VRÚTKY. Klaster Turiec v roku 2009 založili podpísaním memoranda primátori Martina a Vrútok spolu s cestovnou agentúrou Fatra Ski a lyžiarskymi strediskami Snowland Yeti, Jasenská dolina - Jased a Winterpark Martinky - Proski. Prioritou organizácie bolo predstaviť región Turca nielen doma, ale aj v zahraničí. Mesto Vrútky ale propagáciu nepociťuje, preto z klastra po dvoch rokoch vystupuje.
Vrútky sa budú propagovať sami
Vystúpenie z klastra odsúhlasili poslanci na poslednom októbrovom zastupiteľstve jednohlasne. Podľa nich nemá zmysel platiť ročný členský poplatok 640 eur združeniu, z ktorého nemajú úžitok. Bližšie svoje rozhodnutie nekomentovali. Ani primátor Miroslav Mazúr, ktorý len uviedol, že zdieľa názor poslancov a výsledok ich hlasovania rešpektuje.
Jeho zástupca z radu poslancov Juraj Bado dodal, že mesto chce propagáciu vziať do vlastných rúk. Ročný poplatok, ktorý vkladal do klastra, využije na podporu turizmu po vlastnej línii. „V súčasnosti prebieha výberové konanie na výrobu propagačných materiálov, predmetov a máp,“ povedal.
Vrútky na stretnutia nechodili
Výkonný riaditeľ Klastra Turiec Tomáš Holič tvrdí, že propagácia zodpovedala spolupráci s Vrútkami. A tá bola slabá.
„Po odchode pána Zvaríka z mestského úradu na stretnutia klastra rok nikto nechodil, a to aj napriek tomu, že pozvánky boli zaslané primátorovi a referentom úradu. Neboli prednesené žiadne požiadavky na špeciálnu prezentáciu, nespomenuli ani, že propagácia je nedostatočná. Okrem toho, keď sme šli na výstavy, mali sme problém zohnať od mesta propagačné materiály. Je pochopiteľné, že keď mesto Vrútky neprejavuje iniciatívu na propagáciu v oblasti cestovného ruchu, tak jeho členstvo v klastri asi nie je opodstatnené,“ reagoval na vystúpenie mesta z klastra jeho riaditeľ Tomáš Holič. Nemyslí si, že za 640 eur vo vlastnej réžii prinesie mestu propagáciu, aká mu bola robená prostredníctvom klastra.
O Vrútkach vedeli aj v Izreali
Vrútky boli podľa Tomáša Holiča aj minulý rok samozrejmou súčasťou každej propagácie Turca. Spomínané boli aj na veľtrhoch a výstavách v Holandsku, Česku, Maďarsku a Poľsku, kde bolo oslovených viac ako 320-tisíc potenciálnych návštevníkov regiónu.
Vrútky videli diváci v Bielorusku v rámci dokumentu o Slovensku, fotomateriál z mesta bol zaradený aj do infociest pre novinárov zo šiestich krajín ako je Česko, Poľsko, Rusko, Ukrajina, Kazachstan a Izrael. Klaster Turiec tiež navrhoval mestu vytvoriť samostatnú powerpointovú prezentáciu, ktorú by videli novinári či cestovné kancelárie v rámci infociest. Chýbala ale snaha zo strany Vrútok.
Mesto sa len nevie predať
Problém s propagáciou vo Vrútkach vníma i Dušan Kubička z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS. „Súčasnému vedeniu mesta jednoznačne záleží na turistickom ruchu menej ako za primátora Ľubomíra Bernáta,“ zhodnotil situáciu tvorca cyklotrás v regióne, podľa ktorého mesto nechodilo ani na stretnutia spoločného združenia Malá Fatra. Aj v rámci neho mohli rozvíjať v okolí mesta turizmus.
Vrútky majú podľa Dušana Kubičku málo rozvinuté turistické chodníky i cyklotrasy. Mesto je skôr východiskom pre okolitý turizmus. Začína sa tu turčianska magistrála a vedie odtiaľto cykloturistická trasa popri rieke Turiec do Martina. Môže mať však viac. „Ja tvrdím, že maličkosti robia veľké veci. A Vrútky tie maličkosti majú. Majú aj turistický potenciál, len mu mesto nevenuje pozornosť a nevie sa predať,“ tvrdí Dušan Kubička.