Aj tohto roku organizátori 11. decembra návštevníkom priblížili zvykoslovie, ktoré sprevádzalo vianočné sviatky našich predkov.
Veštili si, čo ich čaká v budúcom roku
Návštevníci si mohli nechať vyveštiť budúcnosť tradičnou formou liatia olova. V múzeu použili vosk, ktorý sa lial do vody. Podľa tvaru, ktorý vosk vo vode zanechal, sa predpovedali udalosti života jednotlivca v budúcnosti.
Vianoce na dedine sa spájajú s postavou svätej Lucie. Dievčatá preoblečené za Lucie chodili po domoch a vymetali z domov a z ľudí husími perami nečisté sily. Verili vtedy, že stridžích dní bolo v zime viac. Lucie mali pomúčené alebo inak zabielené tváre, aby pri vymetaní domov od zlých síl obyvatelia a ani zlé sily nespoznali ich identitu. Postavy Lucií nechýbali ani v skanzene.
Čert vyľakal najmä malé deťúrence
Možno najväčšou atrakciou hlavne pre deti bola postava čerta z Mikulášskeho sprievodu, ktorý svojím zamaskovaním vyľakal nejedno dieťa. Spolu s Mikulášom a anjelom bol vďačným objektom pre fotoaparáty rodičov, ktorí sprevádzali svoje deti. Za odmenu dostali drobné darčeky.
Interiéry niektorých objektov Múzea slovenskej dediny sa zmenili počas podujatia na typické vianočné útulné domácnosti, v ktorých horelo v peci a nad vianočným stolom bol nainštalovaný vianočný stromček, ktorý nesmel chýbať v žiadnej dedinskej domácnosti. Jedným z takých objektov bol aj dom z Jasenovej v regióne Orava, kde si návštevníci mohli zakúpiť vianočné oblátky pečené v typických kovových kliešťoch na ohni a v objekte z Hruštína, kde urobili ukážky tradičných foriem veštenia.
Návštevníci si nakúpili ozdoby
Súčasťou podujatia boli aj rôzni výrobcovia a predajcovia výrobkov zo šúpolia, vosku, cesta, textilu, nechýbali ani výrobky z včelích produktov. Návštevníci si mohli zakúpiť nielen výrobky ponúkané predajcami v jednotlivých stánkoch, ale aj v objekte Školy z Petrovíc, ktorá sa zmenila počas podujatia na trhovisko ľudovoumeleckých výrobcov. Okrem predaja ľudovoumeleckých výrobkov si návštevníci mohli pozrieť a vypočuť vianočné piesne v podaní Folklórnej skupiny z Turčianskej Štiavničky a vystúpenie Detského folklórneho súboru Kelčovan z Čadce. Otvorené mali aj v krčme a podávali vynikajúce špeciality.
Podujatie dotvárali aj svätá rímskokatolícka omša v drevenom kostole z Rudna, ukážky pečenia tradičných vianočných oblátok a tvorivé dielne pre deti, v ktorých deti mohli užitočne stráviť čas pri výrobe rôznych vianočných ozdôb.
Na zimu zavreli, otvoria ho fašingy
Dvere skanzenu sa počas zimy pre bežných návštevníkov zatvárajú. Najbližším podujatím bude až tradičné februárové - Už sa fašiang kráti. Uskutoční sa 19. februára.
Autor: Michal Bednár