MARTIN. Martinské hole vďaka dlhému obdobiu bez investícií a v posledných rokoch i absencie lanovky, ktorá by ľudí dopravila do strediska, zaznamenali ústup zo slávy. Napriek tomu lyžovačka tam má stále svoje čaro. Najväčší kus roboty urobili za posledné obdobie vo Valčianskej doline. Jasenská dolina sa tiež snaží, no svoj potenciál naplno nerozvinula. Všetky turčianske strediská majú čo doháňať, ale v dnešných ťažkých časoch sa im už zdroje na zásadné vylepšenie budú zháňať veľmi ťažko.
Kvalitný zážitok, ale ťažko dostupný
Na Martinský holiach zažijete najmä vďaka ich nadmorskej výške a možnosti výberu viacerých zjazdoviek najlepšiu lyžovačku v regióne. Ak vyjde počasie, prípadne budete mať šťastie na inverziu, ani na chvíľu neoľutujete, že ste sa tam vybrali. Priamo na kopci sa dá na viacerých miestach občerstviť. Niekde sú ceny premrštené, a preto treba radšej obehnúť viac bufetov. Napríklad, natrafíte na neslaný - nemastný hot dog za 1,50 €, no o pár metrov nižšie si dáte celkom chutnú fazuľovú polievku s párkom za tú istú cenu.
„Cítim sa tu výborne. Ešte ako chlapec som sem chodil s rodičmi a teraz pravidelne prichádzam i so svojou rodinou. Mám otestované aj iné lyžiarske strediská na Slovensku. U vás síce musím z niektorých nárokov zľaviť, ale napriek tomu nedám na Martinské hole, najmä pre ich neopakovateľnú atmosféru, dopustiť,“ povedal Juraj z Bratislavy.
Achillovou pätou je však nevyhovujúca cesta do strediska a chýbajúca lanovka. Na internetovej stránke Winter Parku Martinky sa v tejto súvislosti píše, že koncept rozvoja strediska počíta s výstavbou kabínkovej lanovky. Radi by sme sa mýlili, no takýto náročný projekt sa nám dnes javí skôr ako námet na sci-fi príbeh.
Dobrý servis, úzka zjazdovka
Ešte nedávno by ste vo Valčianskej doline lyžiarov hľadali márne. V posledných rokoch tam vyrástlo stredisko s najkomplexnejšou ponukou v regióne. Nechýba ubytovanie rôznych cenových kategórií, wellness, bowling, skibus či zaujímavé sprievodné akcie. Dokonca v jednom z hotelov vám animátori postrážia deti, kým vy lyžujete. Zaujímavým nápadom je i päťhodinový lístok s prenosom voľných hodín na 30 dní, ktorý si môžete „rozkúskovať“ podľa vlastnej potreby.
„Dnes som naň polyžoval hodinku, na prvýkrát mi to stačí. Pozajtra si zajazdím dve hodiny. Potom idem na dva týždne preč, a po návrate, keď bude pekné počasie, dorazím zostávajúce dve hodiny,“ pochvaľoval si Ivan z Vrútok.
Limitujúcim faktorom Snowlandu je pomerne úzka zjazdovka. Približne v polovici, kde sa lyžiari zo sedačky stretávajú s tými z vlekov, vám nestúpa adrenalín z jazdy, ale z vyhýbania sa polihujúcim snowbordistom a starostiam o vlastnú bezpečnosť. V jej spodnej časti sa zas v niektorých miestach musíte posúvať palicami, aby ste nezastavili. Keď sa oteplí, v ťažkom snehu sa tento problém ešte znásobí.
Veľa limitujúcich faktorov
V Jasenskej doline, v stredisku Kašová, si na svoje prídu najmä menej zdatní a mierne pokročilí lyžiari. Ak sú v prevádzke všetky vleky, na svahu je potom i dosť miesta. Pre Turčanov je podľa nás dobrou voľbou večerné lyžovanie.
„Vo štvrtok, piatok i v sobotu premáva na večernom aj sedačková lanovka. Ak to stíham z roboty, v týchto dňoch sem chodím pravidelne. Z centra Martina, kde bývam, som tu autom za dvadsať minút. Vypnem, vyčistím si hlavu a domov sa vraciam ako nový človek,“ nechal sa počuť tridsaťpaťročný Marián.
Keď však stúpnu teploty, zjazdovka rovnako ako v neďalekej Valči zmäkne. Po pár hodinách stráca kvalitu a v strmších častiach sa začnú tvoriť bubny. Na večernom lyžovaní je potom už poriadne rozbitá.
Veľkou škodou je, že už niekoľko sezón sa vďaka nedostatku snehu nelyžuje v stredisku Lehota. Tunajší kopec mal potenciál na to, aby uspokojil náročnejších lyžiarov. Žiaľ bez zasnežovania sa tu pravdepodobne už nikdy lyžovať nebude.