Takéto pohnútky mali viacerí.
V poslednom čase si tínedžeri siahajú na život. Vy sama ste v tomto veku. Čo dnes mladých trápi až tak, že to riešia samovraždou?
- Zvyčajne je to nešťastná láska alebo rodinné problémy. Sú to však také bežné pubertálne rodinné problémy. Nikto nás v tomto veku nechápe, nikto nás nevypočuje. Myslím, že rodičia niekedy od nás očakávajú príliš, nevieme splniť ich predstavy.
Odborníci tvrdia, že mnohé obete pochádzajú z problémových rodín. Vyrastajú v takých aj vaši kamaráti?
- Hmmm, to naozaj neviem posúdiť...
Niektorí vaši kamaráti vám vraj vďačia za život. Ako to bolo?
- Jeden mi napríklad na facebooku písal, že sa chce zabiť. Vyhovorila som mu to, že takto sa to nerobí a odporučila mu, aby ihneď prišiel za mnou, že sa o tom porozprávame. Urobil tak a odvtedy to robia takto viacerí.
Ale jeden tento rok zomrel...
- Áno, lenže ten o svojom zámere nikomu nepovedal. Nikto z nás netušil, že mal problémy, nikomu sa nezdôveroval. Vôbec by som to od neho nečakala. Bol podľa mňa v pohode.
Tínedžeri sa zvyknú vyhrážať, že sa zabijú. Kedy to je slovo do vetra a kedy to treba brať vážne?
- Áno, chcú byť dôležití, zaujímaví. Myslím, že ak sa chce niekto naozaj zabiť, nepovie to nikomu, aby ho nikto nenašiel a nezabránil mu v tom. Všimla som si, že to najčastejšie urobia tí, ktorí sa už o samovraždu pokúsili. Jedného kamaráta stiahli z okna. Pokúsil sa o to dvakrát. Ďalší si podrezal žily, kamarátka sa chcela otráviť liekmi, ale rodičia ju našli.
Je pri tomto konaní prítomný alkohol, drogy?
- V našej bande drogy určite nie. Skôr alkohol. Aj keď nehovorím, že mu holdujú každý deň. Niekedy si len viac vypijú.
Uvedomujú si vaši kamaráti, ako ublížia rodičom, svojim blízkym?
- To je moja prvá otázka. Zamyslia sa, potom prídu slzy.
Psychológ: Dnešní tíndžeri sú iní
Riaditeľ Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiline Dušan Grúň tvrdí, že dnešná generácia v pubertálnom veku je iná. Ovplyvňuje ju výkonovo orientovaná spoločnosť. „Dobrý je ten, kto je úspešný. Mládež má väčšie možnosti, no niekedy rodičia vidia svoje deti iba cez optiku známok v škole,“ načrtol. Ľudstvo podľa psychológa trpí tiež depresiami a úzkosťou. Za samovraždami mladých môže byť strach zo života i intenzívne emočné prežívanie života a situácií.
(MD)