MARTIN. Martinské sídliská boli projektované v osemdesiatych rokoch, kedy podľa štatistiky pripadlo na jedno auto osem obyvateľov. Časy sa však menia a dnes na jedno auto pripadne 2,5 obyvateľa. V roku 2015 mali pripadnúť na jedno auto dvaja ľudia, no pravdepodobne sa tento stav dosiahne už v budúcom roku. Problém s týmto vývojom majú nielen obyvatelia sídlisk, ale aj záchranári, pretože k pacientovi majú mnohokrát sťažený prístup.
Sanitka cúva niekedy aj sto metrov
Keďže záchranári s majákom majú prednostné právo len čo sa týka jazdy, nie parkovania, problémy s parkovaním sú im dôverne známe.
„Najčastejšie má ambulancia znemožnený prístup na sídliskách v Martine, najmä na ulici Mazúra na Ľadovni. Je to úzka cesta, na ktorej parkuje veľa áut. S ambulanciou sa tam ťažko manipuluje, často sa nedá otočiť a vodič musí cúvať niekedy aj sto metrov, čo je mimoriadne ťažké, keďže sa ponáhľa k pacientovi. Podobná situácia je na sídlisku Košúty II.,“ priznala hovorkyňa Falck Alena Krčová. Zároveň dodáva, že záchranári by ocenili väčšiu disciplinovanosť vodičov najmä pri parkovaní na miestach, kde je komunikácia úzka a nezostáva tam priestor pre vjazd záchranky či hasičského vozidla. Problémy pre záchranárov znamenajú aj časté rozkopávky, prípadne úplné uzávierky komunikácií, o ktorých vraj bývajú informovaní len zriedka.
Problémom sú večerné hodiny
Tento problém poznajú aj hasiči. „Problémy s príjazdom hasičských vozidiel k miestu udalosti zaznamenávame najmä na sídliskách vo večerných a nočných hodinách, čo je asi problém veľkej väčšiny slovenských sídlisk. Napriek tomu sa doteraz nestalo, že by hasiči nedošli na miesto zásahu,“ uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak.