Už pred zavedením novely o cestnej premávke bolo šoférovanie pod vplyvom alkoholu vnímané ako závažný priestupok. Po novom sa bude posudzovať ešte prísnejšie. Stačí, že vás raz prichytia za volantom opitého, pod vplyvom návykových látok alebo odmietnete fúkať, automaticky pôjdete na vyšetrenie závislosti. Ak závislosť nezistia, absolvujete sedenia u psychológa. Všetky vyšetrenia si budete hradiť z vlastného vrecka.
Alkohol vás privedie do väzenia
Ak vám za volantom namerajú viac ako jedno promile alebo odmietnete fúkať, hrozí hriešnikovi súd, ktorý ho môže poslať na rok do väzenia. Zároveň to pre vodiča znamená zákaz šoférovať na 1 až 10 rokov. Ak vás súd za to isté odsúdi druhýkrát, za volant si nesadnete minimálne 5 rokov. Tretíkrát vám už súd zakáže šoférovať doživotne.
Za volant si do konca života nesadnete po rozhodnutí súdu ani vtedy, ak ako vodič niekoho usmrtíte. Stačí aj z nedbanlivosti a bez ohľadu na to, či ste si vypili alebo nie.
O vodičský preukaz prídete aj v prípade, ak v priebehu piatich rokov trikrát spôsobíte nehodu alebo dvakrát nafúkate. Ak preukaz budete chcieť späť, musíte znovu absolvovať autoškolu, v druhom prípade ešte doplnenú vyšetreniami na závislosť od návykových látok.
Policajti vám už môžu zadržať vodičský preukaz aj „fiktívne“. Doteraz vodiči využívali dieru v zákone a pri riešení priestupku vodičský preukaz zatajili a bez väčších problémov mohli jazdiť ďalej. Po novom musia „fiktívne“ zadržaní vodičský preukaz do 7 dní odovzdať na polícii, inak im hrozia tvrdé postihy.
Sedemnásťroční vodiči
Osobné autá už môžu šoférovať aj sedemnásťroční. Tento vek musia dosiahnuť v deň skúšok v autoškole. Neplnoletý vodič môže jazdiť len v prítomnosti spolujazdca, najmä rodiča s viac ako desaťročnou praxou. Ak vodičský preukaz získa adept tesne pred osemnástkou, musí so spolujazdcom šoférovať minimálne tri mesiace. Podobné opatrenie už platí v Nemecku, kde s ním majú dobré skúsenosti.
Pozitívny efekt tejto úpravy by sa mal začať prejavovať až neskôr, keď sa títo vodiči dostanú do kategórie 20 až 25 rokov. Práve v tomto veku začínajú riskovať, preceňovať svoje schopnosti a na nehodovosti sa podieľajú až pätnástimi percentami.
Väčšia ohľaduplnosť pri odbočovaní
Určite ste už zažili situáciu, že ste vychádzali z vedľajšej cesty na hlavnú do pomaly idúcej kolóny vozidiel. Zhodou okolností sa medzi dvoma vozidlami na hlavnej vytvorila dostatočne veľké medzera a vy sa tam pokúsite zaradiť. Lenže auto, pred ktoré sa chcete dostať, ide o niečo rýchlejšie ako vozidlo pred ním. Týmto manévrom donútite vodiča za vami mierne pribrzdiť a podľa starej definície zákona ste tak porušili pravidlo o prednosti v jazde.
Po novom dať prednosť v jazde znamená správať sa na ceste tak, aby vodič, ktorý má prednosť, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy. Slovo náhle má zabezpečiť väčšiu ohľaduplnosť vodičov na hlavnej voči kolegom, ktorí sa často márne snažia dostať z vedľajšej cesty.
Cyklisti majú jednoznačnú prednosť
Novela zákona jednoznačne určuje, že vodič odbočujúci vpravo musí dať prednosť cyklistovi, ktorý pôjde rovno. Rieši najmä situácie, keď má auto odbočujúce vpravo po svojej pravej strane cyklistu a skríži mu jazdnú dráhu.
Prednosť pred vozidlom odbočujúcim doľava má aj cyklista odbočujúci doľava. Je to najmä preto, že pri odbočovaní doľava, musí cyklista prejsť od pravého okraja cesty čo najviac vľavo. Po odbočení sa zas musí vrátiť k pravému okraju cesty.
Novú povinnosť majú aj chodci
Do kolónky závažných porušení dopravných pravidiel, za ktoré môžete dostať zákaz šoférovania až na dva roky, pribudli nové prípady. Nesmiete ohroziť chodca, ktorý prechádza cez prechod pre chodcov. Takisto nesmiete ohroziť chodca ani pri odbočovaní na inú cestu, pri vchádzaní na cestu, pri otáčaní alebo pri cúvaní. V tejto súvislosti treba dodať, že povinnosť neohroziť svojím správaním ostatných účastníkov cestnej premávky platí po novom i pre chodcov.
Nižšie pokuty za rýchlosť
Ešte donedávna ste mohli za akékoľvek prekročenie rýchlosti dostať na mieste pokutu do výšky 650 eur, na dopravnom inšpektoráte od 150 do 800 eur s možnosťou zákazu šoférovania až na 3 roky. Ak dnes prekročíte rýchlosť v obci o menej ako 20 km/h a mimo nej o 30 km/h, priestupok síce zostane závažný, no pokuta je nižšia. Na mieste vám policajti nedajú pokutu vyššiu ako 150 eur a na dopravnom inšpektoráte viac ako 300 eur. Horná hranica zákazu šoférovania sa zníži na 2 roky.
10 DÔLEŽITÝCH ZMIEN PLATNÝCH OD 1. NOVEMBRA
1. Ak odmietnete fúkať alebo vám namerajú viac ako jedno promile, môžete ísť na rok do väzenia. Pri treťom opakovaní prídete doživotne o vodičský preukaz.
2. Ak v priebehu piatich rokov trikrát spôsobíte nehodu alebo dvakrát nafúkate, prídete o preukaz. Budete si musieť zopakovať autoškolu, v druhom prípade podstúpiť vyšetrenie.
3. V sprievode vodičov s aspoň desaťročnou praxou už môžu šoférovať aj sedemnásťroční.
4. Pri odbočovaní z vedľajšej cesty môžete spomaliť autá na hlavnej. Nesmiete ich však donútiť náhle zmeniť smer či rýchlosť.
5. Bezpečná vzdialenosť sa po novom ráta v sekundách. Osobné autá musia dodržať najmenej dvojsekundové odstupy, nákladné autá trojsekundové.
6. Ak nafúkate, musíte absolvovať vyšetrenie, či nie ste závislý.
7. Ak v priebehu roka trikrát závažne porušíte predpisy (pokuty nad 60 eur), pôjdete na doškoľovací kurz, preskúšanie, lekárske a psychologické vyšetrenie.
8. Na priechode pre chodcov môžete zastaviť len v nevyhnutných prípadoch, v ich blízkosti už nebude dovolené ani predbiehať.
9. Cyklisti už dnes majú pri odbočovaní jednoznačnú prednosť.
10. V chladných mesiacoch musíte pred jazdou z auta očistiť sneh a ľad.
ZDROJ: SME