MARTIN. Mestské, voľne žijúce holuby prezývajú aj lietajúcimi potkanmi a vo všeobecnosti je známe, že sú nositeľmi chorôb a ničiteľmi fasád domov. Z námestia v centre sa ich podarilo pred rokmi vyhnať, objavujú sa však stále. Veterinári v Martine evidujú tri kŕdle. Nedávno sa začali usádzať aj v blízkosti jednej z najväčších škôl v okresnom meste - na Hurbanovej ulici v Košútoch.
Holuby stále pribúdajú
Na holuby nás upozornil jeden z Košútčanov, ktorý býva v obytnom dome pri škole. Práve na ňom sa začali zhromažďovať holuby. „Vyzerá to tak, že sa tu usadili natrvalo. Stále ich tu pribúda a zdá sa mi, že to zanedlho bude dosť veľký problém. Predsa len je to pri škole a holúbkovia sú roznášači rôznych infekcií,“ myslí si.
Sadajú aj na detské preliezačky
Riaditeľ ZŠ a MŠ na Hurbanovej ulici Pavol Chovaňák si holuby v blízkosti školy nevšimol. Neupozornili ho na to ani rodičia, nikto sa zatiaľ neobrátil ani na hygienu.
Holuby však sadajú všade po okolí, určite neobchádzajú ani školský dvor, na ktorých sú preliezačky a pieskovisko. Preto si aj Vladimír Straka z Múzea Andreja Kmeťa v Martine myslí, že môžu pre deti znamenať nebezpečenstvo.
„Deti ich radi naháňajú, nedávajú si pozor, čo chytajú do rúk,“ upozorňuje. Pritom práve táto skupina obyvateľstva je náchylná na ochorenia najviac. „Holuby sú roznášačmi parazitických červov a hovorí sa, že polovica z nich má vtáčiu tuberu,“ vysvetlil Vladimír Straka.
Holuby tiež prenášajú kliešťovú encefalitídu, salmonelózu, chlamýdie, trichomonázu a toxoplazmózu.
Kým nehynú, je dobre
Veterinári zatiaľ veľké nebezpečenstvo nevidia. Zakročili by, keby zaevidovali úhyn holubov. „Zatiaľ sme žiadne choré holuby nenašli, nie je dôvod na odchyt,“ povedal František Záborský, ktorý je poverený vedením Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Martine.
Veterinári pritom v okresnom meste sledujú tri kŕdle s asi dvesto holubmi, ktoré majú trvalé teritórium pri Poľnonákupe za železničnou stanicou, na Severe a v centre. František Záborský pripúšťa, že si mohli nájsť nový „domov“, teda v Košútoch.
Nepúšťajte holuby pod strechu!
Vladimír Straka hovorí, že holuby sa zdržujú vždy tam, kde sú seniori. „Prikrmujú ich a oni si to veľmi rýchlo zapamätajú,“ vysvetlil. Potom je ťažké sa ich zbaviť. Taktiež sa rýchlo rozmnožujú. „Za jeden rok jeden pár vychová desať mláďat,“ upresnil zoológ.
Holuby sa stávajú veľkými škodcami. „Majú kyslý trus, ktorý dokáže rozleptať aj vápenec,“ vysvetlil Vladimír Straka. Operenci tak ničia sochy i fasády domov. A v Martine máme nových fasád dosť...
Vyhnať holuby nie je jednoduché. Tento problém zatiaľ nikto definitívne nevyriešil. Vladimír Straka hovorí, že tomu najhoršiemu sa dá predísť. „Treba im zamedziť vstup pod strechu. Tu sa zvyknú natrvalo usídliť,“ dodal.