MARTIN . Premiérka Iveta Radičová a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik nahnevali definitívne svojimi vyhláseniami lekárov Martinskej univerzitnej nemocnice. Pritom martinská nemocnica bola jednou z mála na Slovensku, kde dalo výpovede len minimum lekárov.
Hovoria, že jedným z dôvodov bola aj snaha neprerušiť výučbu budúcich slovenských a zahraničných medikov a vyhnúť sa medzinárodnej blamáži.
Odložili vašu operáciu v nemocnici?
Máte skúsenosť z nemocnice, ktorá pre hromadné výpovede neposkytla potrebnú starostlivosť?
Dajte nám o tom vedieť na spravodajstvo@sme.sk
Desiatky lekárov už podpísali petíciu, ktorou avizujú, že ak prejde takzvaný plán B premiérky a ministra, vypovedajú zmluvy o poskytovaní pohotovostných služieb. Hovoria, že ak prejde avizované riešenie, nemocnica, ktorá už teraz funguje na hranici možností, nezvládne nápor pacientov. Vedenie nemocnice zatiaľ text ani petičné hárky nedostalo.
„Nevideli sme petíciu. Situáciu budeme riešiť až potom,“ konštatovala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.
Lekári nespokojní s riešením situácie po 1. decembri upozorňujú, že ak budú musieť suplovať aj zdravotnú starostlivosť okolitých nemocníc, hrozí preťaženosť, poskytovanie zdravotnej starostlivosti v časovom strese, nedostatok materiálneho, technického a personálneho zabezpečenia pohotovostných služieb.
V takom prípade môže dôjsť podľa nich aj k ohrozeniu zdravia a životov pacientov.
„Nedali sme síce výpovede, ale to neznamená, že nesúhlasíme s požiadavkami lekárskych odborov. Ak má štát na platy poslancov, asistentov, hovorcov, sudcov, policajtov, vojakov, tak neverím, že nemá pre lekárov. Ak treba drasticky šetriť, tak potom nech je strop platov zamestnancov v štátnej správe 1500 eur, ale všetkých,“ konštatoval prednosta martinskej Očnej kliniky Peter Žiak. S jeho postojom súhlasia ďalší lekári.
Aj Žiak dal svoj podpis pod petíciu. Prednosta sa sklamane opýtal, kto by ju nepodpísal po prejavoch premiérky.
„Vykresľuje nás ako úplatkárov a nenažrancov. Dotklo sa to aj tých, ktorí zostali,“ dodal.
Prednosta Žiak tvrdí, že nemocnice majú nastavené kapacity, teda lekárov, sestry, lieky a materiál na zabezpečenie štandardného chodu, nie na masový prílev pacientov z iných miest.
„Nemocnice nemôžu masovo a dlhodobo prijímať ďalších pacientov. Už teraz sme na hranici,“ hovorí prednosta.
Lekári majú napríklad cez víkendy 24 hodinovú pohotovosť. Momentálne ošetrí jeden slúžiaci lekár na Očnej klinike 16 až 20 pacientov za službu. Za päť hodín dostane normálny plat a za „čakanie na výkon“, teda 19 hodín, už menej.
„To ako keby hasičov platili riadne len vtedy, keď horí,“ dodal Žiak.