MARTIN. Činnosť Správy športových zariadení v Martine, ktorá spravuje zimný štadión, budovy tenisového a hádzanárskeho klubu, telocvičňu s ihriskom na Východnej ulici, verejné ihriská na Nekrasovej ulici na Podháji a Ševčenkovej ulici na Ľadovni, strelnicu v Jahodníkoch, minifutbalové ihrisko na Stodolovej ulici v Záturčí a na základe nájomných zmlúv športové plochy pri Obchodnom centre Tulip so skateparkom a tenisové kurty pri tenisovom klube, sa skomplikovala v apríli, keď mestský parlament prijal protikrízové opatrenia v mestskom rozpočte. Pre správu to znamenalo zníženie príspevku o 68 tisíc eur, navyše stále sa musí boriť s výpadkom nájomníkov, respektíve s ich platobnou neschopnosťou.
Príjmy, ktoré správa má, neumožňujú rozvoj
Vlastné príjmy, ktoré správa má, vôbec neumožňujú jednotlivé športoviská dostať do lepšieho stavu. Vidno to najmä na zimnom štadióne – tam sa vlastne „hasia“ už len havárie. Plánované opravy, ktoré sa mali urobiť počas odstávky, teda v mesiacoch apríl až júl, sa neurobili, preto v druhom polroku možno očakávať zvýšenie nákladov na prevádzku a údržbu hokejového stánku.
Len do konca minulej hokejovej sezóny, čiže do apríla tohto roku, správa poskytla bezplatne pre mládežnícky hokej ľadovú plochu na 792 hodín, pre A mužstvo 252 hodín zľavneného prenájmu, pre ženský hokejový klub bezplatne 92 hodín na ľadovej ploche, pre žiakov ZŠ a deti z MŠ na Gorkého ulici 25 hodín na ľade a pre krasokorčuľovanie 32 hodín. Tržby, o ktoré správa takto „prišla“, predstavujú takmer 105 tisíc eur, čo možno chápať ako podporu mesta hokeju a krasokorčuľovaniu.
Výnimkou je len telocvičňa na Východnej
Podobná situácia je analogicky aj na ostatných športoviskách, ktoré má správcovská organizácia „pod palcom“. Výnimku tvorí len telocvičňa na Východnej ulici, tam sa začalo s budovaním vonkajšieho ihriska s atletickou dráhou, ktoré by malo byť onedlho sprevádzkované.
Po úprave rozpočtu v septembri došlo k navýšeniu príspevku pre Správu športových zariadení, a to o 58 tisíc eur, ktoré sa majú využiť na nevyhnutné opravy na zimnom štadióne. Finančné nároky na potrebné opravy sú ale omnoho vyššie a vyplývajú najmä z požiadaviek hygieny.
Ratuje sa to, čo bolo kedysi pokazené
„Prevažná časť z nich paradoxne vyplýva z dôsledkov prác, ktoré sa na štadióne vykonali do roku 2007 bez schválenej projektovej dokumentácie,“ povedal na novembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva riaditeľ Správy športových zariadení mesta Štefan Balošák a dodal, že dôležité bude, aby si mesto ujasnilo, či chce v budúcnosti štadión využívať len na hokej, teda konzervovať ho len na základné funkcie, alebo ho bude chcieť využívať aj na spoločenské a kultúrne podujatia.
Zimák, obrazne povedané, padá na hlavu
Na tomto rokovaní odzneli aj informácie o rozsahu kapitálových prostriedkov, ktoré sú potrebné na zabezpečenie základného chodu budovy štadióna. Spolu predstavujú 1,34 milióna eur. Mali by sa vynaložiť na prestavbu žiackeho traktu, odvlhčenie haly a na rekonštrukciu západného traktu štadióna, vrátane dobudovania toaliet a dverí, ktoré umožnia bezpečný únik v prípade mimoriadnej situácie.
V perspektíve žiadna radosť
Poslanci tieto informácie len zobrali na vedomie. Agónia štadióna bude pokračovať, pretože ani v rozpočte na budúci rok nie je tento rozsah finančných prostriedkov zakomponovaný. Správa športových zariadení má prostriedky len na úrovni upraveného tohtoročného rozpočtu. Podstatnú časť z nich musí použiť na energie a mzdy s odvodmi. O možnosti rekonštruovať šatne na zimnom štadióne sa vo viacročnom rozpočte uvažuje až v roku 2014 a na roky 2013-2014 je navrhovaných po 50 tisíc eur na rekonštrukciu jedného verejného ihriska.
Autor: V. Legerská