adiska.
KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. V obecnej pokladni v Kláštore pod Znievom chýbalo v máji 24 tisíc eur. Časť z nich, 15 tisíc, mal mať doma v trezore starosta Maroš Halahija, ktorý zvyšok chýbajúcich peňazí dokladoval faktúrami. Finančnej komisii sa postup šéfa obce nepozdával, a tak dala vec prešetriť polícii ako podozrenie zo spáchania trestného činu na majetku obce. Zároveň ho vyzvala nielen na prepustenie ekonómky, ale aj na jeho odstúpenie z funkcie.
Členovia komisie starostovi vyčítali, že boli peniaze uložené uňho doma a nie v banke, kde sa mali podľa nich zúročovať. Výhrady mali aj k faktúram. Jedna z nich bola vystavená za nákup čistiacich prostriedkov na príliš vysokú sumu, pričom pri ďalšej nevedeli nájsť ani sídlo firmy. Navyše chýbali starostove podpisy na zmluvách a pokladničných dokladoch obce, nikto nemal podpísanú zodpovednosť za pokladňu.
Halahija nedodržal tri zákony
Závermi polície sa finančná komisia zaoberala na svojom októbrovom zasadnutí. Vyšetrovateľ vraj zistil porušenie troch zákonov - o obecnom zriadení, majetku obcí a účtovníctve. V tom prvom porušil sľub, ktorý skladal pri nástupe do funkcie. V ňom sa hovorí, že sľubuje na svoju česť a svedomie, že bude ochraňovať záujmy obce a riadne si plniť povinnosti. Zákon o majetku obcí ukladá obci povinnosť hospodáriť s majetkom obce v prospech jej rozvoja.
„Aj napriek zisteným skutočnostiam táto vec nemôže byť posudzovaná z trestnoprávneho hľadiska,“ píše sa o záveroch vyšetrovania v zápisnici finančnej komisie, ktorú jej členovia zverejnili na webovej stránke obce.
Starosta o ohováraní nechce hovoriť
Starosta Maroš Halahija sa voči podozreniu finančnej komisie bráni podaním trestného oznámenia za ohováranie a vydieranie. V júli sa pre naše noviny vyjadril, že ide o vykonštruované intrigy neúspešných kandidátov na post starostu. Opieral sa tiež o audit, ktorý tvrdenia finančnej komisie nepotvrdil. K záverom vyšetrovania a svojmu podaniu trestného oznámenia, na základe ktorého sa začalo i trestné stíhanie, sa vyjadriť nechcel.
„O záveroch vyšetrovania som písomne upovedomený nebol, takže naň neviem reagovať. K podaniu trestného oznámenia za ohováranie a vydieranie sa zatiaľ vyjadrovať nebudem. Urobím tak až potom, keď bude celá vec uzavretá,“ povedal.
Ochrana obce sa obrátila proti nim
Predseda finančnej komisie Ľudovít Smik pre MY Turčianske noviny uviedol, že s kolegami v komisii majú iný názor ako vyšetrovateľ.
„Odvolali sme sa aj na prokuratúru, ale neúspešne. Starosta vraj neporušil zákon v trestnoprávnej rovine, len v administratívnej. Boli sme z toho rozčarovaní. Bránili sme verejný záujem, obecné peniaze a ono sa to obrátilo proti nám,“ povedal. Dodal tiež, že vo veci vyšetrovania ohovárania a vydierania nikto z nich ešte nebol vypočutý. „Nerozumiem, v akom zmysle mal byť starosta vydieraný,“ podotkol Ľudovít Smik.
Stávajú sa aj horšie veci
Situáciu v pokladni a faktúrami nevnímajú ale všetci poslanci rovnako. František Cipár priznal, že konaním starostu bol prekvapený, ale nepovažuje to až za taký veľký problém.
„Možno pochybil, ale stávajú sa aj horšie veci. Preto som rovnako ako viacerí z poslancov nesúhlasil s podaním trestného oznámenia,“ povedal.
Poslanci chod úrad kontrolujú
Aby sa podobná situácia nezopakovala, poslanci odsúhlasili smernice, ktoré už ale mali byť podľa nich na úrade dávno platné.
„Obmedzili sme výšku hotovosti, ktorá môže byť v pokladni, zaviedli sme hmotnú zodpovednosť za pokladňu, kontrolujeme zmluvy, faktúry. Stále vidíme na úrade nedostatky, ale tie najzávažnejšie sme už odstránili,“ vymenoval opatrenia Ľudovít Smik, podľa ktorého starosta pri zavedení smerníc s poslancami spolupracuje.