MARTIN. Martinské Millenium sa v roku 2003 stalo stavbou roka. Chodia sa k nemu fotiť turisti, budova sa stala jedným zo symbolov mesta. Je to architektonický skvost, no jeho úžitková hodnota je takmer nulová.
Na prelome septembra a októbra sa z neho odsťahovala turisticko-informačná kancelária, nájomca v nej prestal prevádzkovať kaviareň, v suteréne ostali len mestské verejné záchody. A aj do nich zateká.
Dôvodom, prečo sa k nej možní nájomníci stavajú chrbtom, je vysoká energetická náročnosť prevádzky.
V roku 2007 radnica po prvý raz vážnejšie poukázala na problém prevádzky budovy, dokonca o dva roky neskôr sa do mestského parlamentu dostal návrh na jeho predaj. Poslanci to vtedy odmietli, pretože predaj budovy označili za hazard so symbolom mesta.
„Mám rád modernú architektúru, nespochybňujem ani architektonické riešenie Millenia, ale budova je v takom stave, že sa dnes nedá prevádzkovať,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.
„Je nemysliteľné nechať v nej ľudí pracovať, pretože v lete sa v jej interiéri šplhá teplota nad štyridsať stupňov Celzia a záujemcovia ju pre vysokú energetickú náročnosť nechcú prevádzkovať ani za euro ročne. Prenajať sa nedá a po pár rokoch prevádzkovania sa dostala do neúnosného technického stavu. Do suterénu tečie, v toaletách je pleseň, odpadávajú tu obklady, zateká poza izoláciu.“
Prevádzku verejných toaliet v budove, ktorú spravuje akciovka Turiec, radnica nespochybňuje, prispieva na ňu, pretože takéto zariadenie patrí k servisu mesta, no ak sa majú k stratám, ktoré budova Millenia produkuje, prirátať ešte investície na opravu, vzniká problém, kde na to vziať.
„S touto otázkou sa určite v najbližších týždňoch obrátime na poslancov. Oni rozhodujú o rozpočte a rozhodnú aj o tom, čo s Milleniom,“ komentuje primátor a dopĺňa, že ide o vážny problém. Bude sa treba rozhodnúť pre jednu z troch možností: či investovať do rekonštrukcie alebo hľadať možnosti prenájmu či budovu predať. „Radnica pripraví podklady pre všetky varianty.“