BYSTRIČKA. Nie je to prvý prípad v Turci a jeho nedávnej minulosti, keď starostka s poslancami nenašla spoločnú reč. Žabomyšou vojnou však vždy trpí obec a jeho obyvatelia. Dva mesiace sa nerieši na Bystričke deravá strecha na škole, hygiena odporučila technicky upraviť školskú jedáleň, nastal problém s vyplatením prác na hokejovom ihrisku, ľudia chcú stavať mimo územného plánu, čakajú na schválenie jeho dodatku.
Predminulý týždeň na ôsmykrát poslanci konečne na zastupiteľstvo prišli, v riešení spomínaných problémov veľmi nepokročili. Strechu na škole si potrebovali obzrieť a podklady k ďalším bodom programu lepšie naštudovať.
Úver ohrozuje obec
Osud Bystričky po prvýkrát vzala do rúk celkom nová a omladená zostava poslancov. Starostkou sa stala Zdenka Maršalová, zástupkyňa svojho predchodcu. Jablkom sváru sa medzi nimi stal úver na takmer 350 tisíc eur, ktoré vzalo bývalé vedenie obce na vybudovanie ciest. Keďže išlo o projekt z eurofondov, túto čiastku má preplatiť agentúra. Avšak doteraz sa tak nestalo. Obec je zadĺžená a úver je v čase krízy priveľkým sústom na splácanie. Môže ich položiť na kolená. Preplatenie z agentúry je vraj ohrozené, pretože zmluva bola údajne porušená.
Štrajkom k výchove
Časť poslancov tvrdí, že starostka s nimi o tejto záležitosti nekomunikuje, neposkytuje im informácie. Prinútiť hovoriť ju chceli Jaroslav Žubor, Oto Rajniak a Marek Korbeľ tak, že na zasadnutia zastupiteľstva nechodili. Spoločný názor s nimi zdieľa i Rastislav Bízik, ktorý je však dlhodobo na péenke.
„Predpokladali sme, že si pani starostka uvedomí rovnocennosť postavenia vzťahu obecné zastupiteľstvo a starosta a v záujme riešenia problémov obce začne s nami intenzívnejšie komunikovať,“ stojí v spoločnom vyjadrení, ktoré poslanci na poslednom zastupiteľstve prečítali.
Za takúto zmluvu podľa nich musí byť niekto zodpovedný. „Niekto ju predsa vyhotovil , podpísal a niekto porušil. I keď doteraz nevieme, akým spôsobom je porušená. A pani Maršalová musí o obsahu zmluvy niečo vedieť, veď bola zástupkyňou starostu v minulom volebnom období,“ tvrdia poslanci. Poslanci zároveň zvažujú podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Potrebuje pomoc poslancov
Druhá trojčlenná skupina poslancov má na situáciu v zastupiteľstve iný pohľad. „Bojkot rokovaní mi pripadá ako nezmysel. Ja osobne nepociťujem žiadne problémy v komunikácií či s pani starostkou alebo obecným úradom. Problém vidím v tom, že obecný úrad sa ako taký viac otvoril občanom a to možno niektorým poslancom prekáža,“ vyjadril sa Igor Malko.
Samotnej starostke Zdenke Maršalovej vraj takýto prístup poslancov vôbec nepomáha. „Môj predchodca ma neoboznamoval s každou zmluvou. Sama sa neviem so záležitosťou okolo úveru popasovať. Nie je mi jasné, prečo k problémom došlo. Študujem všetky podklady, sú to dve veľké kopy papierov. Zmluva má niekoľko dodatkov. Skôr by som potrebovala, keby mi s tým poslanci pomohli,“ vysvetlila Zdenka Maršalová.
Myslí si, že vzťahy s poslancami zapríčinila nedostatočná vzájomná komunikácia. „Zastupiteľstvo je predsa priestorom na riešenie problémov. Nikdy však so žiadnym konkrétnym nevyrukovali. Nebránim sa sadnúť si za jeden stôl a všetko si s nimi vysvetliť. Len musíme odložiť tieto spory medzi nami, lebo tým trpí obec a jej obyvatelia,“ myslí si starostka.
Na ihrisko musí starostka hľadať peniaze
Na mysli mala napríklad trojtisícovú „sekeru“ za hokejové ihrisko. „Poslanci v septembri odsúhlasili úpravu ihriskas tým, že na ďalšom zastupiteľstve predložím cenové ponuky. Víťazná firma však mala aj ďalšie zákazky, nemohli sme čakať, keď poslanci na zastupiteľstvo konečne prídu. Myslela som si, že ak s tým súhlasili, začiatok prác a cenu schválime dodatočne, preto som dala pokyn na terénne úpravy na ihrisku. Lenže na poslednom uznášaniaschopnom zastupiteľstve tento bod napokon neodsúhlasili. Vraj peniaze radšej dáme na opravu školskej strechy,“ poukázala na dôsledok konania poslancov starostka Zdenka Maršalová, ktorá peniaze musí hľadať inde ako v obecnom rozpočte.
Obáva sa tiež, že ak tento spôsob komunikácie budú poslanci voliť i naďalej, ohrozia tým samotnú obec. „Do polovice decembra musíme opätovne schváliť dane a rozpočet. Ak sa tak nestane, budeme môcť vyberať dane za komunálny odpad len do výšky asi 2 eur namiesto 15 eur a z rozpočtu čerpať len do výšky jednej dvanástiny,“ dodala starostka.
Bojkot môže byť bežným postojom poslancov
Ivan Rončák z Trasnaprency International považuje tento spôsob bojkotovania rokovaní zastupiteľstva za bežný a logický. „Blokovať zasadnutie zastupiteľstva býva krajným riešením. Ak je to ale jediný spôsob, ako niekoho prinútiť komunikovať, urobili podľa mňa dobre. Ukázali, že aj oni sú v rozhodovaní dôležití,“ myslí si programový koordinátor neziskovej mimovládnej organizácie, podľa ktorého dvojmesačné obdobie bez zastupiteľstva nie je pre obec ohrozujúce.