Ešte pred niekoľkými týždňami ste vyhlasovali, že sa budete na sto percent venovať mestu Martin a že nateraz nemáte ambíciu vstúpiť do veľkej politiky. Čo sa od septembra zmenilo?
- Vláde Ivety Radičovej bola vyslovená nedôvera a vznikla široká dohoda na uskutočnení predčasných parlamentných volieb. Nielen tento vývoj, ale aj iné udalosti som pozorne sledoval, lebo všetko, čo sa vo vláde a v parlamente udeje, sa nás bytostne dotýka. Navyše som človek, ktorý tieto udalosti nielen sleduje, ale sa k nim aj vyjadruje, pričom vždy som pri svojich postojoch obhajoval záujmy mesta. Lenže na presadenie rôznych myšlienok a návrhov to nestačí, reálne ich môžete uplatňovať iba z úrovne, ktorú poskytuje parlament.
Kto všetko vás oslovil, s kým ste rokovali?
- Po ohlásení iniciatívy za zmenu volebného zákona a referenda mňa a mojich kolegov z Banskej Bystrice a Prievidze oslovilo viacero primátorov a starostov s myšlienkou vytvorenia politickej strany Nezávislých. Priznám sa, že som o tejto alternatíve veľmi intenzívne uvažoval, ale aj pre krátkosť času, keďže voľby sú už začiatkom marca, nebolo možné takýto projekt spustiť. Oslovil ma aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. S inými politickými stranami som nerokoval.
Napokon ste sa dohodli s Bélom Bugárom a so stranou Most - Híd, čo v Martine spôsobilo šok. Zaznievajú hlasy, ako je možné, že martinský primátor bude kandidovať za stranu, ktorá obhajuje predovšetkým záujmy občanov Slovenska maďarskej národnosti. Ako je to možné?
- Prvé reakcie mohli byť naozaj búrlivé a určite sa nájde veľa ľudí, ktorí s mojím krokom nikdy nebudú súhlasiť. Ale našlo sa aj veľa takých, ktorí po tom, keď emócie opadli, moje rozhodnutie nielenže rešpektovali, ale ma v ňom aj podporili. Mrzí ma, že stále žijeme v akýchsi predsudkoch. Ľudí hodnotím podľa charakterových vlastností, ale nie podľa národnosti. Stále ako keby sme potrebovali mať nepriateľa, na ktorého potom hodíme všetky naše bolesti a neúspechy. Ja som nikdy nehral podľa týchto pravidiel. Je mi to cudzie. Nepozerajme sa stále sto rokov dozadu, pozerajme sa hrdo a so vztýčenou hlavou do budúcnosti. Nemyslím si, že Most – Híd je stranou, ktorá by obhajovala len záujmy národnostných menšín. A v praxi to bugárovci už veľakrát potvrdili. Sú stranou zmierenia, rešpektujú a ctia si dohody, nikdy neporušili svoje slovo.
Toto vás presvedčilo?
- Pred mesiacom mi ani len nenapadlo, že sa pre takýto krok rozhodnem. S predsedom Bugárom som sa stretol dvakrát, prvý raz viac-menej náhodne. Rozprávali sme sa o politickej situácii, o Európe, o problémoch, ktoré sa na nás valia, o starostiach samosprávy a v neposlednom rade aj o našom projekte Transparentné mesto, ktoré si paradoxne všíma viac ľudí vonku ako doma. Potom sa ma pán Bugár opýtal, že keď často verejne prezentujem svoje názory a aj kritizujem, tak či by som neprebral zodpovednosť a ako nezávislý neprijal ich ponuku kandidovať za Most, a tak napĺňať svoje predstavy. Keďže sa to neviazalo na vstup do strany a keďže sme si vo viacerých pohľadoch na budúcnosť Slovenska porozumeli, tak sme sa dohodli.
Zaznievajú aj hlasy, že ste to zobrali až príliš pragmaticky a vraj i z vypočítavosti...
- Nerozumiem, čo tým chcete povedať.
Vraj vám ide len o to, aby ste sa dostali hore a je jedno s kým.
- Absolútne to odmietam. Aká vypočítavosť? Budem kandidovať za stranu, ktorá v Martine nezískala ani dve percentá. Ak by som kalkuloval, tak sa dohodnem so silnejšími stranami a nejdem do rizika. Možno pohodlnejšie by bolo kandidovať za Obyčajných ľudí a s politikou založenou na kritike všetkého a každého, by som sa poľahky mohol dostať parlamentu.
Matovič to zďaleka nemá isté. Môže sa stať, že po voľbách bude v parlamente chýbať.
- Osobne si myslím, že nebude.
Vraj by ste mali na kandidátke Mostu – Híd dostať lukratívne a zvoliteľné miesto. Neprezradíte viac?
- O poradí na kandidátke rozhodnú stranícke orgány Mostu - Híd v najbližších dňoch. Viac vám v tejto chvíli nepoviem.
V slovenskom parlamente sa z času na čas objavujú poslanci, ktorí sa vyhlasujú za nezávislých a potom sa správajú ako neriadené strely. V prípade úspechu vo voľbách budete aj vy neriadenou strelou?
- Chcem dokázať, že aj ako nestraník dokážem byť pevnou súčasťou poslaneckého klubu. Budem si ctiť dohody. Nikto ma však nedonúti hlasovať ináč ako podľa svojho vedomia a svedomia. Neznamená to však, že budem za každú cenu tvrdošijne presadzovať svoj názor. Politika je o kompromisoch a treba ich vedieť robiť. Osobné, stranícke a neviem aké ešte záujmy musia ustúpiť záujmom Slovenska a jeho občanov. Nie je možné, aby niekto pre svoju samoľúbosť a klesajúce preferencie povalil vlastnú vládu.
Netajíte sa tým, že vaším priateľom je podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Mali ste ho ako svojho podporovateľa aj na predvolebných materiáloch, keď ste kandidovali na primátora. Rozprávali ste sa spolu o vašom rozhodnutí?
- S Ivanom Miklošom sa poznáme veľmi dlho, dávno predtým, než som vôbec uvažoval o kandidatúre na primátora mesta. Spájajú nás spoločné koníčky a záľuby. Debatovali sme spolu, ale bol to súkromný rozhovor. Určite som si však nebol uňho pre požehnanie. Jeho názor nemal na moje rozhodnutie žiadny vplyv.
Čo očakávate po voľbách?
- Čakajú nás ťažké časy. Celý svet je na nohách a stojí pred vážnymi rozhodnutiami. Preto si myslím, že Slovensko potrebuje silnú a stabilnú vládu, proeurópsky orientovanú.
Kto by ju mal tvoriť?
- O tom sa rozhodne po voľbách.
Most – Híd by si želal spojenectvo s SDKÚ-DS a KDH. Stačiť to ale nemusí. Potom je alternatíva buď so Smerom, alebo so SaS.
- Nešpekulujme. Je to naozaj predčasné. Šéfovia politických strán sa po oznámení výsledkov stretnú a budú rokovať.
Voliči by však mali právo vedieť, s kým chce ich strana spolupracovať...
- Myslím si, že postoje Mostu sú jasné. S výnimkou SNS zo spolupráce nikoho nevylučuje, pričom za najoptimálnejšiu alternatívu by považovalo spoluprácu s SDKÚ a KDH. Ale o tom rozhodnú voliči. Možno ešte poviem jednu myšlienku. Do politiky chcem vstúpiť aj preto, aby sa na vážne výzvy hľadala čo najširšia dohoda. Populizmus, či už taký alebo onaký, nám problémy nevyrieši, skôr naopak. Zákopových vojen už bolo dosť, žabomyšie vojny a hádky nikomu neprospejú.
Ak budete v marci zvolený, budete aj naďalej vykonávať funkciu primátora?
- Vo voľbách som získal od voličov vysokú podporu a cítim sa im byť ako primátor zaviazaný. Vo svojej funkcii budem aj po svojom prípadnom zvolení pokračovať. Som presvedčený, že moje prípadné zvolenie bude mať pre mesto a náš región veľký prínos.
Budete brať aj dva platy?
- Aj v súčasnosti časť môjho príjmu venujem na dobročinné a charitatívne ciele. Chcem v týchto aktivitách pokračovať aj naďalej, preto s určitosťou môžem povedať, že môj budúci príjem nebude pozostávať zo súčtu dvoch platov.
Už teraz sa o vás hovorí, že veľa cestujete. Čo bude potom, keď vás zvolia?
- Hovorí sa, že veľa cestujem? Nad týmto sa musím iba pousmiať. Tí, čo to hovoria, by si mali porovnať počet služobných ciest s mojím bývalým predchodcom. Ich počet nedosahuje ani zlomok z toho, čo precestoval on. Ak si niekto myslí, že primátor by mal sedieť len v úrade, tak je to veľký omyl. Čo z kresla mojej kancelárie vybavím? Problémy sa musia riešiť tam, kde sa o nich rozhoduje. Ak sa stanem poslancom, určite zo svojich povinností k mestu Martin nezľavím. Naopak, osobne som presvedčený, že mu môžem ešte viac pomôcť. Môžem priamo ovplyvňovať veci, na ktoré som doteraz nemal dosah.
Po celom Slovensku sú bilbordy s vašou tvárou. Už ste v kampani?
- Bilbordy sú von od septembra. Vtedy som ani len netušil, že padne vláda, že budú nové voľby. Ich cieľom bolo poukázať na to, že Martin dostal za projekt transparentného mesta prestížnu cenu OSN. Navyše, táto propagácia nestála daňových poplatníkov ani cent. Hradil som to z vlastných peňazí.