MARTIN. Výstava, ktorá v Bratislave či Spišskej Novej Vsi zožala veľký úspech, je už v Martine. Vývoj života na našej planéte od jeho úplného začiatku s unikátnymi zbierkami si môžete pozrieť v Slovenskom národnom múzeu (SNM) do 31. júla 2012.
Výstava Planéta, na ktorej žijeme, je vynikajúcou učebnou pomôckou pre žiakov základných, ale aj stredných škôl.
Vznik života na Zemi
Výstavný projekt predstavuje našu planétu a jej štyri základné geosféry – litosféru, hydrosféru, atmosféru a biosféru vo vzájomných súvislostiach. Jedným z dominantných prvkov výstavy je takmer trojmetrový rez Zeme. Model priblíži návštevníkom základné deje v zemskom telese, ktoré ovplyvňujú podmienky života aj na povrchu planéty.
Zaujímavá je najmä tá časť výstavy, ktorá sa venuje biosfére. Približuje jej vznik a zmeny v dobách minulých. V štyroch geologických obdobiach – prekambriu, v ktorom vznikol život, paleozoiku, mezozoiku a kenozoiku znázorňuje vývoj života na Zemi. Návštevník tu nájde prvé náznaky života v podobe fosílií, ale aj vážky s rozpätím 75 centimetrov.
„V období prvohôr sa prvé náznaky života odohrávali vo vode, v období silúru život sa začal presúvať na súš. Sprvu to boli rastliny, neskôr živočíchy. Vážka je ukážkou živočíchov, ktoré nemali v tomto čase nepriateľov, konkurentov. Mali dobré podmienky na život a dokázali narásť aj do takýchto rozmerov,“ povedala paleontologička z Prírodovedného múzea SNM v Bratislave Anna Ďurišová.
Milióny staré unikáty
Jedným z unikátov je nález odtlačky stopy dinosaura z roku 1976 vo Vysokých Tatrách. Z martinských zbierok sú to zase skamenelé stromy, ktoré asi pred tromi rokmi našiel Andrej Bendík z Múzea Andreja Kmeťa v Martine pri martinskej tehelni. Nálezy sú asi 13 miliónov rokov staré.
Najväčším objavom v strednej Európe sú lebky medveďa jaskynného, ktoré tiež patria do martinských zbierok.
Sopka na živo
Zaujímavosťou výstavy je tiež model jedného z najväčších vulkánov na Slovensku, ktorý bol aktívny pred 15 miliónmi rokov. Ide o štiavnický stratovulkán. Návštevníci si ho môžu pozrieť celkom zblízka, ale aj prostredníctvom sedemnásťminútového dokumentu, v ktorom sa dozvedia o vývoji stratovulkánu viac.