oré spolu pripomenúť.
(Ne)chcená tepláreň
Predaj martinskej teplárne je dlhý príbeh. To čo jedna vláda považovala za strategický majetok, druhá vnímala ako obrovskú ekonomickú príťaž. A tak padlo rozhodnutie, že sa šesť štátnych teplárni, medzi nimi i martinská, bude predávať. Časť akcií - päť percent sa malo bezodplatne previesť na mesto. Lenže človek mieni, život mení. V októbri padla vláda a proces privatizácie teplárni bol zastavený. Dočasne, do volieb. Ceny tepla však bez ohľadu na vlastníka rastú. Až nám je z toho horúco.
Boj o Susan
V máji martinský súd rozhodol, že dvojročná Susane sa má aj napriek nesúhlasu matky vrátiť otcovi do Španielska. Nezavážilo ani to, že je občiankou Slovenska a vo veku, kedy najviac potrebuje matku. Podľa medzinárodného dohovoru dieťa patrí do krajiny obvyklého pobytu, kde prežilo väčšinu svojho života. Matka malej Susane podala v júni proti rozhodnutiu odvolanie. Zároveň zorganizovala aj protestnú akciu, na ktorej sa pred martinským súdom zúčastnila približne stovka občanov. Medzi nimi bol i herec Pavol Topoľský, ktorý predniesol protestnú reč. Prekážalo mu, že slovenské súdy sa odvolávajú na byrokratické formulky bez toho, aby brali ohľad na deti.
Oľhová v elitnej spoločnosti
Cenu Jozefa Kronera za rok 2010 si prevzala herečka Slovenského komorného divadla v Martine Jana Oľhová. Dostala ju za najvýznamnejší herecký počin roka, ktorým je postava Arsinoé v Molierovom Mizantropovi. Cenu si v minulosti napríklad prevzali Ladislav Chudík, Elo Romančík, Leopold Haverl, Mária Kráľovičová, Emília Vášaryová či Eva Križíková.
Pridrahý hamburger
Neslávne sa preslávil jeden z mladých príslušníkov mestskej polície v Martine. Počas osláv narodenín si pri stánku v centre mesta atrapou pištole pýtal zadarmo hamburger, pričom hračkársku zbraň priložil predavačke k hlave a vyhrážal sa jej zabitím. Nezvyčajná príhoda stála policajta miesto. Nepomohlo ani to, že išlo o žart, čo potvrdila aj predavačka, ktorá je jeho známou. Tomášovi podkúril kamarát. Celú „akciu“ natočil na mobil a záznam zavesil na faceebok. Rázom sa zo žartu stala obrovská kauza. No nepoďakujte sa kamarátovi. Ani nevedel ako a vyzliekol svojho kámoša z uniformy.
Bernát žiadal 50 tisíc eur
Mesto Martin zažaloval jeho bývalý primátor Stanislav Bernát, podľa ktorého vraj boli porušené práva na ochranu jeho osobnosti. Od radnice žiadal finančné odškodnenie vo výške 50 tisíc eur. Exprimátorovi sa nepozdáva, že súčasné vedenie mesta malo v médiách zverejniť jeho priznanie, že v čase, keď už nebol primátor (január 2007) podpisoval za mesto dodatky týkajúce sa rekonštrukcie zimného štadióna v miliónových sumách. Pojednávanie bolo dvakrát odročené, na tretí raz súd rozhodol v neprospech Bernáta. Ten sa odvolal.
Menovanie skončilo búračkou
Čerstvo vymenovaný riaditeľ vrútockého Byvatermu Miroslav T. to prepálil. V Záturčí pod vplyvom alkoholu (2,5 promile) nezvládol riadenie a narazil do Fordu, v ktorom sedel 50-ročný muž s dvomi deťmi. Ford odhodilo do protismeru, v ktorom sa zrazil s návesom poľského kamióna. Muž s deťmi vyviazli bez zranení, horšie dopadol spolujazdec, ktorý sa dostal do nemocnice s pomliaždeninami pľúc a so zlomenou očnice. Novopečený riaditeľ podniku sa vo funkcii dlho neohrial, krátko po nehode s ním zástupcovia spoločnosti podpísali ukončenie pracovného pomeru.