MOŠOVCE. Bilancovanie prvého roka pôsobenia Múzea Jána Kollára v Mošovciach prinieslo nové vzácne prírastky. Pozoruhodné exponáty obohacujú výstavné priestory novovybudovaného múzea slávneho mošovského rodáka. Svojimi darmi prispeli nielen Mošovčania, ale aj návštevníci z blízkeho okolia i vzdialeného zahraničia.
Expozíciu skrášlila prútená váza so slnečnicami od Márie Vráblovej. Sýpku vhodne doplnila veľká drevená varecha používaná na salaši, či rumpľa na pranie, vďaka ktorej si staršia generácia zaspomína na ručné pranie v koryte či na potoku. Tieto predmety darovala Elena Kubisová z Malého Čepčína. Milada Hroboňová, ktorá už niekoľko rokov žije v Mošovciach, je nielen stálou návštevníčkou tohto múzea, ale aj darkyňou zaujímavých exponátov. Kuchynskú časť doplnila o dobovú polievkovú misu, ozdobný tanierik na zavesenie a hlinený džbán ozdobený ornamentom. Do múzea darovala aj dva plechové zvonce, ktoré svedčia o majstrovstve dávnych remeselníkov. Prostredníctvom farebnej fotografie od Spoločnosti Jána Kollára v Prahe Jirchářich môžu návštevníci vidieť, ako vyzerá hrob Jána Kollára na Olšanskom cintoríne v Prahe. Z textového a obrazového materiálu sa môžu zoznámiť aj s činnosťou tejto spoločnosti.
V apríli tohto roku expozíciu navštívil profesor slovakistiky v Budapešti Róbert Kiss Szemán, ktorý daroval do múzea svoju knihu Szláv pokol Pesten. Ján Kollár munkássága 1819 és 1849 között (Slovanské peklo v Pešti. Činnosť Jána Kollára medzi rokmi 1819 a 1849). Kniha bola vydaná v Budapešti v roku 2010 a zachytáva neľahkých tridsať rokov pôsobenia Jána Kollára v Pešti.
Ozývajú sa aj potomkovia veľkého Slovana. Veľká vďaka patrí Milanovi Tesákovi z Bratislavy, ktorý do múzea odovzdal dar od sedemdesiatročného prapravnuka Jána Kollára Geralda Schnabelraucha, ktorý žije v nemeckom meste Suhl. S pánom Geraldom sú pracovníci múzea v písomnom kontakte. Napísal im, že jeho matka Ľudmila Schnabelrauch (pravnučka Jána Kollára, ktorá niekoľkokrát navštívila Mošovce) zomrela v roku 2000 ako deväťdesiatročná. Gerald Schnabelrauch: „Mám sedemdesiat rokov a rád spomínam na môj pobyt v Mošovciach. Som vďačný za pohostinnosť v Bratislave, Mošovciach a Blatnici. Spomínam si hlavne na rodiny M. Tesáka, O. Kollára a Lučanských.“
Gerald Schnabelrauch múzeu poslal knižné a vecné pamiatky viažuce sa k mošovskému rodákovi Jánovi Kollárovi. Ide o tri mince. Prvá minca v nominálnej hodnote 50 Kčs bola vydaná v roku 1977 pri príležitosti 125. výročia úmrtia Jána Kollára, druhá vyšla v roku 1893 pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Kollára a jej autorom je Chaura. Tretia minca je od W. Sejdana.
Z knižných pamiatok pribudli do múzea okrem okrem Kollárovej Sláwy dcery vydanej vo Viedni v roku 1852 aj knihy, ktoré zachytávajú tvorbu Jána Kollára. Niektoré z nich sú doplnené rukopisom Kollárových vnučiek Fridy a Ľudmily (pozri Knižné prírastky). Najnovším prírastkom v Múzeu mošovských remesiel je konzervovač (prístroj na zatváranie plechových konzerv) od Ľudovíta Páleša z Mošoviec. Aj vďaka týmto darom je expozícia obohatená o zaujímavé predmety. Všetkým darcom úprimne ďakujem.
O tom, že vybudovanie Múzea Jána Kollára malo význam, svedčí aj to, že expozíciu počas ročného pôsobenia navštívilo 2 479 návštevníkov z celého Slovenska, Čiech, Maďarska, Ruska, Austrálie a Floridy. Početnú skupinu tvoria hostia, ktorí sú na liečebnom pobyte či rekreácii v Turčianskych Tepliciach.
KNIŽNÉ PRÍRASTKY
Wenzig, Joseph: Neuböhmischer Poesie (Nová česká poézia), Praha, 1833 - ceruzou napísané: Sonette vone Grossvater John Kollár (Sonet od starého otca Jána Kollára).
Murko, Matthias: Deutsche einflüsse auf die anfänge der slavischen romantik. Die Böhmische romantik I. (Nemecké vplyvy na začínajúcich slovanský romantizmus. Český romantizmus I.). Styria, 1897 (V prednej časti knihy rukou napísané Eigentum r. Frida Schneider geb. Schellenberg jüngste Enkelin Jonann Kollár´s).
Kniha venovaná vnučke Jána Kollára Ľudmile - Weingart, Miloš: Ján Kollár. Etudes sur la solidarité Slave. Rozpravy o slovanské vzájemnosti. Praha, 1929 (Na prvej strane rukou napísané: Der geehaten Frau Ludmila Schnabelrauch zur Seite 32-). (Váženej pani Ľudmile Schnabelrauch k pražskému jubileu venuje Ď A. Frinta).
Štúdium Jána Kollára v Jene je zachytené v knihe Steiger, Günter – Köhler, Otto: Unbekannte Dokumente der Völkerfreundschaft der Un
O srbských vplyvoch hovorí kniha: Wićaz, Ota: Jan Kollár. Ze žiwjenja, dźěla a serbskich poćahow wulkeho Slowjana. (Zo života, diela a srbských počiatkov veľkého Slovana). Slowjanske rozhlady č. 4/1928.
Ďalšia darovaná kniha je od Františka Pastrnku - Jan Kollár 1793-1852. Sborník statí o životě, působení a literární činnosti pěvce Slávy dcery na oslavu jeho stoletých narozenin. Viedeň, 1893.
Listy, ktoré spísala vnučka Jána Kollára Frida Schellenbergová a odovzdala 16. 5. 1904 Múzeu kráľovstva českého vyšli pod názvom Großvater Johann Kollárs liebesbriefe. (Ľúbostné listy starého otca Jána Kollára.)
Autor: Adriana Brázdová