TURČ. TEPLICE. Prieskumu, ktorý sa konal v minulom týždni v kúpeľnom meste, sa zúčastnilo 8,9 percenta voličov. Takmer tretina z nich hlasovala cez internet z domova i zo zahraničia, napríklad z Česka, Škótska i Anglicka. Opatrnosť ľudí pred internetovým hlasovaním je podľa manažéra projektu elektronického prieskumu Pavla Terpáka dôsledkom toho, že prieskum radnica robila prvýkrát. Podobným spôsobom plánuje získavať názory obyvateľov aj mesto Martin.
Nedostali kódy
Hlasovať mohli ľudia s trvalým pobytom v Turčianskych Tepliciach starší ako 15 rokov buď prostredníctvom internetu alebo priamo v hlasovacích miestnostiach.
Problém nastal podľa niektorých ľudí pri prihlasovaní sa cez internet. Prístupové kódy vraj viacerým Tepličanom neprišli a preto nemohli hlasovať. Podľa Pavla Terpáka nedodržali postup pri prihlasovaní.
„Mnoho obyvateľov sa len zaregistrovalo na portál civitas.sk, no nepožiadali o vydanie prístupového kódu. Stačilo, ak by sa pozreli na svoje e-maily, pretože každému sme poslali informácie o správnom postupe registrácie. Tí, čo na túto výzvu zareagovali, registráciu dokončili,“ uviedol na margo chýbajúcich kódov Pavol Terpák. Kód neprišiel ani tým obyvateľom, ktorí nemajú trvalý pobyt v meste.
Najviac hlasov za opravu divadelnej sály
Z investičných akcií mesta by ľudia najviac podporili rekonštrukciu divadelnej sály a mestského úradu. Za ich rekonštrukciu hlasovalo 155 ľudí. Druhou najzaujímavejšou investíciou bolo prekrytie umelej ľadovej plochy, pričom len o dva hlasy menej získala rekonštrukcia námestia. Ako posledná skončila rekonštrukcia kúpaliska. Za výstavbu apartmánového domu Imperial v malom parčíku oproti mestskému úradu bolo za len 85 hlasujúcich, proti sa vyjadrilo 429. O trase rýchlostnej cesty R3 hlasovalo 62 percent zúčastnených za západný variant a to poza miestny cintorín.
Hlasovanie malo svojich priaznivcov i odporcov. „Určite by som nechcela, aby zrušili park a miesto neho postavili hotel. Preto som chcela vyjadriť svoj názor. Hlasovanie mi nerobilo problém, prácu s počítačom trochu ovládam,“ povedala nám po hlasovaní staršia pani. Naopak, na sociálnej sieti diskutujúci prieskum odmietali, pretože hlasovanie nebolo anonymné.
Názory radnica neodignoruje
Najpočetnejšou skupinou hlasujúcich boli ľudia vo veku od 60 rokov a viac. Najmladšia veková kategória od 15 do 17 rokov bola najmenej početnou skupinou – len 3,3 percenta hlasujúcich. Názory hlasujúcich majú mať pre radnicu odporúčací charakter.
„Je pravda, že predchádzajúce referendá v meste mali účasť do 20 percent a takmer 10-percentná účasť tohto referenda je o niečo nižšia. Ak by sme však výsledky neakceptovali, bol by to výsmech ľuďom, ktorí sa chcú angažovať a majú názor na chod svojho mesta,“ uviedol primátor. Unikátny projekt považuje za aktívny nástroj komunikácie medzi samosprávou a obyvateľmi.
Mesto Turčianske Teplice uskutočnilo elektronický prieskum verejnej mienky ako prvé mesto na Slovensku a spomedzi štátov V4.