MARTIN. Ponuka prišla ako reakcia na novembrovú prezentáciu projektu na pôde Viedenskej univerzity, kde sa jeho výsledky stretli s veľkým úspechom.
“Projekt si získal významné medzinárodné renomé, dostávame mnohé pozvánky na medzinárodné konferencie. Korupcia je, ak ostaneme na našom kontinente, celoeurópsky problém, napriek tomu sa na medzinárodných fórach o transparentnosti hovorí často len v teoretickej rovine. Úspešní sme preto, lebo my hovoríme o praxi,” povedal primátor a zdôraznil prekvapenie a nadšenie účastníkov, keď sa martinskí prezentátori dostávajú k faktom o úsporách pri uplatňovaní projektu.
“Ihneď po prednáške na Viedenskej univerzite sme boli jej účastníkmi oslovení s ponukou, či by sme boli ochotní s našimi skúsenosťami pomôcť pri zavádzaní protikorupčných opatrení v Rakúsku. O pár týždňov nato prišla do Martina konkrétna ponuka, aby sme sa stali súčasťou expertnej skupiny, ktorá bude projekt protikorupčných opatrení pre rakúske mestá a samosprávy pripravovať,”, pričom sa vyslovil, že to považuje za veľké vyznamenanie, keďže Rakúsko sa vyznačuje vyspelou demokraciou.
Rakúska pobočka Transparency International má v súčasnosti 25 registrovaných členov a ostatným z nich sa stalo mesto Viedeň so 60 tisíc zamestnancami. V ostatných dvoch rokoch v rakúskej verejnosti rezonovali viaceré korupčné škandály. Dôsledkom toho je výrazná zmena vnímania korupcie medzi rakúskou verejnosťou. Dnes si až 61 % Rakúšanov myslí, že korupcia je vážnym problémom v ich krajine, čo predstavuje v rozmedzí dvoch rokov až 14% nárast nespokojnosti s mierou korupcie.
S podobnou reakciou sa prezentácia projektu Transparentné mesto stretla na medzinárodnej konferencii OSCE - Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktora sa konala koncom novembra v ukrajinskej Odesse.