Musíme mať predstavenia aj pre Košťany, aj pre Rím

Divadlo je živý organizmus. Opiera sa o dosiahnuté, žije z prebiehajúcej sezóny a formuje tú nadchádzajúcu. Hovoríme o tom s riaditeľom SNK v Martine Františkom Výrostkom, riaditeľom Slovenského komorného divadla v Martine.

Riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine František Výrostko.Riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine František Výrostko. (Zdroj: MIROSLAVA DÍREROVÁ)

Čo je v živote „vášho - nášho“ divadla nového na začiatku novej sezóny 2011/2012?

- Predovšetkým bilancia toho, čo sa nám podarilo dosiahnuť. Za posledné sezóny dosiahlo SKD niekoľko kolektívnych ako aj individuálnych ocenení. Zúčastnili sme sa na takých významných domácich, zahraničných, európskych a svetových divadelných festivaloch, že s takou bilanciou sa nemôže pochváliť ani jedno zo slovenských divadiel. Slovenské komorné divadlo v Martine reprezentovalo v októbri 2010 svoju tvorbu, mesto a celé Slovensko na Svetovom festivale národných divadiel v Soule s inscenáciou Tango v réžii Rastislava Balleka. SKD Martin nadviazalo kontakt s Kórejským národným divadlom prostredníctvom veľvyslanca Slovenskej republiky v Južnej Kórei pána Dušana Bellu. Práve vďaka nemu sme sa minulý rok predstavili v Kórejskej republike hneď dvakrát. Ešte v lete 2010 odletela doslova komorná výprava, kde techniku, svetlá i zvuk zabezpečovali umelecký šéf a dramaturg, na Keochang International Festival of Theater do Keochangu. Počas dvoch večerov sme tam v exteriérových priestoroch uviedli inscenáciu Zvedavá rozprávka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Neboli to ale jediné zahraničné kontakty divadla.

- Minulý rok sme zasa nadviazali spoluprácu s divadlom Stefana Jaracza v poľskom Olsztyne, kde sme v októbri 2010 účinkovali na 4. ročníku Medzinárodného divadelného festivalu Demoludy s inscenáciou A budeme si šepkať. S touto úspešnou autorskou hrou (tandem Z. Palenčíková – K. Žiška, Doska za objav sezóny 2009) sme sa predstavili tento rok v júli na 20. ročníku prestížneho európskeho divadelného festivalu Mittelfest Cividale v Taliansku. Pripomeňme, že martinské divadlo účinkovalo v Cividale na festivale už pred dvanástimi rokmi s inscenáciou Skon Paľa Ročku.

A čo cesty na západ – do Česka? Naše divadlo na tamojšie divadelné scény cestuje veľmi často.

- Každý rok niekoľkokrát cestujeme s našimi hrami na hosťovania a festivaly do susednej Českej republiky – do Prahy, Hradca Králové, Pardubíc či Českého Těšína. Neberte to ako vystatovanie sa, ale ako fakt, skutočnosť, realitu, ktorá do budúcna nesmierne zaväzuje, aby sme latku umeleckej náročnosti nemuseli znižovať. Takže aj do novej sezóny sme vstúpili s predsavzatím prípravy kvalitných inscenácií. Z umeleckého vedenia divadla odišla na rodičovskú dovolenku dramaturgička Monika Michnová a umelecký šéf Peter Gábor sa tentoraz vybral za „divadelným chlebíkom“ do Ostravy. Do uskutočnenia výberového konania na tento post som zatiaľ poveril touto funkciou nášho dramaturga Róberta Mankoveckého.

SkryťVypnúť reklamu

SKD organizuje dva významné divadelné festivaly celoslovenského významu. Na Dotyky a spojenia prichádzajú profesionálne divadlá z celého Slovenska, ochotnícka Scénická žatva sa v SKD uskutočnila na rozhraní augusta a septembra. Má na tieto populárne festivaly naše divadlo dostatok ľudských kapacít a najmä potrebný balík peňazí?

- Nemá! Ani jedno ani druhé. Ale s nesmiernym vypätím všetkých síl zainteresovaných pracovníkov divadla a s výdatnou pomocou externých spolupracovníkov sa nám to darí zabezpečovať. Po finančnej stránke je to z roka na rok ťažšie. V dôsledku nepriaznivých dopadov finančnej a hospodárskej krízy nám mesto Martin nemohlo poskytnúť žiadne finančné prostriedky, skrátená bola aj dotácia z ministerstva kultúry, preto sme museli festivalový program upravovať, zrušiť niektoré, najmä pouličné vystúpenia, respektíve predstavenia zo šapitó presunúť do Štúdia SKD. Na poprednej prehliadke ochotníckych súborov Scénická žatva, ktorá je najstarším amatérskym divadelným festivalom v Európe, sa SKD Martin podieľa ako spoluorganizátor. Priestory divadla k tomuto sviatku neodmysliteľne patria.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa už pýtame na financie, ako je na tom s nimi martinské divadlo dlhodobo, ale tiež v tejto konkrétnej sezóne?

- Za posledné dva roky nám bol rovnako ako aj ostatným organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, krátený rozpočet asi o 20 percent. Museli sme znížiť počet premiér v sezóne, prijať rôzne úsporné opatrenia a hľadať možnosti príjmov najmä z podnikateľskej činnosti (prenájmy priestorov, vozidiel, javiskovej techniky a pod.), ale aj od našich sponzorov, partnerov a donorov. Pravidelne sa nám darí získavať finančné prostriedky aj z grantového systému ministerstva kultúry.

Jesenná časť martinskej divadelnej sezóny sa rozbehla, prvá premiéra v nej patrila rozprávke. K naštudovaniu rozprávkovej hry zo súčasnosti Muflón Anciáš ste prizvali mladý tím čerstvých absolventov réžie z VŠMU. Vyšiel divadlu risk s hosťovaním autorskej režisérskej dvojice?

- Rozprávka sa nám nad očakávanie vydarila a je iba bonusom, že ju kladne prijali nielen deti, ale aj dospelí. Hosťovanie mladej režisérskej dvojice však riskom v pravom slova zmysle nebol. Pozoruhodné výsledky Ján Luterán a Mariana Ďurčeková dosiahli už počas štúdia inscenáciami Bola raz jedna trieda a Svadba. Býva zvykom, že prvými réžiami čerstvých absolventov v našom divadle sú práve rozprávky. Tak u nás začínali režiséri Gombár, Ballek, či Náhlik a následne všetci dostali šancu pracovať na divadelnom projekte pre dospelých a vyprofilovali sa z nich významné režisérske osobnosti. Verím, že Ján Luterán a Mariana Ďurčeková ešte nepovedali v našom divadle posledné slovo.

Dramaturgia divadla má na sezónu 2011/2012 pripravenú antickú hru, komédiu z divadelného prostredia a dramatizáciu pozoruhodného románu o významnej martinskej rodáčke. Určite chcete s ponukou vyhovieť rôznorodým očakávaniam diváka a výber predlôh zodpovedá tiež obsadeniu hercov kmeňového súboru...

- Áno, žánrová rôznorodosť je nevyhnutným atribútom každého repertoárového divadla. Niekdajší dramaturg martinského divadla Igor Galanda neraz prízvukoval: „Musíme mať predstavenia aj pre Košťany, aj pre Rím“. Táto sezóna je akoby vzorom žánrovej pestrosti - rozprávka, svetová klasika, komédia a adaptácia slovenského textu. Samozrejme, že v dramaturgickom výbere je jedným z prvoradých kritérií využiteľnosť kvality domáceho súboru a len v nevyhnutných prípadoch riešime personálne otázky hosťovaním. Pri hodnoteniach na ostatných domácich festivaloch odborníci – kritici a recenzenti konštatovali, že taký kvalitný a vyrovnaný herecký súbor nemá žiadne divadlo na Slovensku. A ja dodávam, že ani takého vďačného, vyspelého a náročného diváka.

Milovníci divadla nemajú v poslednom čase v Martine núdzu o pravidelnú bohatú ponuku hosťujúcich divadiel. V Dome odborov Strojár často hrajú renomované divadelné scény - pražské divadlá, bratislavská Astorka, nedávno tiež Klicperovo divadlo z Hradca Králového. Nezamýšľali ste sa, či by nemohli alebo dokonca nemali dostať trebárs práve kolegovia „astorkári“ či „klicperáci“ priestor na javisku Národného domu?

- V minulej sezóne u nás Divadlo Astorka Korzo´90 hosťovalo s inscenáciou Milovníci. Pravidelne sa zúčastňujú so svojimi aktuálnymi titulmi aj na festivale Dotyky a spojenia. S našimi priateľmi divadelníkmi z Hradca Králového sme sa dohodli na hosťovaní. To, že Dom odborov Strojár zaraďuje do svojho programu atraktívne komerčné komediálne tituly, je logické, už pre kapacitu sály. SKD Martin by aj pri možnostiach hľadiska Národného domu, ktorý má kapacitu 240 divákov, nemohlo pokryť divácky záujem a finančné požiadavky hosťujúcich súborov. V každom prípade však Slovenské komorné divadlo ponúkne aj v tejto sezóne viacero inscenácií slovenských a zahraničných divadiel v priebehu roka i v rámci festivalu Dotyky a spojenia.

VIZITKA

František Výrostko je hercom v umeleckom súbore martinského divadla od roku 1976. Do angažmán v Martine nastúpil po absolvovaní herectva na VŠMU v Bratislave a okrem krátkeho prerušenia na začiatku deväťdesiatych rokov je stálym a obsadzovaným hercom dodnes. Okrem domovského javiska hosťoval na bratislavskej Novej scéne v populárnom muzikáli Na skle maľované, na Letných shakespearovských slávnostiach a do Kanady si ho pozvali krajania ako režiséra do Slovenského divadla v Toronte. Od januára 2008 šéfuje Slovenskému komorného divadlu ako riaditeľ a na Akadémii umenia v Banskej Bystrici je vedúcim katedry herectva. Popri časovo náročnej riaditeľskej funkcii hrá v niekoľkých inscenáciách aktuálneho repertoáru SKD. V bláznivej a divácky obľúbenej komédii 1 + 1 = 3 účinkuje v „dvojúlohe“ Johna Browna, v súčasnej veselohre Kumšt v postave Yvana hrá v trojicu kamarátov s Jánom Kožuchom (Serge) a Martinom Horňákom (Marc) a v rodinnej dráme August na konci Ameriky hrajú s Janou Oľhovou manželov Fordhamovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 876
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 539
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 643
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 498
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 213
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 996
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 055
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Adam Frkáň

Trasu opísal v bedekri, keď mal šestnásť.


Monika Maruňáková
Futbalové súťaže pomaly vrcholia, a tak je každý gól dôležitý.

Na derby sa teší Bystrička i Vrútky, do Žabokriek pricestuje líder tabuľky.


Nová tribúna ma kapacitu približne 500 miest.

Metropola Turca by mohla o rok privítať našu kompletnú atletickú špičku.


Milan Lasica.

Predaj vstupeniek na Dotyky a spojenia je spustený.


TASR
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?