MARTIN. Obidve turčianske mestá patria medzi prvé na Slovensku, v ktorých sa zastupitelia rozhodli, že rozšíria možnosť pre vyjadrovanie sa ľudí o dôležitých otázkach aj o elektronický prieskum verejnej mienky.
„Prakticky to znamená, že ak budú poslanci mestského zastupiteľstva alebo niektorej z mestských častí chcieť poznať názor svojich voličov na riešenie niektorého problému, budú môcť po schválení v mestskom parlamente elektronické referendum využiť,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar a doplnil, že túto možnosť vníma ako veľký nástroj demokracie. Výsledky takéhoto referenda budú mať odporúčací charakter, no aj napriek tomu môžu slúžiť ako významná opora pre poslancov, ktorí v mnohých praktických otázkach doteraz spoliehajú len na vlastný úsudok alebo názor obmedzeného počtu ľudí vo svojom okolí. Náklady na zorganizovanie elektronického referenda sú minimálne, tvoria ich len náklady na distribúciu oznámení o konaní prieskumu a na zasielanie sms správ s prístupovým kódom, pričom ich výška sa vôbec nemôže porovnávať s nákladmi, ktoré sú spojené s klasickým referendom. Odpadá zriaďovanie okrskov, komisií, volebných miestností a podobne.
„Výhody takéhoto prieskumu sú nesporné. Ľudia sa do neho môžu zapojiť zo svojich domovov, môžu aktívnejšie a praktickejšie participovať na vytváraní názoru na riešenie nejakého problému priamo, teda nielen cez svojich volených zástupcov, hlasovať budú môcť Martinčania už od veku pätnásť rokov, hranica platnosti prieskumu neexistuje,“ obhajuje elektronické referendum primátor.
Radnica a poslanci sa budú na občanov obracať s praktickými otázkami typu, či bude v danej lokalite vybudované detské ihrisko alebo park, ktorá ulica sa bude rekonštruovať ako prvá, na čo sa majú využiť chátrajúce budovy a podobne. Všeobecne záväzné nariadenie o elektronickom prieskume verejnej mienky poslanci schválili jednomyseľne. Hlasovanie sa bude uskutočňovať prostredníctvom internetu, občania, ktorí k nemu nemajú prístup, budú môcť hlasovať v miestnosti, ktorú na tento cieľ zriadi mesto.
Ako uviedol primátor, spoločnosť, s ktorou bude mesto spolupracovať, urobí prvý prieskum verejnej mienky zadarmo, potom sa vyčíslia náklady. O tom, koľkokrát sa elektronické referendum bude organizovať, rozhodne mestský parlament.
Autor: V. Legerská