MARTIN. „Počas každého zo špeciálnych dní, ktoré venujeme jednotlivým častiam mesta, sa zacielime na dva-tri nosné problémy,“ uviedol primátor Andrej Hrnčiar. Jedným z nich v auguste bol aj hluk z pohostinstva Hacara.
„Ľudia bývajúci v jeho okolí sa sťažovali na rušenie nočného pokoja. Okolité domy od pohostinstva oddeľuje len jeden múr, ktorý nemôže byť bariérou proti hluku zo zábavy či koncertov, ktoré sa v pohostinstve organizujú. A hoci mesto podnikateľov podporuje, v tomto prípade sme dali za pravdu občanom,“ povedal A. Hrnčiar.
Hacara sa stala problémom od času, ako sa tu začali organizovať koncerty a zábavy so živou kapelou takpovediac pod holým nebom.
„Keď sme sa sťažovali na rušenie nočného pokoja, odkázali nám, že máme ísť na chatu. Ich je viac a my sme vraj len štyria,“ opisuje letnú produkciu pohostinstva Jaroslav Klčo. „Keď sme volali políciu, dozvedeli sme sa, že neexistuje mestské nariadenie, ktoré by mohlo prerušiť takéto koncertovanie v nočných hodinách. Viete, keby tu podávali pivo a bola by tu pár hodín hlasnejšia vrava, asi by sme to strpeli, ale tie koncerty boli naozaj veľa,“ doplnil a pridal aj výsledky svojho súkromného prieskumu. Na internete si zistil, že mnohé slovenské mestá majú všeobecne záväzné nariadenie, ktoré blokuje hlučné prevádzky v nočných hodinách. „Martin nič také vo výbave nemá. Dokonca ani mestská polícia nedisponuje funkčným zariadením na meranie hluku,“ povedal nám a posťažoval sa, že napriek asi päťdesiatim podpisom pod petíciou, mala Hacara v pláne využiť teplé augustové a septembrové víkendy na organizovanie ďalších zábav.
„Koncerty a zábavy sme nezačali organizovať my,“ obhajuje sa prevádzkovateľka Hacary Danica Bellová. „Podnik tu funguje osemnásť rokov a vždy v ňom boli aj zábavy. Hostinec som začala prevádzkovať prvého júla a piateho augusta tu bola prvá zábava. Samozrejme, že som na ňu mala povolenie z mestského úradu, vrátane času.“
Po ňom sa dozvedela, že susedia organizujú petíciu. „Zašla som za Klčovcami, sadli sme si na terasu, povedali mi, čo im prekáža, ja som ich požiadala o pochopenie, lebo som chcela pripraviť ešte jednu zábavu s časovým presahom po desiatej večer a ostatné už budú do desiatej hodiny, aby som akceptovala potrebu nočného pokoja. Dohodli sme sa, že ak budú niečo proti nej mať, že prídu za mnou. No neprišli. Akciu som oznámila opäť s povolením úradu s dvojtýždňovým predstihom, no o pol dvanástej som ju musela na zásah policajtov uzavrieť, hoci jej organizácia nebola lacná. Prečo mi teda povolenie vydali, hoci som v žiadosti uviedla, kde plánujem zábavu organizovať a do akej hodiny?“ kladie otázku D. Bellová.
Z tejto zábavy polícia zhotovila videozáznam, ktorý je priložený k sťažnosti Priekopčanov. Primátor so sprievodom si bol overiť mieru hluku na ďalšej zo zábav v Hacare – 17. augusta. To, čo avizovala D. Bellová, sa aj potvrdilo. O desiatej hudba zahrala tuš a zábava sa skončila.
„Táto skúsenosť ma presvedčila, že v obytných zónach budeme v spolupráci s mestskou políciou vo zvýšenej miere dohliadať na to, aby boli povolené hladiny hluku, rovnako ako obmedzenie hudobnej produkcie len do desiatej, striktne dodržiavané,“ zhodnotil.
Sťažnosť Priekopčanov sa bude na mestskom úrade prerokovávať v týchto dňoch.