Oproti minulému roku sa narodilo menej detí, menej ľudí zomrelo a menej snúbencov sa sobášilo.
Oproti roku 2010 sa narodilo menej detí, menej ľudí zomrelo a menej snúbencov sa sobášilo.
MARTIN. Svoje „áno“ si v minulom roku 2011 povedalo 224 párov, čo je o 5 menej ako vlani. V kostole manželstvo uzavrelo 79 snúbencov, civilných sobášov bolo 145. Martinská matrika eviduje aj o 12 úmrtí menej. Minulý rok zomrelo 785 osôb, z nich 438 bolo mužov a 350 žien.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V martinskej nemocnici sa minulý rok narodilo 1 364 detí. Predvlani ich prišlo na svet o 35 viac. Chlapcov bolo 705 a 659 dievčat. Z celkového počtu narodených detí bolo 523 Martinčanov.
Mamičky dávali svojim synom najčastejšie mená Jakub, Samuel, Lukáš, Michal, Matej. U dievčat vedie meno Sofia, obľúbené sú však aj Viktória, Nina, Kristína a Laura.
Rodičia svoje ratolesti pomenovali aj cudzojazyčne. Do ružových periniek boli zabalené Aggie, Samantha, Tia či Evelyn, v modrých Dean, Bilal, Kareem a Narayan. Nezvyčajných mien vraj bolo viac, no podľa hovorcu radnice Jozefa Petráša nezvyčajné mená už určitým spôsobom stratili nezvyčajnosť, keďže ich už je pomerne dosť.
Pri zadávaní cudzojazyčného mena, ktoré sa nenachádza v slovenskom kalendári, to rodičia nemajú jednoduché. „Musia predložiť potvrdenie zastupiteľského úradu cudzieho štátu, v ktorom je uvedené, že meno sa v príslušnom štáte bežne používa, neznamená niečo hanlivé alebo neosobné a jeho príslušnosť k pohlaviu,“ vysvetlil Jozef Petráš.
Takto na martinskej matrike vedia, že Ajay je mužské meno z Indie, Hatum ženské meno z Egypta a vyjadrenie k menu Annapúrna poskytol až ústav orientalistiky.