MARTIN. V minulom týždni sústredili v centrále Lekárskeho odborového združenia (LOZ) výpovede lekárov aj z Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM). Ako nás v piatok popoludní informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová výpoveď podalo dovtedy celkovo 14 lekárov, všetci z chirurgických disciplín. Nahrádzanie lekárov bude vedenie nemocnice riešiť až po hĺbkovej analýze prijatých výpovedí.
Celkový počet lekárov, ktorí sa do protestu zapojili, je zverejnený aj na webovej stránke odborov. V piatok to bolo 2 411 lekárov z 34 zariadení.
„Niekde je to okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch to môže byť až okolo 70 percent,“ priblížil počty lekárov M. Kollár na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Aktivitu podporuje aj lekárska komora
Lekári v zásade podporujú aktivity odborárov, nie všetci sú však ochotní sa do nich aj zapojiť. „Nesúhlasím s transformáciou všetkých zdravotníckych zariadení na obchodné akciové spoločnosti. Výpoveď som však nedal, lebo mám malé deti a v súčasnosti vládne v nemocnici vydieranie, zastrašovanie skrátka strach,“ uviedol jeden z lekárov, ktorý však nechcel byť menovaný. Sú však aj takí, ktorí svoje výpovede podpísali.
Aktivitu odborárov podporuje aj Slovenská lekárska komora, ktorej prezidentom je Milan Dragula. Zastáva aj funkciu prednostu Kliniky detskej chirurgie UNM. Ako nám potvrdil, s podmienkami lekárov, ktoré sformulovali odborári súhlasí aj SLK, no na organizácii protestnej akcie sa nepodieľajú. Milan Dragula sa do nej tiež zapojil svojou výpoveďou, viac sa k tomu vyjadrovať nechcel, pretože bol po operácii kolena.
Na riešenie majú dva mesiace
Podľa Mariána Kollára sa situácia pre pacientov nezmení minimálne dva mesiace, počas ktorých bude trvať výpovedná lehota. Očakáva, že do jej skončenia príde k dohode. Ak k nej nepríde, všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude mať podľa neho vláda a ministerstvo zdravotníctva.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je pripravený aj na alternatívu, že 2 411 lekárov dá reálne výpovede. Je však stále pripravený rokovať so zástupcami LOZ. Rešpektuje požiadavky lekárov, ktorí chcú viac peňazí do zdravotníctva, najskôr je však podľa neho potrebné urobiť poriadok v súčasnom stave. Až potom sa bude dať hovoriť, kde pôjde viac peňazí.
ČO ŽIADAJÚ LEKÁRI
Odborári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek - dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov zdravotníkov.