MARTIN. Stručne by sme o ňom mohli uviesť, že je zostavený z dátumov, aktov a dokumentov v dejinných križovatkách slovenského národa. Ale nejde v ňom len o učebnicové medzníky. Okrem klasickej výbavy – kalendára s pripomenutím si výročí významných postáv slovenských dejín – v ňom nájdeme množstvo zaujímavostí, ale aj pristavení sa pri zaujímavých ľuďoch či udalostiach, ktoré lemovali cestu Slovákov dejinami. Spomeňme napríklad Alojza Medňanského a jeho ponor do dejín niektorých regiónov, ďalej Lukáša Fabinusa, ktorý pozdvihol úroveň nášho školstva alebo Majstra Pavla z Levoče, ten neustále fascinuje historikov a umenovedcov.
Svoje miesto v obsahu kalendára má i slávny primáš Feri Horváth z Banskej Bystrice alebo Ján Antoninus z Košíc, ktorý bol nadšeným hlásateľom humanizmu či staré slovenské rody, ako boli trebárs Bubekovci alebo fascinujúci fráter Cyprián. Počuli ste už o Jurajovi Wernherovi – objavil pre svet slovenské termálne kúpele – alebo o Augustínovi Doležalovi či Jánovi Stillovi? Prvý bol literát a druhý sprevádzal turistov vo Vysokých Tatrách. V obsahu kalendára sa dozviete, aký osud mali obrazy Levočana Karola Marku, prečítate si ságu nezvyčajného rodu Bodickovcov z Novohradu či slávnych Turzovcov.
Možno ste to nevedeli, ale pripomíname si 350. výročie narodenia Jána Abrahamffyho, autora prvej slovenskej modlitebnej knižky. Historické skvosty nájdeme aj v materiáli o Jánovi Jurajovi Rainerovi, jednom z prvých správcov zrubu pod Slavkovským štítom, alebo o Štefanovi Zamkovskom, ktorý sa na spoločné lano naväzoval aj so svojimi zákazníkmi ako horský sprievodca či o Ľudovítovi Orfanideosvi, veľkom ovocinárovi spod Tatier...
Národný kalendár zostavil Štefan Haviar, graficky upravil Ivan Bílý, vydalo Vydavateľstvo Matice slovenskej v Martine.
Autor: V.Legerská