MARTIN. Základy rodinnej knižnice položil gróf Anton Juraj Aponi roku 1774 vo Viedni, ktorú jeho syn Anton Aponi, diplomat európskeho formátu, presťahoval do Bratislavy a roku 1846 do Oponíc. V tom čase v rodovom kaštieli v Oponiciach bola dobudovaná veľká galériová miestnosť, kam bola knižnica umiestnená. Nachádzalo sa v nej okolo 30 000 zväzkov vzácnych kníh a rukopisov. Postupom rokov mnohé unikátne knihy z knižnice sa dostali do dražby a boli rozpredané na aukciách v západoeurópskych mestách, čím sa vyrovnávali dlžoby rodiny. V 20. storočí sa s knižnicou nezaobchádzalo práve najlepšie, najmä po 2. svetovej vojne a nástupe socializmu v Československu kaštieľ bol zdevastovaný, a aby sa vzácne knihy aspoň čiastočne zachránili, v 70. rokoch 20. storočia ich prevzala Matica slovenská a stali sa súčasťou fondov Slovenskej národnej knižnice v Martine.
V roku 2007 schátralý oponický kaštieľ kúpila spoločnosť I&P Slovakia, ktorá s prispením eurofondov celý kaštieľ zrekonštruovala do pôvodného stavu. V areáli kaštieľa vybudovala luxusný hotel so zachovaním dobového výzoru a zrekonštruovala tiež pôvodnú „biblioteku“, pôvodnú miestnosť knižnice. Do kaštieľa na základe zmluvy so Slovenskou národnou knižnicou boli umiestnené knihy z pôvodnej aponiovskej knižnice, ktoré doteraz uchovávala Slovenská národná knižnica v celkovom počte okolo 17 000 vzácnych kníh.
Knižnica odteraz bude slúžiť odbornej i laickej verejnosti a keďže sa nachádza v luxusných dobových priestoroch, bude dôsledne prezentovať nielen históriu rodu Aponi, ale tiež knižnú kultúru Slovenska. Veľkým vkladom do znovuvybudovania tejto vzácnej knižnice šľachtického rodu je jej kustód Peter Králik, ktorý pozná jej dejiny i obsahovú skladbu fondu.
Autor: Klára Komorová