Slovenské zemiaky v obchodoch často nevidíme

Zemiak ma zaujíma, keď už je vo vreci, môže rásť hoci aj na strome. Tvrdí obchodník Branislav Durný riaditeľ a konateľ LOZS, Liptovský Mikuláš a podpredseda Zemiakárskeho zväzu SR pre obchod. Rozprávali sme sa o zašlej sláve zemiakárskej bašty v Turci i o

Podpredseda Zemiakárskeho zväzu SR Branislav Durný.Podpredseda Zemiakárskeho zväzu SR Branislav Durný. (Zdroj: JANA KOVALČÍKOVÁ)

súčasnej situácii s pestovaním a dovážaním zemiakov na Slovensko.

Zemiaky sa v Turci kedysi pestovali na veľkých plochách. Čím bola táto produkcia významná?

- Slovensko bolo známe tým, že gro zemiakov sa pestovalo na Liptove, v Turci, Orave a Spiši. Nebolo tu treba zavlažovať, boli tu vhodné podmienky na skladovanie, priemerné úrody a odtiaľto sa dostávali do celého Slovenska. Vždy sa hovorilo, že na strednom a severnom Slovensku sa začali kopať zemiaky v septembri a potom sa skladovali. Kým na juhu mali skoré zemiaky, ktoré sa do septembra - októbra pomíňali a potom prišli na rad tie zo stredného Slovenska. Okrem toho, na Spiši, v Liptove a Turci boli aj najvhodnejšie podmienky na pestovanie kvalitných sadbových zemiakov. Predtým sa pestovali zemiaky na každom družstve aj v Turci, napríklad na Dubovom, v Mošovciach, Dražkovciach i v Blatnici. V súčasnosti je už zemiaková sadba len na Liptove a Spiši a konzumné zemiaky sa pestujú na juhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Karta sa obrátila a teraz slovenská produkcia konzumných zemiakov stojí len na pestovateľoch z juhu. Prečo?

- Pretože tu majú s tými istými nákladmi ďaleko vyššie úrody. Keď majú dobrý rok, z hektára majú dvakrát viac úrody ako na strednom alebo severnom Slovensku.

Kto zásobuje naše obchodné reťazce?

- Obchodné reťazce si zemiaky dovážajú odkiaľ chcú. Sčasti sú to aj pestovatelia z južného Slovenska, ale najmä Česi, Nemci, Francúzi, Holanďania i Rakúšania.

Prečo neuprednostnia zemiaky zo Slovenska?

- Reťazce na Slovensku zastupuje veľakrát zástupca, ktorý sídli v Česku a ten rozhoduje o tom, odkiaľ ide nákup tovaru. Preto sa na náš slovenský trh v reťazcoch dostávajú predovšetkým tovary zo zahraničia. Na jar sme tu mali na pultoch napríklad zemiaky z Francúzska, Nemecka, Holandska a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok bol nedostatok zemiakov. Odkiaľ ste dovážali zemiaky na náš trh?

- Už v septembri sme začali s dovozmi z Nemecka a z Čiech. Zásobovať sme okrem veľkoobchodných skladov začali aj pestovateľov zemiakov na Slovensku, ktorí museli pokryť svoje objednávky. Zaujímavosťou bolo, že reťazce pri dodávke týchto zemiakov im ponúkali nižšie ceny, ako za tie isté zemiaky, ale dovezené z Nemecka, Rakúska, Francúzska či Holandska.

Koľko zemiakov je v súčasnosti posadených?

- Zasadilo sa asi 10 700 hektárov zemiakov, z toho asi 2 500 hektárov u drobných pestovateľov. Množiteľské plochy zemiakovej sadby predstavujú 670 hektárov. Koľko zo zemiakovej sadby bude schopné na predaj, ešte nevieme, dávame ich na odrodové skúšky, či nemajú vírusy a podobne. V minulosti pred rokom 1969 bolo trikrát viac pestovateľských plôch, pričom drobní pestovatelia mali až desať tisíc hektárov.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo tie plochy tak rapídne klesli? V čom je najväčší problém?

- Ovplyvnilo to viac faktorov. Významne však zavážil fakt, že štát upustil od dotácií na zemiaky pre poľnohospodárov, nechal tomu voľný priebeh a trh. Trh vraj všetko porieši. Ale v praxi to znamená, že keď je pretlak zemiakov, tak nás zaplavia lacnými zemiakmi a keď je ich nedostatok, zaplatíme za ne viac.

Máme prístup aj ku kvalitným zemiakom na Slovensku?

- Dôležitá je kvalita sadby, ktorú máme na Slovensku veľmi dobrú. Vieme dopestovať každú odrodu, ktorú dopestujú aj Nemci alebo Holanďania. Zemiaky z Liptova, zo Spiša či z Turca sú veľmi chutné a ako stvorené boli aj na skladovanie.

Hovorí sa, že klesla spotreba zemiakov u ľudí. Je to pravda?

- Kedysi sa brala spotreba zemiakov ako takých, ale dnes je na trhu veľa zemiakových polotovarov, ako zemiaková múčka, hranolky, pirohy a podobne. Čiže toto sa už nesleduje ako zemiak, ale ako výrobok. Ale cítime aj pokles spotreby samotných zemiakov. Dôvodom môže byť ich vysoká cena, alebo aj rýchly životný štýl, kedy sa mnohým ľuďom nechce škrabať zemiaky.

Vieme už povedať aká bola úroda? Budeme mať dosť zemiakov?

- Tento rok očakávame úrodu okolo 230 - 240 tisíc ton zemiakov, čo by malo pokryť ročnú spotrebu Slovenska. Koľko sa uskladní a aká bude ich kvalita, to zatiaľ nevieme povedať. Slovensko sa však vyznačuje tým, že na jar sa už musí konzumný zemiak dovážať.

Už sme si všimli, že ceny zemiakov sú lacnejšie. Aké sú výkupné ceny od pestovateľov?

- Môžeme povedať, že sú tretinové ceny oproti vlaňajšiemu roku, kedy bola neúroda zemiakov. Dnes kúpite od pestovateľa na juhu Slovenska zemiaky za 7 – 8 centov za kilo bez DPH. V obchodoch sa predávajú aj po 30 - 35 centov s DPH.

Mnohé družstvá sadia zemiaky už len pre svojich členov a obyvateľov obcí. Aký vývoj s pestovaním zemiakov môžeme očakávať v Turci?

- Toto sa už zrejme nezmení. Prečo by ich sadili, keď z toho nemajú zisk, ale len stratu a ešte im úrodu kradnú aj kadejakí zlodeji? Na konzumných zemiakoch už nezarobia, takže nechcú pestovať. Prešli na pestovanie repky, obilia, kukurice, na ktorých ešte zarobia. Nedá sa to však robiť stále, ak chcú dodržať osevný program. Žiadalo by sa zaradiť do pestovania aj zemiaky.

KTO JE BRANISLAV DURNÝ

Začínal v ZŤS v roku 1965 ako strojár, po absolvovaní diaľkového štúdia na vysokej ekonomickej škole pôsobil ako ekonóm v strojárskom priemysle. Obchodu sa začal venovať otvorením a sprevádzkovaním Obchodného domu Prior v Martine. Prešiel funkciou riaditeľa podnikov Stredoslovenské pivovary a potom Štátneho podniku Zelenina. V roku 1998 rozbiehal činnosť odbytového združenia na Liptove. Tomu sa venuje ako riaditeľ a konateľ spoločnosti, ktorej majiteľom sa v posledných rokoch stala nemecká spoločnosť EUROPLANT, zaoberajúca sa výhradne pestovaním a obchodovaním so zemiakmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 329
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 142
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 192
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 832
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 317
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Branislav Kováčik z Martina.

Husle Branislava Kováčika poznajú vo svete.


Monika Maruňáková

Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR

Už ste čítali?