Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Musíme mať predstavenia aj pre Košťany, aj pre Rím

Divadlo je živý organizmus. Opiera sa o dosiahnuté, žije z prebiehajúcej sezóny a formuje tú nadchádzajúcu. Hovoríme o tom s riaditeľom SNK v Martine Františkom Výrostkom, riaditeľom Slovenského komorného divadla v Martine.

Riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine František Výrostko.Riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine František Výrostko. (Zdroj: MIROSLAVA DÍREROVÁ)

Čo je v živote „vášho - nášho“ divadla nového na začiatku novej sezóny 2011/2012?

- Predovšetkým bilancia toho, čo sa nám podarilo dosiahnuť. Za posledné sezóny dosiahlo SKD niekoľko kolektívnych ako aj individuálnych ocenení. Zúčastnili sme sa na takých významných domácich, zahraničných, európskych a svetových divadelných festivaloch, že s takou bilanciou sa nemôže pochváliť ani jedno zo slovenských divadiel. Slovenské komorné divadlo v Martine reprezentovalo v októbri 2010 svoju tvorbu, mesto a celé Slovensko na Svetovom festivale národných divadiel v Soule s inscenáciou Tango v réžii Rastislava Balleka. SKD Martin nadviazalo kontakt s Kórejským národným divadlom prostredníctvom veľvyslanca Slovenskej republiky v Južnej Kórei pána Dušana Bellu. Práve vďaka nemu sme sa minulý rok predstavili v Kórejskej republike hneď dvakrát. Ešte v lete 2010 odletela doslova komorná výprava, kde techniku, svetlá i zvuk zabezpečovali umelecký šéf a dramaturg, na Keochang International Festival of Theater do Keochangu. Počas dvoch večerov sme tam v exteriérových priestoroch uviedli inscenáciu Zvedavá rozprávka.

Skryť Vypnúť reklamu

Neboli to ale jediné zahraničné kontakty divadla.

- Minulý rok sme zasa nadviazali spoluprácu s divadlom Stefana Jaracza v poľskom Olsztyne, kde sme v októbri 2010 účinkovali na 4. ročníku Medzinárodného divadelného festivalu Demoludy s inscenáciou A budeme si šepkať. S touto úspešnou autorskou hrou (tandem Z. Palenčíková – K. Žiška, Doska za objav sezóny 2009) sme sa predstavili tento rok v júli na 20. ročníku prestížneho európskeho divadelného festivalu Mittelfest Cividale v Taliansku. Pripomeňme, že martinské divadlo účinkovalo v Cividale na festivale už pred dvanástimi rokmi s inscenáciou Skon Paľa Ročku.

A čo cesty na západ – do Česka? Naše divadlo na tamojšie divadelné scény cestuje veľmi často.

- Každý rok niekoľkokrát cestujeme s našimi hrami na hosťovania a festivaly do susednej Českej republiky – do Prahy, Hradca Králové, Pardubíc či Českého Těšína. Neberte to ako vystatovanie sa, ale ako fakt, skutočnosť, realitu, ktorá do budúcna nesmierne zaväzuje, aby sme latku umeleckej náročnosti nemuseli znižovať. Takže aj do novej sezóny sme vstúpili s predsavzatím prípravy kvalitných inscenácií. Z umeleckého vedenia divadla odišla na rodičovskú dovolenku dramaturgička Monika Michnová a umelecký šéf Peter Gábor sa tentoraz vybral za „divadelným chlebíkom“ do Ostravy. Do uskutočnenia výberového konania na tento post som zatiaľ poveril touto funkciou nášho dramaturga Róberta Mankoveckého.

Skryť Vypnúť reklamu

SKD organizuje dva významné divadelné festivaly celoslovenského významu. Na Dotyky a spojenia prichádzajú profesionálne divadlá z celého Slovenska, ochotnícka Scénická žatva sa v SKD uskutočnila na rozhraní augusta a septembra. Má na tieto populárne festivaly naše divadlo dostatok ľudských kapacít a najmä potrebný balík peňazí?

- Nemá! Ani jedno ani druhé. Ale s nesmiernym vypätím všetkých síl zainteresovaných pracovníkov divadla a s výdatnou pomocou externých spolupracovníkov sa nám to darí zabezpečovať. Po finančnej stránke je to z roka na rok ťažšie. V dôsledku nepriaznivých dopadov finančnej a hospodárskej krízy nám mesto Martin nemohlo poskytnúť žiadne finančné prostriedky, skrátená bola aj dotácia z ministerstva kultúry, preto sme museli festivalový program upravovať, zrušiť niektoré, najmä pouličné vystúpenia, respektíve predstavenia zo šapitó presunúť do Štúdia SKD. Na poprednej prehliadke ochotníckych súborov Scénická žatva, ktorá je najstarším amatérskym divadelným festivalom v Európe, sa SKD Martin podieľa ako spoluorganizátor. Priestory divadla k tomuto sviatku neodmysliteľne patria.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa už pýtame na financie, ako je na tom s nimi martinské divadlo dlhodobo, ale tiež v tejto konkrétnej sezóne?

- Za posledné dva roky nám bol rovnako ako aj ostatným organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, krátený rozpočet asi o 20 percent. Museli sme znížiť počet premiér v sezóne, prijať rôzne úsporné opatrenia a hľadať možnosti príjmov najmä z podnikateľskej činnosti (prenájmy priestorov, vozidiel, javiskovej techniky a pod.), ale aj od našich sponzorov, partnerov a donorov. Pravidelne sa nám darí získavať finančné prostriedky aj z grantového systému ministerstva kultúry.

Jesenná časť martinskej divadelnej sezóny sa rozbehla, prvá premiéra v nej patrila rozprávke. K naštudovaniu rozprávkovej hry zo súčasnosti Muflón Anciáš ste prizvali mladý tím čerstvých absolventov réžie z VŠMU. Vyšiel divadlu risk s hosťovaním autorskej režisérskej dvojice?

- Rozprávka sa nám nad očakávanie vydarila a je iba bonusom, že ju kladne prijali nielen deti, ale aj dospelí. Hosťovanie mladej režisérskej dvojice však riskom v pravom slova zmysle nebol. Pozoruhodné výsledky Ján Luterán a Mariana Ďurčeková dosiahli už počas štúdia inscenáciami Bola raz jedna trieda a Svadba. Býva zvykom, že prvými réžiami čerstvých absolventov v našom divadle sú práve rozprávky. Tak u nás začínali režiséri Gombár, Ballek, či Náhlik a následne všetci dostali šancu pracovať na divadelnom projekte pre dospelých a vyprofilovali sa z nich významné režisérske osobnosti. Verím, že Ján Luterán a Mariana Ďurčeková ešte nepovedali v našom divadle posledné slovo.

Dramaturgia divadla má na sezónu 2011/2012 pripravenú antickú hru, komédiu z divadelného prostredia a dramatizáciu pozoruhodného románu o významnej martinskej rodáčke. Určite chcete s ponukou vyhovieť rôznorodým očakávaniam diváka a výber predlôh zodpovedá tiež obsadeniu hercov kmeňového súboru...

- Áno, žánrová rôznorodosť je nevyhnutným atribútom každého repertoárového divadla. Niekdajší dramaturg martinského divadla Igor Galanda neraz prízvukoval: „Musíme mať predstavenia aj pre Košťany, aj pre Rím“. Táto sezóna je akoby vzorom žánrovej pestrosti - rozprávka, svetová klasika, komédia a adaptácia slovenského textu. Samozrejme, že v dramaturgickom výbere je jedným z prvoradých kritérií využiteľnosť kvality domáceho súboru a len v nevyhnutných prípadoch riešime personálne otázky hosťovaním. Pri hodnoteniach na ostatných domácich festivaloch odborníci – kritici a recenzenti konštatovali, že taký kvalitný a vyrovnaný herecký súbor nemá žiadne divadlo na Slovensku. A ja dodávam, že ani takého vďačného, vyspelého a náročného diváka.

Milovníci divadla nemajú v poslednom čase v Martine núdzu o pravidelnú bohatú ponuku hosťujúcich divadiel. V Dome odborov Strojár často hrajú renomované divadelné scény - pražské divadlá, bratislavská Astorka, nedávno tiež Klicperovo divadlo z Hradca Králového. Nezamýšľali ste sa, či by nemohli alebo dokonca nemali dostať trebárs práve kolegovia „astorkári“ či „klicperáci“ priestor na javisku Národného domu?

- V minulej sezóne u nás Divadlo Astorka Korzo´90 hosťovalo s inscenáciou Milovníci. Pravidelne sa zúčastňujú so svojimi aktuálnymi titulmi aj na festivale Dotyky a spojenia. S našimi priateľmi divadelníkmi z Hradca Králového sme sa dohodli na hosťovaní. To, že Dom odborov Strojár zaraďuje do svojho programu atraktívne komerčné komediálne tituly, je logické, už pre kapacitu sály. SKD Martin by aj pri možnostiach hľadiska Národného domu, ktorý má kapacitu 240 divákov, nemohlo pokryť divácky záujem a finančné požiadavky hosťujúcich súborov. V každom prípade však Slovenské komorné divadlo ponúkne aj v tejto sezóne viacero inscenácií slovenských a zahraničných divadiel v priebehu roka i v rámci festivalu Dotyky a spojenia.

VIZITKA

František Výrostko je hercom v umeleckom súbore martinského divadla od roku 1976. Do angažmán v Martine nastúpil po absolvovaní herectva na VŠMU v Bratislave a okrem krátkeho prerušenia na začiatku deväťdesiatych rokov je stálym a obsadzovaným hercom dodnes. Okrem domovského javiska hosťoval na bratislavskej Novej scéne v populárnom muzikáli Na skle maľované, na Letných shakespearovských slávnostiach a do Kanady si ho pozvali krajania ako režiséra do Slovenského divadla v Toronte. Od januára 2008 šéfuje Slovenskému komorného divadlu ako riaditeľ a na Akadémii umenia v Banskej Bystrici je vedúcim katedry herectva. Popri časovo náročnej riaditeľskej funkcii hrá v niekoľkých inscenáciách aktuálneho repertoáru SKD. V bláznivej a divácky obľúbenej komédii 1 + 1 = 3 účinkuje v „dvojúlohe“ Johna Browna, v súčasnej veselohre Kumšt v postave Yvana hrá v trojicu kamarátov s Jánom Kožuchom (Serge) a Martinom Horňákom (Marc) a v rodinnej dráme August na konci Ameriky hrajú s Janou Oľhovou manželov Fordhamovcov.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 4. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 5. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 7. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 073
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 095
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 823
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 809
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 720
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 340
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 244
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 024
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 2 984

Blogy SME

 1. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 3. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 4. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 6. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 7. Anton Kaiser: Florencia I.
 8. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 682
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 791
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 930
 4. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 718
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 666
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 334
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 186
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 548
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prinášame rozhovor s Michalom Mertinyákom, výkonným riaditeľom Únie ligových klubov, ktorá je strešným orgánom najvyššej futbalovej súťaže


12m
Nové lavičky majú slúžiť všetkým občanom.

Nové miesta na sedenie sa nachádzajú pri autobusových zastávkach, tiež pri cintoríne či detskom ihrisku.


Henrieta Paulovičová 14 h
Práce v komunitnej záhrade v Priekope finišujú, vítané sú v nej všetky generácie ľudí.

Mamičky vytvorili komunitný priestor so záhradou pre rodičov a deti, organizujú pre ne vzdelávacie a tvorivé aktivity.


18 h
Jaroslav Markovič si zvyká aj na úlohu trénera. 

Na konci sezóny však možnosť získať víťazný pohár v Martine aj v Žiline.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


21 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


18 h

Blogy SME

 1. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 3. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 4. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 6. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 7. Anton Kaiser: Florencia I.
 8. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 682
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 791
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 930
 4. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 718
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 666
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 334
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 186
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 548
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?