma zaujalo, chalani celou cestou rozprávali o počítačových hrách, zbraniach, mŕtvych.... Čo z nich vyrastie? Veď o pár rokov budú chodiť po herniach... Práve preto to robíme, aby deti našli zaľúbenie aj v prírode, nielen za počítačom. Či si vyberú niečo z nášho programu na trávenie voľného času, je na nich,“ dodal.
VIZITKA
Štefan Hudák, majster turistiky
V roku 1981 založil Turistický oddiel mládeže pri OTTJ Dynamo v Diviakoch. Predsedom dnešného Prvého klubu turistov Diviaky je od roku 1984. Titul Majster turistiky mu udelili ako prvému diviackemu turistovi 26. septembra 1989. V roku 1991 dosiahol vrchol najvyššieho štítu Európy Mont Blanc (4 810m. n. m.) V roku 1994 vystúpil spolu s tromi Diviačanmi na vrchol Matterhornu (4 478m. n. m.) a o rok na to zdolal legendárny Eiger (3 970 m. n. m.). Výstupom na Grandess Jorasses (4 208m. n. m.) v roku 1998 sa jemu, aj ďalšiemu členovi Klubu Jánovi Hajabáčovi splnil sen a za spomínané tri výstupy získali tzv. Alpskú trojkorunu. V roku 2001 udelil klubu vtedajší primátor mesta Jozef Turčány nový symbol – klubovú vlajku. V súčasnosti má diviacky klub 120 členov a patrí medzi najúspešnejšie Kluby regionálnej turistickej organizácie - Klubu slovenských turistov Turiec, ktorý má 920 členov, päť majstrov turistiky a viac ako 40 členov s rôznymi výkonnostnými triedami. V ostatných rokoch sú hlavnými organizátormi turistických podujatí PKT v Diviakoch Marieta Bernátová, Ján Fekeč a Štefan Hudák.
ZÁPISY VO VRCHOLOVEJ KNIHE - TLSTÁ
• Po manželkiných nadávkach sme konečne došli sem. Sen o nebi som jej nenaplnil. Nechcela. Konečne si zjem ten môj rezeň s chlebom.
• Jemně spocení sme dosáhli vrcholu.
O dvanásť riadkov nižšie...
...my sme ho dosiahli už v Gaderi. Adriana a Janko.
• Bolo to strašné. Celou cestou sem som myslela, že zahyniem. Už nech sme dolu. Už nikam nejdem. Už nikdy viac. Táňa a Andy.