MARTIN. Európska banka pre obnovu a rozvoj ešte v júli predpokladala tohtoročný rast slovenskej ekonomiky na úrovni 3,7 percenta. Najnovšia z prognóz už hovorí len o 3,1 percenta. Ešte horšie je to s vyhliadkami na rok 2012. Kým v júli sa odhady pohybovali na úrovni 4,1 percenta, najnovšie čísla už počítajú len s rastom 1,1 percenta.
Firmy sa zatiaľ držia
Automobilke Volkswagen, ktorá má svoj závod na výrobu komponentov aj v Turci a pracuje v ňom viac ako 800 ľudí, sa v európskych predajoch darí. V Bratislave prijíma nových ľudí už od augusta a nábory by mali trvať do konca roka.
„Nová prevádzka postupne vytvorí v bratislavskom závode, ktorý už v súčasnosti funguje na plné obrátky, 1 500 nových pracovných miest. Zároveň i v Martine pôjdu výrobné linky stále naplno,“ povedal pre My Turčianske noviny hovorca Vladimír Machalík.
Spoločnosť Krauss-Maffei je celosvetovým lídrom vo vývoji a produkcii strojov na výrobu a spracovanie plastov. V jej závode pri Sučanoch si našlo prácu 250 ľudí. Podľa slov riaditeľa Vladimíra Boďu, podnik pokles dopytu nepocítil a preto sa do budúcnosti pozerá s miernym optimizmom.
„Portfólio našich výrobkov je pomerne široké, a tak v prípade poklesu v jednej oblasti vieme straty dobehnúť na ostatných komoditách. Dokonca chceme postaviť novú halu a zamestnať ešte viac ľudí. Verím, že črtajúcu sa recesiu sa podarí zastaviť a naše plány nebudeme musieť korigovať.“
Polygrafi nechcú špekulovať
Významným zamestnávateľom v našom regióne je tiež Neografia Martin. Väčšina farebných kníh, časopisov či katalógov, ktoré vyrobí, smeruje prevažne do štátov Európskej únie. Martinskí polygrafi sú síce vo vyhláseniach opatrní, ale na poplach zatiaľ nebijú.
„Vývoj pozorne sledujeme a určite náš neteší, pretože väčšina našej produkcie je určená na export. Do konca roka problémy nepredpokladáme. Čo sa bude diať v roku 2012, si v súčasnosti netrúfam odhadnúť. Išlo by len o špekulácie,“ vyhlásil Emanuel Balážia, generálny riaditeľ spoločnosti Neografia Martin.
Vyhliadky sú skôr pesimistické
Hospodárstvo Slovenska ťahá predovšetkým export do krajín eurozóny. „Nemecko ako náš najväčší obchodný partner si zatiaľ udržovalo solídny rast, čo potiahlo aj nás,“ tvrdí Eduard Hagara, analytik ING Bank. Ako však informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z prostredia vládnej koalície, nemecký kabinet očakáva od nového roka výrazný pokles tempa domácej ekonomiky.
„Obavy z budúcnosti spomalia, v horšom prípade zastavia tvorbu nových pracovných miest. Výroba sa bude v nasledujúcich mesiacoch pre klesajúci dopyt spomaľovať, čo sa sčasti prejaví i na zhoršenom vývoji zamestnanosti,“ predpokladá Boris Fojtík, analytik Tatra Banky.