MARTIN, TURČ. TEPLICE. Lekárom slúžiacim na martinskej pohotovosti sa skrátenie pohotovosti do 22. hodiny pozdáva.
„Je to dobrý krok, pretože väčšinu pacientov aj tak vyšetríme do desiatej. Potom sú to už len výnimočné prípady. Väčšinou ide o stavy, ktoré pacientov trápia dlhšie,“ uvažuje Vladimír Gabriška, riaditeľ Zdravie Martin. „Dobrým nápadom však nie je, že by sa mala zrušiť návštevná činnosť Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) a v jej kompetencii by zostala len ambulantná časť. Ku každej seknutej chrbtici, chrípke či hnačke bude potom asi chodiť záchranka,“ myslí si riaditeľ.
Zrušili ju pre neochotu lekárov slúžiť
Pred viac ako rokom pohotovostnú službu v Turčianskych Tepliciach zrušili. Lekári, ktorí odmietali na pohotovosti v kúpeľnom meste slúžiť, tvrdili, že mali veľa služieb a málo pacientov. V súčasnosti ich služby využíva martinská pohotovosť. Do mesiaca im vyjde asi jedna služba. Ich mzda sa odvíja podľa toho, koľko pacientov vyšetria. Veľkú úlohu v tom zohráva aj spádová oblasť.
Už by sa nevrátili
Aj po prípadnom skrátení služieb na pohotovosti do desiatej večer budú obyvatelia Turčianskych Teplíc a širšieho okolia zrejme naďalej odkázaní na cestovanie do Martina. Pohotovosť sa pravdepodobne pre približne šestnásťtisíc ľudí neobnoví. Problémom je nedostatočné a zastaralé vybavenie pohotovosti, vysoké náklady na prevádzkovanie budovy a málo pacientov. Za takýchto okolností by sa lekári na teplickú pohotovosť nevrátili.
„Nikdy som nemala problém slúžiť na teplickej pohotovosti, aj keď sa nás tu striedalo len osem lekárov,“ povedala Mária Galčíková. „Keďže nás bolo iba osem, vyšlo nám veľmi veľa služieb, pričom hodinová mzda v hrubom bola 1,45 eura,“ pripomenula. S jej názorom súhlasia aj ďalší kolegovia z Teplíc.
„Je nás málo, boli sme neprimerane vyťažení a bolo to nerentabilné,“ pridala názor lekárka Stanislava Daruľová. Zavedenie služby do 22. hodiny by však určite podporila.
Kraj s vrátením pohotovosti do mesta nepočíta
Návrat lekárskej služby prvej pomoci do Turčianskych Teplíc nevidí reálne ani Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Turčianskej polikliniky.
„Lekárska služba prvej pomoci v Turčianskych Tepliciach bola po opakovaných analýzach presťahovaná do Martina pre nízky počet službukonajúcich lekárov, nízky priemerný počet ošetrení a nedostatočné platby za výkony od zdravotných poisťovní, ale aj pre nízky počet obyvateľov spádovej oblasti okresu Turčianske Teplice,“ uviedla dôvody zrušenia pohotovosti v Tepliciach hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková. „Teraz sa pripravujú zmeny v legislatíve. Stanovisko k prevádzkovaniu LSPP je možné zaujať až po ukončení legislatívneho konania,“ dodala.