MARTIN, VALČA. Vláda Ivety Radičovej, zložená zo štyroch stredopravých strán - SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mostu – Híd, sa stala po 458 dňoch od svojho vymenovania minulosťou. Väz je zlomila ratifikácia Európskeho finančného stabilizačného fondu (EFSF), tzv. eurovalu. Premiérka jeho schválenie v parlamente spojila s hlasovaním o dôvere vlády. Nepomohlo jej to.
Premrhaná príležitosť
„Som sklamaný. Pravica premrhala príležitosť, ktorú od voličov dostala. Je až nepochopiteľné, že súlikovci v záujme zvýšenie popoularity dokázali cez palubu hodiť premiérku, ktorú tak veľmi milovali. Navyše, Slovensku spôsobili obrovskú hanbu, naša reputácia sa bude v zahraničí ťažko naprávať,“ myslí si primátor Martina Andrej Hrnčiar.
Stanislav Thomka, okresný líder SaS v Martine, sa už pred hlasovaním pre denník SME vyjadril, že za pád vlády budú zodpovedať tí, ktorí hlasovanie s eurovalom spojili s hlasovaním o dôvere vláde. „Samotné hlasovanie o eurovale je v rozpore s programovým vyhlasením vlády,“ presviedčal Thomka.
Vlastný gól
„Koalícia si dala vlastný gól, nikto to nečakal. Inak sa pád vlády nedá hodnotiť. Je to však ich vec a volič si to určite sám vyhodnotí. Pre normálneho človeka je však ťažko stráviteľné, že sa stranícke záujmy povýšia nad záujem štátu,“ povzdychla si Eva Straková, predsedníčka Rady základných organizácii Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy pre okresy Martin a Turčianske Teplice.
Rozčarovanie, ale bez prekvapenia
Rozčarovaná, ale nie prekvapená z diania na politickej scéne bola aj 55-ročná Katarína z Valče.
„Smerovalo to k tomu. Celý čas sa iba hádali a nestarali sa o problémy bežných ľudí. Ba niekedy som mala pocit, že im ešte robia napriek. Ja viem, že sa ťažko hľadajú riešenia, ktoré by vyhovovali väčšine spoločnosti, ale pokúsiť sa o to mohli. Škriepky ešte nikdy nikomu nepomohli. Chcelo to viac porozumenia a súdržnosti,“ povedala žena, ktorá je s vnučkou na materskej dovolenke.
O predčasných voľbách
Po páde vlády sa lídri SDKÚ-DS, KDH a Mostu – Híd so Smerom dohodli na predčasných parlamentných voľbách. Tie sa uskutočnia 10. marca. Hneď potom, ako bol ústavný zákon o skrátení volebného obdobia NR SR schválený, v parlamente veľkou väčšinou hlasov na druhý pokus prešiel aj euroval.
„Predčasné voľby sú najčistejším riešením. Koalícia musela za svoju neschopnosť dohodnúť sa zaplatiť. Je to však príliš vysoká cena. Obávam sa, že chystané reformy opäť skončia v šuflíkoch na ministerstvách a krajina bude pol roka a ž rok prešľapovať na mieste. Pre mestá a obce je najväčším rizikom, že sa spomalí a možno až zastaví čerpanie peňazí z eurofondov. Bez nich môžeme na viaceré projekty zabudnúť,“ netajil obavy martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Vyhodené peniaze
Valčianka Katarína si nové voľby neželala, uprednostnila by iné riešenie. „Predčasné voľby sú drahou záležitosťou a peniaze, ktoré na ne minieme, sa mohli aj účelnejšie využiť. Radšej by som bola, keby sa politici dohodli na novej vláde, ktorá by vydržala až do konca súčasného volebného obdobia. A vôbec by mi neprekážalo, keby v nej bola napríklad pravica so Smerom.“
S názorom, že predčasné voľby sú vyhodené peniaze súhlasí aj Eva Straková. „Budú chýbať inde. Skôr by som privítala inú dohodu relevantných politických strán,“ povedala odborárka zo školstva, ktorá predpokladá, že učitelia aj napriek pádu vlády zo svojich požiadaviek neustúpia. „Budeme ich aj naďalej presadzovať. Viete, nám každý pred voľbami sľubuje, že školstvo je jeho prioritou. No, keď sa majú po voľbách slová preniesť do činov, tak sa sa na to akosi zabudne. Takto to už ďalej nemôže ísť. My už nemáme čo stratiť,“ tvrdí Eva Straková.
Prepad prestíže politiky ako povolania
Ľuďom lezie politika v poslednom období na nervy. Znechucuje ich. Názor, aký sme si vypočuli od Petra Cabadaja, pracovníka Slovenskej národnej knižnice, zrejme nie je vôbec ojedinelý.
„Otvorene priznávam, že som zo súčasnej politickej situácie, ktorá vyústila do pádu Radičovej kabinetu, rozčarovaný až zhnusený. Zrejme nie som sám. Niekdajšia občianska bezmocnosť sa po takmer 22 rokoch rozplynula v ťažkých oblakoch nezáujmu a ľahostajnosti, ku ktorým sa ako súrodenci od jednej matere pridali korupcia, kult straníckosti a „schopnosť" obchodovať a hazardovať so všetkým. Aj s menom našej republiky. S tým logicky, ako spojené nádoby, súvisí neustále sa prehlbujúci prepad prestíže politiky ako povolania a politikov ako jeho aktérov. Na tomto, myslím si, nič nezmenia ani marcové predčasné voľby,“ skepticky sa na ďalší vývoj na Slovensku pozerá Peter Cabadaj.