MARTIN. Nedávne povodne kompletne zničili výrobné kapacity firmy Ecco v Thajsku. Preto vedenie koncernu vyzvalo martinský závod, aby za ázijských kolegov dobehol výpadok. V praxi to znamenalo vytvorenie 267 nových pracovných miest a na dvoch linkách zavedenie nepretržitej prevádzky. Firemné odbory vyjadrili ochotu rokovať o potrebných zmenách s tým, že spustenie nepretržitej prevádzky podmienili dobrovoľným súhlasom zamestnancov a podpisom dodatku ku kolektívnej zmluve.
Dodatok odborárov nepresvedčil
„Manažment spoločnosti si našu ochotu rokovať zakotvenú v zápisnici z 10.októbra vykladá ako jednoznačný súhlas s tým, že bližšie podmienky zavedenia nepretržitej prevádzky si už môže určovať a nebudú zakotvené v kolektívnej zmluve,“ krúti hlavou Pavol Húšťava, predseda odborovej organizácie Ecco Slovakia a pokračuje. „Pritom vedenie v tej istej zápisnici požaduje zmenu kolektívnej zmluvy a uznáva, že je potrebná.“
Zamestnávateľ síce predložil odborom návrhy dodatku ku kolektívnej zmluve, tie ale zástupcovia zamestnancov nepodpísali. „Prekážalo nám, že v dodatkoch nebolo presne zadefinované, na ktoré linky sa vzťahuje nepretržitá prevádzka. V jednom bolo dokonca uvedené, že firma si vyhradzuje právo v prípade potreby rozhodnúť o zavedení nepretržitej prevádzky na ďalších výrobných linkách. Potom zas chýbala presná doba platnosti dodatku.“
Nespravodlivý sa zástupcom zamestnancov zdal aj návrh na vyplácanie motivačného príspevku. Ich cieľom bolo dohodnúť, aby sa každému prisúdila alikvotná čiastka podľa toho, koľko hodín v nepretržitej prevádzke odpracoval. „Podľa návrhov manažmentu, ak by niekto vymeškal viac ako na tri dni v mesiaci, automaticky príde o celé mzdové zvýhodnenie. A to napriek tomu, že mohol odrobiť podstatnú časť mesiaca,“ vypichol niektoré pripomienky odborový predák.
Robota pre inšpektorát práce
Napriek neúspešným rokovaniam firma prijala nových ľudí a spustila nepretržitú prevádzku.
„Týmto krokom bol podľa nás porušený Zákonník práce a tiež kolektívna zmluva. Preto sme poslali podnet na inšpektorát práce, aby celú vec prešetril,“ uviedol P. Húšťava.
Podľa jeho ďalších slov mali odbory snahu celú vec vyriešiť. Dobre si totiž uvedomujú, že pre turčiansky región sú nové pracovné miesta veľmi dôležité.
„Čakali sme až do 1.decembra, kedy bolo vopred dohodnuté rokovanie s manažmentom. Z dôvodu neprítomnosti generálneho riaditeľa vo firme však vedenie 30. novembra schôdzku zrušilo. V žiadnom prípade nechceme brániť rozvoju firmy a chápeme súčasnú zložitú situáciu. Druhá strana ale musí viesť férový sociálny dialóg,“ uviedol P. Húšťava.
Aj druhá strana má svoju pravdu
„Sme presvedčení, že k žiadnemu porušeniu Zákonníka práce, kolektívnej zmluvy či interných firemných predpisov nedošlo. Potvrdzuje to i právna analýza, ktorú máme k dispozícii. Pri vyjednávaní i pri spustení výrobnej linky s nepretržitou prevádzkou sme zvolili postup, ktorý plne rešpektuje platnú legislatívu,“ tvrdí Jindřich Salajka, generálny riaditeľ ECCO Slovakia.
Prvý muž martinského závodu Ecco nevidí problém podpísať dohodu s odborármi o tom, na ktorých linkách bude prebiehať nepretržitá prevádzka.
„Jednoznačne ide o linku, ktorú sme spustili 1. decembra (Main Group 3) a novú výrobnú linku (Main Group 4), ktorá sa rozbehla 12. decembra. Na tomto sa môžeme kedykoľvek dohodnúť.“
Vždy sa dá dohodnúť
Firma nemôže akceptovať zavedenie nepretržitej prevádzky na dobu určitú, ako sa ju snažia presadiť zástupcovia zamestnancov.
„Je to podmienka, ktorá by v ľuďoch mohla vyvolať pocit neistoty, že sme ich zamestnali len do 31. marca, čo absolútne nie je pravda. Navyše pracovníkom, ktorí prehodnotia svoje rozhodnutie a nebudú chcieť pokračovať na linke s nepretržitou prevádzkou, v súčasnosti vieme bez problémov ponúknuť miesto v osemhodinovej prevádzke.“
Člen vedenia spoločnosti nesúhlasí ani s pohľadom odborárov na motivačný príspevok za prácu v nepretržitej prevádzke. Ide o sociálny benefit, ktorý nevyžaduje žiadny zákon, ani nie je špecifikovaný v kolektívnej zmluve.
„Preto sme si ho mohli dohodnúť s novým zamestnancom v jeho pracovnej zmluve alebo so starým v dodatku k nej. Je to motivačný prvok, ktorý hovorí, poďte pracovať na nepretržitú prevádzku a dostanete 56 eur naviac. Jedinou podmienkou je nechýbať v práci viac ako tri dni. Ak niekto má na svoju absenciu vážny dôvod a dá nám vedieť, posúdime jeho prípad individuálne,“ vysvetlil Jindřich Salajka.
Mesto sa bojí najhoršieho
Spoločnosť Ecco prišla do Martina pred 13 rokmi ako prvý zahraničný investor. Okrem 267 pracovných miest, ktoré vytvorila firma v súčasnosti, už prijala začiatkom tohto roka 131 ľudí. Tiež počas roku 2010 pribudlo v martinskom závode 355 nových pracovných pozícii.
„Spoločnosť Ecco sa s viac ako 1 300 zamestnancami stal najväčší zamestnávateľ v meste. Preto sa aj vedenie radnice stretlo s generálnym riaditeľom Jindřichom Salajkom, aby získalo o celej situácii informácie. Obávame sa, že i napriek ústretovým krokom spoločnosti môžu niektoré prehnané očakávania odborárov a neochota hľadať prijateľný kompromis viesť firmu k tomu, aby opustila Slovensko. To by v Martine a jeho okolí výrazným spôsobom zhoršilo situáciu na pracovnom trhu,“ prezentoval stanovisko radnice jej hovorca, Jozef Petráš.