Tomáš Krivošík: Tanec je pre mňa sloboda

Tanečníka sa niekedy podarí „objaviť“ aj v dosť neštandardnej situácii. Zoznámenie s Tomášom Krivošíkom prebehlo celkom mimo dominanty, aká mu je vlastná, keďže jeho najprirodzenejším životným prostredím je už riadnych pár rokov tanečný parket či iná alte

Tomáš Krivošík.Tomáš Krivošík. (Zdroj: ARCHÍV: TK)

rnatívna scéna.

MARTIN. Stretnutiu v Turci však predchádzala netypická okolnosť. Perspektívny podnikateľ si v Košťanoch vlastnými architektonickými a originálnymi výtvarnými zásahmi pretvoril Páričkov dom na príjemnú „dedinskú“ pizzériu. Splnil si tak svoj sen - viesť reštauráciu. Čoskoro po sprevádzkovaní sa v nej prekvapujúco podujal uskutočniť vernisáž. Tak sa stalo, že steny pizzérie osviežili fotografie Jara Podhorského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Soren má meno po severskom filozofovi

Tomáš tým zreteľne prejavil svoj výrazný osobný vzťah k umeniu. Podobne ako svojím každodenným prirodzeným záujmom o výtvarné aktivity v Turčianskej galérii, blízkym vzťahom k aktuálnemu repertoáru martinského divadla, koncertom či aktívnymi výjazdmi za tanečnými produkciami mimo rodného mesta. K jeho bežnému životnému štýlu patria priateľské stretnutia a bezprostredné rozhovory pri káve. Neodmysliteľne ho na nich sprevádza verný štvornohý priateľ s nezvyčajným menom Soren, ktoré dostal od svojho pána v mladosti po známom severskom filozofovi. No Tomášovým najdôležitejším zameraním, prvoradým záujmom a celoživotnou náplňou je súčasný tanec.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé tanečné kroky v rodnom meste

V živote Tomáša Krivošíka je tanec prítomný naozaj od malička. Svoje prvé tanečné krôčiky spojené hneď aj s úspechmi si vyskúšal v rodnom Martine. Ako chlapec na základnej škole tancoval spoločenské tance v známej škole Aleny Pisárikovej. Už v štrnástich rokoch sa rozhodol pre tanec ako svoje životné povolanie. Zvolil si Tanečné konzervatórium v Banskej Bystrici. Tu ho najviac ovplyvnilo umelecky progresívne a úspešné Štúdio tanca. Aj dnes prosperuje pod vedením výraznej osobnosti súčasného tanca, uznávanej choreografky Zuzany Hájkovej.

Jej zásluhou sa do osnov na konzervatóriu dostali moderné postupy súčasného tanca. A práve v tomto žánri sa Tomáš cíti výborne, prejavuje svoj výrazný všestranný talent - ako tanečník i choreograf. Po maturite išiel študovať do Prahy na Akadémiu múzických umení. Objavoval ďalšie dôležité podnety, kontakty a príležitosti. Zaujímavé osobnosti súčasného tanca našiel najmä mimo školy. Pohyboval sa v prostredí alternatívnych pražských divadiel, odkiaľ viedla jeho cesta na uznávané európske i svetové tanečné scény. Stretnutia s osobitými choreografmi a tancovanie s progresívnymi skupinami súčasného tanca Tomáša priviedli k výrazným umeleckým úspechom na mnohých tanečných scénach v Európe i v zámorí.

SkryťVypnúť reklamu

Z Prahy cez Európu do Kanady

Do rodiska sa Tomáš vrátil po desiatich rokoch potuliek svetom tanca v blízkom i vzdialenejšom zahraničí - od Prahy až po zámorskú Kanadu. Dnes sa už zasa kreatívne zapája do komunity tvorcov súčasného tanca na Slovensku. Pri marcovom otváraní nových priestorov Divadla Štúdia tanca účinkovali bystrickí tanečníci s jeho náročnou choreografiou Muscosus. Tomáš nechýbal ani na 8. ročníku festivalu súčasného tanca štyri (+ 2) dni tanca pre vás. V meste svojich stredoškolských štúdií opäť zatancoval v osobitej autorskej premiére nazvanej for (T)e sólo. Spolu s tanečníkom Tomášom Androvičom sa predstavil výraznou, originálne vystavanou choreografiou. Sugestívna tanečná kreácia má premyslený autorský rukopis s hlbokou osobnou výpoveďou. Tomáš Krivošík sa vo for (T)e sólo presadzuje ako tanečne skúsený, všestranne kreatívny a otvorene provokujúci tvorca, ktorý popri sugestívnom javiskovom tanečnom výraze odhaľuje dušu aj slovami vlastných piesní: „Nechcem byť vaším najlepším priateľom, nechcem byť vašou jednou nocou, poviem vám dôvod prečo, už som naozaj sám...“

SkryťVypnúť reklamu

Tanec je veľká sloboda

O žánri, akým je súčasný tanec, vypovedá jeho tvorca: „Pre mňa je súčasný tanec veľká sloboda. Neviem si predstaviť niečo také v klasickom, ani ľudovom tanci. Témy sa ním dajú zobraziť preto, lebo súčasný tanec je vždy o individualite a osobnosti. Poznám veľa osobitých choreografov či tanečníkov, ktorí tvoria pod hlavičkou súčasného tanca preto, že môžu sami seba prezentovať bez ohľadu na vek, životné a umelecké skúsenosti. V inom žánri by som nedokázal vyjadriť svoje pocity, skúsenosti či orientáciu tak ako v súčasnom tanci.“ hovorí Tomáš, pričom pripúšťa, že to môže vyznieť tak akoby platila úmera, že súčasný tanec môže robiť každý.

Nepotrebujem, aby mi rozumeli

Aká je tanečná výpoveď, aby mala tvár á la Tomáš Krivošík? „Moje predstavenia sú charakteristické tým, že sú vždy súčasné a veľmi osobné. Vždy tvorím o tom, čo na mňa osobne zapôsobilo, a to sa snažím dostať na javisko a dať svojmu zážitku či emócii javiskovú podobu. Vypovedám sa sám zo seba. Robím to tak preto, aby to ľudí oslovilo, aj keď tomu možno nerozumejú. Nepotrebujem, aby tomu rozumeli, stačí, keď ich to osloví, dotkne sa, vyvolá reakciu či pocit.“

Súčasné umenie posúva tvorcu dopredu

Súčasný tanec je špecifickým žánrom. Každý z jeho aktérov ho môže vnímať osobito. „Pre mňa je súčasný tanec sloboda,“ vyznáva sa. „Môžem si v rámci neho robiť čo chcem... A môžem to pomenovať ako súčasné umenie, súčasný tanec, performing art...,“ hovorí a tvrdí, že zaradenie nie je dôležité, lebo aj tak tanec musí byť vždy niečo iné. Aj preto má rád súčasné umenie, lebo je aj o tom, že človek je nútený posúvať sa dopredu – vo všetkom, v osobnom, profesionálnom živote či vo vzťahoch. „Súčasný tanec je pre mňa veľká prítomnosť,“ zdôveruje sa a neláme si hlavu nad tým, akú definíciu mu priradiť. Vraj ich je viac ako milión. „Lepšie je, keď divák rozmýšľa o tom, čo videl na javisku a sám si povie, čo pre neho tanec môže znamenať.“

S kanadskou skupinou po svete

Tomáš sa dostáva aj ku komentovaniu svojej tvorby, hovorí o vydarených choreografiách a úspechoch doma i v zahraničí. „Všetko, čo som urobil, vnímam ako šťastie. Vždy som stretol, objavil veľmi kvalitných ľudí, či to už bolo vo francúzskej skupine, kde som účinkoval ako tanečník u choreografa Paco Decina v predstavení Salto nel vouto. Za môjho pražského obdobia sa toto predstavenie hralo dve sezóny po celej Európe.“

V jeho vlastnej produkcii vznikol v skupine Duva dance čisto slovenský projekt Sapro Agapé. Bola to veľmi úspešná väčšia produkcia, kde tancovalo päť kvalitných tanečníkov, Tomášových spolužiakov zo školy a banskobystrického Štúdia tanca. Pre súbor štúdia vznikla choreografia Muscosus. Vytvoril tiež množstvo komorných predstavení, úspech malo dueto s britskou tanečnicou v Melting into reality, sólo Uletená pieseň, dueto Vnútorné práva alebo Malé podobenstvá...

Najhodnotnejšia bola podľa neho spolupráca v kanadskej skupine 10 gates dancing company, ktorú založil bývalý budhistický mních. S nimi precestoval kus sveta cez Áziu, Severnú a Latinskú Ameriku aj celú Európu. Za príjemnú spoluprácu považuje choreografiu muzikálu Mrázik pre deti, ktorú robil v divadle Nová scéna Bratislava. Po príchode do Prahy získal ocenenie na medzinárodnej choreografickej súťaži, bola to Cena Jarmily Jeřábkovej za choreografiu.

Pohyblivé nohy, nepokojná duša

Tanečník Tomáš Krivošík má pohyblivé nielen nohy, ale patrí mu tiež nepokojná duša. Po krátkom, párročnom pobyte doma už zasa obúva túlavé topánky a chystá sa do sveta. No nie natrvalo, veď kvalitný súčasný tanec s puncom jeho osobnostnej kreativity sa rodí aj pod Fatrami.

VIZITKA

Tomáš Krivošík sa narodil v Martine (1980), v rodnom meste ukončil cirkevnú Základnú školu Antona Bernoláka. V rokoch 1995 - 2000 študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici, kde absolvoval tanečný odbor. V rokoch 2002/2003 študoval choreografiu tanca na HAMU v Prahe. Súčasnému tancu sa venuje od strednej školy ako aktívny tanečník a choreograf. Spolupracoval s mnohými súčasnými svetovými umelcami na viacerých úspešných medzinárodných tanečných projektoch. Po návrate domov z Prahy a z tanečných potuliek svetom spolupracuje s progresívnym Štúdiom tanca Banská Bystrica. Na 8. ročníku festivalu súčasného tanca tohto roku v októbri uviedol svoju najnovšiu premiéru tanca for (T) e sólo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 611
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 735
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 364
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 260
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 691
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?