MARTIN. V depozitári hasičského múzea nájdete napríklad tričko a šiltovku z Afganistanu, ktoré Martinčanom poslali z Hasičského zboru leteckej základne. Okrem zahraničných uniforiem tu majú aj zrekonštruované historické striekačky a hasičskú techniku.
Slávnostné, zásahové i pracovné
Teraz je v múzeu 60 slávnostných uniforiem, zásahových a pracovných oblekov z 25 krajín sveta. Z najväčšej diaľky k nám pricestovali tri.
„Jedna prišla z východnej strany sveta z Indonézie, tú nám zabezpečil zastupiteľský úrad SR v Jakarte od miestneho hasičského zboru. Ďalšia bola z južnej pologule a najjužnejšieho afrického štátu z Juhoafrickej republiky a jeho hlavného mesta Pretórie, ktoré domáci volajú Tshwane. Veľmi dlhú cestu, tentoraz zo západnej časti zemegule, má za sebou uniforma z USA Palm Beach na Floride,“ vysvetlil Miroslav Pokrievka z Mestského hasičského zboru v Martine.
Z uniforiem sa bez problémov vyzliekli
Najrýchlejšie získali naši hasiči uniformu z Maďarska. „Od prvého odoslaného e-mailu na neznámu a nezainteresovanú osobu až po fyzické doručenie do Martina uplynulo asi 52 hodín. Zaujímavý je aj spôsob získania jednej zo štyroch uniforiem z Izraela, ktorú nám osobne venoval po návšteve Hasičskej nedele 2009 Joav Gadasi z Tel Avivu, ktorý si ju spontánne vyzliekol a venoval nám ju priamo pred hotelom, kde boli hostia počas návštevy ubytovaní,“ spomenul výnimočné prípady.
Podobne získali aj uniformu z Ruska
„Uniformu nám venoval náčelník hasičskej stanice z mesta Tula, ktorý to zorganizoval vo veľkom štýle a odovzdal uniformu pred miestnou televíziou a novinármi pri príležitosti svojho odchodu do dôchodku. Ešte predtým sme mu museli zaslať našu uniformu poštou, aby to bola oficiálna výmena medzi Slovenskom a Ruskom,“ pridal ďalší príbeh.
Chcú získať ešte aspoň desať uniforiem
Komunikácia funguje aj opačne – od hasičských zborov k martinským dobrovoľným hasičom. „Oslovilo nás Hasičské múzea z Madridu (Španielsko), z Norrkopimgu (Švédsko), z Tuly (Rusko) a Berlíne (Nemecko) na bližšiu vzájomnú spoluprácu, pretože ich veľmi zaujala naša zbierka. Tieto múzea sú však štátom dotované a preto naše múzeum, ktoré je spravované len na báze dobrovoľnosti, nemá v súčasnosti možnosti adekvátne a na potrebnej úrovni spolupracovať s inými krajinami,“ vysvetlil.
Dobrovoľní hasiči sa stále snažia rozširovať svoju zbierku. V pláne majú získať celkovo uniformy z 35 krajín sveta. „Aktuálne sa snažíme o uniformy z chýbajúcich európskych krajín ako je Taliansko, Švajčiarsko, Nórsko, Veľká Británia, Portugalsko a Ukrajina. Z mimoeurópskych krajín máme rozpracované kontakty v Kanade, Thajsku, Číne a Austrálii,“ vymenoval M. Pokrievka.
Figuríny sú už oblečené na premiéru
Hasičské múzeum funguje zatiaľ len na báze dobrovoľnosti miestnych hasičov v Priekope. Hoci sa im podarilo získať unikátne uniformy, nemali ich kde zavesiť.
„Najskôr sme prácne vyrábali železné konštrukcie, na ktorých sme vystavovali uniformy. Potom sme však uspeli v grantovom programe Nadácie Orange a svojpomocne sme si vyrobili drevené stojany pre figuríny. Naši členovia odpracovali pritom desiatky hodín,“ uviedol Miroslav Pokrievka. Všetky figuríny sú už oblečené a čakajú na svoju premiéru počas Hasičskej nedele 2012, ktorá sa najbližšie uskutoční už na novom mieste - v areáli bývalých vojenských skladov v Priekope. Teraz je múzeum otvorené len pre dopredu dohodnuté návštevy.