onštrukciou.
MARTIN. Myšlienka rekonštrukcie stálej expozície TG sa formovala od začiatku roka 2010 ako výsledok plánovaných zmien v interiéri budovy. Nová predstava o podobe stálej expozície vychádza z poznania umelecko-historických reálií a medzníkov, ktoré formovali a určovali vývoj slovenského moderného výtvarného umenia s dôrazom na spomínanú jedinečnú pozíciu mesta Martin.
Tradičná kultúrna klíma Martina, tvorená generáciami literárne i politicky činných osobností od čias národného obrodenia, ale aj vydavateľská a spoločenská aktivita sústredená pri Matici slovenskej, bohatá spolková divadelná a literárna činnosť, to všetko sa stalo inšpiratívnym zázemím osobnosti slovenského výtvarného umenia. Turčianska galéria vlastní reprezentatívny súbor olejomalieb, grafických i kresebných prác Mikuláša Galandu, z veľkej miery daru Márie Galandovej.
V ďalších výstavných miestnostiach sa dostávajú do kontextu autori, ktorí prežili v Martine niekoľko rokov, spolutvorili umelecké prostredie mesta a ich tvorba zapadá do prvej polovice 20. storočia. Jednu z výstavných siení predstavuje tvorba generácie II. svetovej vojny: V. Hložník, V. Chmel, Skupina Trojštít reprezentovaná F. Štefunkom, M. Benkom, K. Ondreičkom a L. Záborským.
Zatiaľ poslednú časť stálej expozície tvoria diela galandovcov: A. Barčík, M. Laluha, R. Krivoš, V. Kompánka, M. Pašteka, P. Tóth, I. Štubňa, M. Marček, E. Púček. Ich tvorba je na výstave zastúpená ranými dielami z prelomu 50. - 60. r. 20. storočia.
St. expozícia má ambície postupne chronologicky predstavovať výtvarný život Turca už uzavretého umeleckého diela osobností spätých s regiónom s presahom do 60. - 80. r. 20. st. Kritériom výskumu autorov a zaradenia do st. expozície je v zmysle koncepcie výstavy ich príslušnosť k regiónu, ale najmä a súčasne dielo, ktoré predstavuje výtvarne etablované hodnoty v v nadregionálnom kontexte. (L. Tanóczky, O. Krýslová a i.).
Autor: V.Legerská