TURČIANSKE KĽAČANY. Počet psov túlajúcich sa po Turčianskych Kľačanoch sa za posledné týždne znížil. Na svedomí to má zavedenie pokút, ale i úplná novinka na Slovensku – psia fotogaléria, ktorú dal pred dvomi mesiacmi vypracovať starosta Miroslav Lamoš na podnet správcu martinského útulku Vladimíra Hataru.
Vyriešiť tento problém nie je zložité
Fotogaléria psov by mala byť dlho hľadanou účinnou zbraňou proti štvornohým tulákom. Viaceré obce s nimi bojujú bez výsledku už niekoľko rokov. Zvyčajne kontaktujú Vladimíra Hataru, ktorý ich v rámci vlastného voľného času odchytáva. Už roky však tvrdí, že takto to fungovať nemôže a navrhol aj možnosti riešenia, ktoré si doteraz nikto nevšímal. Ako prvý v Turci, ale aj na Slovensku ich vyskúšali práve v Turčianskych Kľačanoch.
„Dostať psov v obci a aj ich majiteľov pod spoľahlivú kontrolu nie je vôbec až také zložité. Vyžaduje si to len zo strany samosprávy ochotu i vôľu daný stav napraviť a prekonať niektoré nevhodné, zaužívané tradície,“ povedal Vladimír Hatara, ktorý by tento projekt chcel poskytnúť aj ďalším obciam.
Poznajú už všetkých psov
Miroslav Lamoš vyskúšal tento nápad, keď si už so psami nevedel dať v obci rady.
„Ľudia sa mi stále sťažovali, že po dedine behá veľa psov. Boli nebezpečné aj pre deti, mňa dokonca jeden napadol,“ odôvodnil kľačiansky richtár. Preto v januári po prvýkrát v obci začal vyberať od majiteľov pokuty. Malo to však jeden háčik. „Mnohé z nich nemali známku, nevedel som, čie sú. Či je pes z našej dediny alebo je cudzí a treba volať na odchyt pána Hataru z útulku. Preto som ich dal pofotiť, aby sme psov vedeli identifikovať,“ vysvetlil.
Za mesiac aj päť pokút
Odvtedy si chovatelia na svojich psov dávajú lepší pozor. Starosta totiž nosí fotoaparát stále so sebou. „Keď nejakého vidím túlať sa po ulici, odfotím ho mobilom a podľa galérie identifikujem. Pri každej fotke mám aj meno majiteľa a číslo mobilu, takže ho hneď kontaktujem,“ povedal o spôsobe výchovy miestnych psíčkarov. Miroslav Lamoš je pritom nekompromisný. Za každého túlavého psa ukladá pokutu. Prvýkrát však volí napomenutie, druhýkrát stojí majiteľa túlanie psa 15 až 30 eur. Len za november prichytil na ulici päť psov.
Fotenie odhalilo hriešnikov
Psie portréty robila Miriama Kačenáková, ktorá má blízky vzťah k týmto zvieratám. Obehla celú dedinu a vytvorilo galériu asi 200 štvornohých strážcov domov. „Takto sme aspoň zistili aj takých hriešnikov, ktorí psov neprihlásili. Už vieme, koľko psov v skutočnosti v obci máme,“ pochvaľuje si Miroslav Lamoš.
Fotenie psov nebolo povinné. Odmietli vraj desiati chovatelia, ktorí si ale za svojho miláčika poriadne platia.
Nikdy neviete, čo vám pes urobí
Nový bič na psov oceňujú aj niektorí domáci. „Ja síce majiteľom psa nie som, ale tento spôsob schvaľujem. Koľkokrát vyjdem večer na ulicu a okolo mňa pobehujú psy. Nikdy neviete, čo vám urobia. I keď raz som bol rád, keď ma po pol noci jeden sprevádzal. Do dediny vtedy schádzal medveď, takže som sa cítil byť v bezpečí. Avšak som za to, aby si majitelia dávali na psov pozor a držali ich vo svojich dvoroch,“ povedal Milan Sokol.