Martin 30. októbra (TASR) Deň vyhlásenia Martinskej deklarácie 30. október by sa mal stať štátnym sviatkom, pretože Československá republika vznikla v roku 1918 na základe dvoch rovnoprávnych štátoprávnych aktov vyhlásenia Národného výboru československého v Prahe a Martinskej deklarácie v Martine. Pri príležitosti 93. výročia vyhlásenia Martinskej deklarácie to dnes pred historickou budovou Tatrabanky v Martine povedal občiansky aktivista a koordinátor iniciatívy za Občiansku ústavu Eduard Chmelár.
Slovenská národná rada sa podľa Chmelára schádzala v Martine v presvedčení, že ešte stále existuje Rakúsko-uhorská monarchia. Oni vôbec nevedeli o tom, čo sa deje v Prahe. A prijali Deklaráciu slovenského národa, ktorá hovorila, že v mene slovenského národa je jediná oprávnená hovoriť a konať Slovenská národná rada. Vznik Československa by prakticky nebol legitímny z právneho hľadiska, ak by vznikol len na základe vyhlásenia Národného výboru československého, ktorého súčasťou nebol okrem Vavra Šrobára nikto. A Vavro Šrobár sa tam ocitol náhodou. Bol tam na svadbe svojej dcéry. Nemal žiadne poverenie, skonštatoval Chmelár.
Zdôraznil, že každoročne sa pri oslavách vzniku Československa hovorí o chýbajúcom štátnom sviatku a neznalosti dejín. Viete, mňa mrzí, že vlastné dejiny nepoznajú ani tí, ktorí to hovoria. Lebo vždy sa spomína 28. október, ale nikdy sa nespomenie slovenský podiel na vzniku republiky. Aj teraz boli 28. októbra skupiny obyvateľov klásť kvety k soche Masaryka. Na Štefánika si nespomenul nikto. A na Martinskú deklaráciu, ako vidíte, nepríde žiadny politik. Hoci historicky treba povedať, že Martinská deklarácia má pre nás rovnaký, ak nie väčší význam, ako vyhlásenie Národného výboru československého 28. októbra, doplnil Chmelár.