MARTIN. Národná kultúrna pamiatka potrebuje rekonštrukciu vrátane dostavby vstupného areálu s národným panteónom a dostavbu infraštruktúry. Projektovú dokumentáciu tejto akcie spracoval pred piatimi rokmi Ján Gustiňák, jeho nadčasový návrh mal rozdeliť rekonštrukciu do viacerých etáp, pričom malo dôjsť k zmene vstupného areálu na Národný cintorín, k rekonštrukcii a výstavbe komunikácií, k inovácii orientačných tabúľ a zázemia služieb pre návštevníkov a turistov.
Rekonštrukcia je v databáze mesta
Postupne sa mali opravovať pomníky, je ich okolo štyristo, a vzácne náhrobníky, symboly, nápisy a epitafy, pričom viaceré poznačil zub času natoľko, že si vyžadujú akútnu opravu, ak nemajú ohroziť bezpečnosť návštevníkov. Návrh architekta a jeho kancelárie má mesto zaradené v databáze investičných akcií, pričom sa uvažuje aj o možnosti rekonštrukciu financovať z fondov Európskej únie.
Opravili jedenásť pomníkov
Možnosti mesta pustiť sa do rozsiahlej rekonštrukcie sú ale v aktuálnom čase obmedzené. Štát na nevyhnutné zásahy do Národného cintorína vo svojom rozpočte vyčleňuje len približne taký obnos, aký je ochotné vo vlastnom rozpočte schváliť aj mesto.
„V tomto roku mesto vyčlenilo na opravy havárií na Národnom cintoríne 32 tisíc eur, štát o niečo viac. Opravili sme 11 pomníkov a nakúpili materiál na chodníky, ktoré sa budú opravovať v budúcom roku. Stromy na cintoríne odborníci podrobili akustickej tomografii, ktorej výsledkom bol zoznam stromov na výrub hneď a neskôr v určitých časových etapách, pretože sú v zlom zdravotnom stave. Dva stromy sme v tomto roku už vyrúbali kvôli bezpečnosti,“ informoval hovorca mesta Jozef Petráš. Pre súčasnosť cintorína je charakteristické aj to, že niektoré náhrobníky majú duplikáty sôch, pretože sa stávajú častým terčom útokov vandalov.
Na komplexnú obnovu nemáme
„Na komplexnú obnovu teraz nemáme. Riešime havarijnú situáciu – chodníky, stromy, ploty, sčasti obnovujeme hroby. A keby sme mali rátať, čo by stála rekonštrukcia cintorína v uvažovanom rozsahu, určite by sme skončili pri stovkách tisíc eur,“ hovorí martinský primátor Andrej Hrnčiar. „Môžeme do cintorína investovať len toľko, koľko nám dovoľuje zodpovedné správanie sa v čase hospodárskej, finančnej a dlhovej krízy, preto sa sústreďujeme len na najnevyhnutnejšie havarijné opravy. Komplexnejšiu rekonštrukciu musíme nechať na budúcnosť, máme ju pripravenú.“
Autor: V.Legerská