chýbajú.
MARTIN. A tak kniha Výnimočné stavby dlhého storočia, s podtitulom Od klasicizmu k moderne v architektúre na Slovensku, s bohatou fotografickou dokumentáciou o štyridsiatich zaujímavých stavbách z celého Slovenska je už zopár dní k dispozícii v regáloch kníhkupectiev. Kniha na takmer dvojstovke strán predstavuje premyslený výber z toho najvýznamnejšieho, čo architektonicky vzniklo v 19., tzv. dlhom storočí, ktoré zachytáva tiež ešte záver 18. storočia a presahuje aj do začiatku 20. storočia.
Autorka sa svojím výberom sústredila na významné svetské i duchovné stavby v rôznych slovenských mestách i obciach. Martin je v odbornej publikácii zastúpený budovou Národného domu od známeho martinského architekta Blažeja Félixa Bullu (roky výstavby Domu 1888 – 1889) a prvá budova Slovenského národného múzea (dnes Múzeum Andreja Kmeťa) s rukopisom architekta a staviteľa Michala Milana Harminca (projekt a realizácia 1906 – 1908).
V kontexte zrodu odbornej publikácie určite stojí za pozornosť, že na jej príprave i pri samotnom slávnostnom uvedení knihy do života v Dome architektov v Bratislave sa spolupodieľali aj dvaja martinskí výtvarníci. Autorom prevažnej časti fotografií pozoruhodných architektonických stavieb je Michal Pišný. Precestoval za nimi Slovensko od západu po východ, počnúc Bratislavou, Trnavou, Piešťanmi aj Trenčianskymi Teplicami, cez Štrbské Pleso či Nový Smokovec, Levoču a Kežmarok, Košice až po Bardejovské Kúpele a Trebišov. Pri grafickej úprave knižky sa ocitol v úzkej spolupráci s Igorom Štrbíkom, ktorý sa postaral o celkový grafický dizajn knihy. Výnimočné stavby dlhého storočia – Od klasicizmu k moderne v architektúre na Slovensku sú svojím spôsobom odbornou i reprezentatívnou publikáciou. Pre zainteresovaných laikov môže byť kniha príručkou aj inšpiráciou na výlety za neznámymi, no príťažlivými architektonickými skvostami rozosiatymi po našej krajine.