MARTIN. Na nevýhody v parkovacom systéme pre zdravotne postihnutých v martinskej nemocnici nás upozornila jedna Martinčanka. Pre svoje ochorenie, ktoré ju pripútalo na invalidný vozík, pravidelne navštevuje martinskú i Žilinskú nemocnicu a môže porovnávať. Auto má špeciálne upravené tak, že ho dokáže sama šoférovať.
Pacientov čaká turistika po areáli
Zaráža ju však to, že kým v Žilinskej nemocnici zaplatí za dve hodiny parkovania pri nemocničnom pavilóne šesť centov, v Martine je to 0,60 eur. Problém však vidí nielen vo vysokej cene, ale aj v tom, že v Martine sa nedá parkovať pri pavilóne, do ktorého potrebuje ísť a zakaždým ju čaká turistika po nemocničnom areáli.
„Je to, podľa mňa, nedomyslené. Vozičkár má podľa pravidiel nemocnice nechávať auto na parkovisku pri vrátnici a odtiaľ ísť na oddelenie na vozíku napríklad aj za dažďa alebo po snehu. V Žiline sa dostanem bez problémov až pred vchod pavilónu a parkujem takmer zadarmo počas celého vyšetrenia,“ reaguje žena, ktorá nechce byť menovaná.
Bezplatné parkovanie majú držitelia preukazu ZŤP napríklad v Banskej Bystrici, Nitre, Košiciach či Trenčíne.
Zväz zdravotne postihnutých na problém poukazoval
S týmito problémami sa ľudia obracajú aj na Slovenský zväz zdravotne postihnutých v Martine (SZZP).
„Ľudia nás upozorňovali na tento problém už dávnejšie, ale poznám ho aj osobne, keďže som hemofilik a väčšinou idem k lekárovi sám na aute. Vedenie nemocnice som o ňom informoval už asi pred rokom a vtedy som im vravel, že to nie je dobre, keď invalid musí auto zaparkovať na parkovisku a odtiaľ ísť pešo k pavilónu. Veď nemocnica je ako skanzen, keď je nepriaznivé počasie nedokážu sa presunúť,“ tlmočí názory invalidov Ivan Kováčik, sociálny poradca zo SZZP. O situácii diskutoval aj s pracovníkmi vrátnice. Tí sa mu ale zdôverili aj s tým, že ľudia vozíčkársky preukaz zneužívajú.
Nemocnica: Invalidi majú finančné úľavy
Nemocnica sa však bráni. V areáli je veľké zberné parkovisko pri vozovej vrátnici, ktoré má 175 parkovacích miest. Pre držiteľov preukazu ZŤP je vyhradených 19 z nich.
Ako sme sa dozvedeli, nemocnica spoplatnila parkovanie pred ôsmimi rokmi. Neorganizované parkovanie priamo v areáli podľa hovorkyne nemocnice Kataríny Kapustovej narušovalo rozvoz stravy pre hospitalizovaných pacientov, odvoz odpadov a rozvoz bielizne na kliniky. Upozornila tiež na to, že autá prekážali i záchrankám. Držitelia preukazov ZŤP však majú finančnú úľavu.
„Človek s preukazom ZŤP môže v areáli parkovať 15 minút bezplatne, ak si následne presunie auto na vyhradené parkovisko,“ uviedla K. Kapustová. To však za predpokladu, že s pacientom chodí vždy nejaký vodič, ktorý to auto preparkuje. V prípade, že má invalid aj takéhoto sprievodcu, parkovanie by mal mať úplne zadarmo.
Zavolajú im nemocničný „taxík“
Pre tých pacientov, ktorí sú schopní šoférovať alebo majú auto špeciálne prispôsobené na svoje postihnutie, má nemocnica tiež riešenie. Na vrátnici nahlásia, že sa potrebujú presunúť na pavilón a nemocnica pošle špeciálne uspôsobenú sanitku, ktorá pacienta dovezie priamo k oddeleniu. Ivan Kováčik zo zväzu zdravotne postihnutých však oponuje.
„Mnoho vozíčkárov má presne upravenú sedačku i celé auto. Je nepredstaviteľné, aby sa na vozíku teperili do nejakého auta,“ argumentuje.
Okrem toho sa v areáli nachádza aj 90 parkovacích miest pre zamestnancov, na ďalších dvadsiatich môžu parkovať aj klienti. Zvýhodnenie pre invalidov tu však neplatí a hodinové státie na týchto miestach predstavuje 0,65 €.