MARTIN. Jeden zo základných dokumentov zrodu spoločného štátu Čechov a Slovákov bol podpísaný v historickej budove Tatrabanky (dnes sídla Slovenskej sporiteľne) v Martine. V nedeľu 30. októbra sa pred ňou stretla skupina ľudí, aby si pripomenuli výročie vyhlásenia Martinskej deklarácie, ktorú tu podpísali signatári pred 93 rokmi.
Konali nezávisle od toho, čo sa dialo v Prahe
Deklaráciou poverili Slovenskú národnú radu ako jedinú inštitúciu hovoriť a konať za slovenský národ.
„Tridsiaty október by sa mal stať štátnym sviatkom, pretože Československá republika vznikla v roku 1918 na základe dvoch rovnoprávnych štátoprávnych aktov - vyhlásenia Národného výboru československého v Prahe a Martinskej deklarácie v Martine,“ uviedol občiansky aktivista a koordinátor iniciatívy za Občiansku ústavu Eduard Chmelár.
Slovenská národná rada sa podľa neho zišla v Martine v presvedčení, že ešte stále existuje Rakúsko-uhorská monarchia, teda vôbec nevedeli o tom, čo sa deje v Prahe.
„Vznik Československa by nebol legitímny z právneho hľadiska, ak by vznikol len na základe vyhlásenia Národného výboru československého v Prahe 28. októbra, ktorého súčasťou nebol okrem Vavra Šrobára nikto zo Slovenska. A Vavro Šrobár sa tam ocitol náhodou. V Prahe bol na svadbe svojej dcéry,“ vysvetlil E. Chmelár.
Chcú založiť tradíciu
„Každý z nás sa o Martinskej deklarácii učil v škole. Mnohí ľudia však nepripisujú pripomenutiu si tejto udalosti veľkú dôležitosť,“ povedala Marína Gallová, ktorá stretnutie organizovala spolu s Eduardom Chmelárom. Hlavným cieľom bolo pripomenúť si tento významný deň a vytvoriť z neho tradíciu.
„Aj napriek tomu, že bol sviatok všetkých svätých, na námestie prišlo asi 40 ľudí, ktorým nie je pripomenutie si tohto výročia ľahostajné. Prišli mladí ľudia, ba dokonca aj 6-ročný chlapček so starým otcom,“ spomenula M. Gallová.
„Dúfam, že si to všimnú politickí predstavitelia a uvedomia si, že aj oni by sa mali zúčastniť takéhoto podujatia a uctiť si význam 30.októbra 1918, pretože oni sedia v národnej rade práve aj vďaka 30. októbru,“ skonštatovala.
Anketa
Kým v Čechách 28. október oslavujú ako štátny sviatok, u nás sa o význame martinskej deklarácie, ktorú podpísali 30. októbra, hovorí málo. Mal by byť podľa vás tento deň vyhlásený na Slovensku za štátny sviatok?
Dalibor Steindl
Jednoznačne áno. Namiesto jedného cirkevného. Bolo by to symbolické premostenie s 28.10. čo je štátny sviatok v ČR.
Matúš Krátky
Určite áno. V našich dejinách je málo podobne významných dátumov ako je 30. október 1918. Začala sa nová etapa vo formovaní nášho národa a je len našou hanbou, že si takýto významný deň nepripomíname. Dokonca sa o ňom málo učíme. Keby ste takúto otázku položili na nejakej škole, určite by minimálne polovica študentov nevedela o tejto udalosti vôbec nič. Málokto by vám povedal mená aspoň troch signatárov Deklarácie slovenského národa. A to je tiež obraz úrovne našej národnej uvedomelosti. Na druhej strane, nesmieme žiť len v histórii, treba hlavne riešiť súčasné problémy.
Zora Mintálová Zubercová
Jednoznačne áno... Kto iný si má vážiť našu históriu, ak nie my? Je to smutné, ale keď vymrie generácia, ktorá o tomto významnom dni niečo vie, tak sa 30. október 1918 načisto vytratí z našej histórie. Berieme si veľa vzorov zo zahraničia, ale to, že by sme mali byť už konečne aj my hrdí a vážiť si aj naše významné dni, sa stále "nenosí"...ako keby sme sa stále za niečo hanbili, mudrujeme nad tým, čo na to povedia iní, kľudne necháme druhých "prerábať" našu históriu...dokedy?
ZDROJ: FACEBOOK