h, nedostal stavebné povolenie.
MARTIN. Klbko vzťahov, pripomienok a vyjadrení v mnohouholníku – investor, martinský stavebný úrad, štátne orgány pôsobiace v stavebnom konaní, stavebníci a ľudia žijúci na Podháji-Stráňach – má niekoľkomesačnú turbulentnú históriu. Jej výsledkom dnes je, že Stavebný úrad Martin prerušil všetky stavebné konania súvisiace s lokalitou Nový Martin v Záturčí. Investor projektu tvrdí, že radnica porušuje zákon pod vymyslenou zámienkou nedostatočnej kapacity cestnej siete. Preto chce magistrát zažalovať pre prieťahy a nezákonný postup v stavebnom konaní.
Nový Martin má probléme s Parkville
„Získali sme všetky potrebné povolenia, investovali milióny eur do infraštruktúry a komunikácií. Všetko je riadne skolaudované,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Nový Martin Ján Huňor, ktorý dnešnú situáciu spája najmä so zámerom postaviť v susedstve Nového Martina ďalšiu obytnú zónu Parkville.
Tento projekt môže podľa neho vážne ohroziť ich investície. „Úplne by to zmenilo charakter územia. Navyše, Parkville sa chcel napojiť na nami vystavané cesty, ktoré majú slúžiť obyvateľom Nového Martina. Nová situácia by cesty preťažila, a preto sme nesúhlasili s tým, aby sa na ne pripojili.“
J. Huňor: Naše škody bude niekto platiť
Ako tvrdí Ján Huňor, problém sa začal vyhrocovať po nástupe Pavla Jaraba na post vedúceho stavebného úradu v Martine. Ten je bývalým zamestnancom spoločnosti Proegonet Dolný Kubín, ktorá robila projektovú dokumentáciu pre Parkville.
„Keď sme poukázali na zaujatosť úradu, primátor nám listom síce prepojenosť svojho vedúceho na konkurenčný projekt potvrdil, no naše pripomienky zamietol. Dokonca nám prišlo čudné rozhodnutie, že na tomto území sa už žiadne stavebné povolenia vydávať nebudú. Tento list Krajský stavebný úrad v Žiline posúdil ako nezákonný a právne irelevantný.“
Ján Huňor ďalej tvrdí, že spoločnosti vznikajú konaním stavebného úradu škody, ktoré bude musieť niekto zaplatiť.
„Mesto operuje účelovými dezinformáciami a číslami. Neviem, odkiaľ ich majú. Územie sa vždy posudzuje podľa daného stavu a nie hypotetických úvah. Dnes na ploche 13 hektárov žije 50 ľudí. Súčasné problémy poškodzujú naše dobré meno, kazia nám obchodné vzťahy a zvyšujú náklady. Po skončení sporu sa všetky škody presne vyčíslia. My si budeme nárokovať ich vyrovnanie.“
Každý investor má mať rovnaké podmienky
Radnica má na túto argumentáciu iný názor. Útoky Nového Martina na stavebný úrad a aj jeho osobu vníma martinský primátor Andrej Hrnčiar ako dôsledok toho, že v čase krízy, keď došlo k zabrzdeniu developerských projektov všeobecne na celom Slovensku, chcel Nový Martin od mesta, aby mu vybudovalo siete a cesty za milióny eur.
„Nesúhlasili sme s tým, pretože chceme voči každému investorovi, ktorý príde do mesta zaujať rovnaký postup. Ak by sme jednému poskytli stimul, chcel by to automaticky aj druhý. Preto si dávame veľký pozor, aby nedošlo k rozhodnutiu, ktoré by zvýhodňovalo jedného investora pred druhým. Mimochodom Nový Martin pripomienkuje nielen aktivity svojho suseda, ale všetky investície v Martine, ktoré nejako súvisia s bytovou výstavbou. V polovici decembra minulého roku prišiel od nich list, v ktorom dávajú návrhy aj v súvislosti s investíciami v Tomčanoch, v budúcom súbore Bilbao, na Kolónii Hviezda. Pravdepodobne si chcú upevniť pozíciu jediného investora vo výstavbe bytov v Martine,“ povedal A. Hrnčiar a doplnil, že pre Parkville doteraz stavebný úrad nevydal žiadne povolenie či územné rozhodnutie, ktoré by mu umožňovala začať s výstavbou.
Pripomienky brzdia proces stavebných povolení
Napriek tomu ľudia z Nového Martina a Parkvillu už voči sebe či postupom stavebného úradu vyslovili viacero námietok, ktoré sa teraz na rôznych stupňoch stavebného konania musia riešiť, čo brzdí okrem iného aj proces udeľovania stavebných povolení stavebníkom.
„Problémy nie sú v osobe Pavla Jaraba, ktorý z martinskej projektovej organizácie Progeonet odišiel 31. novembra 2010 a do pozície vedúceho stavebného úradu v Martine nastúpil po výberovom konaní 15. februára 2011, ale v tom, že Nový Martin mieni zahustiť výstavbu a namiesto na začiatku deklarovaných 510 obyvateľov uvažuje v tejto zóne s výstavbou bytových domov a rodinných domov pre tritisíc ľudí. Toto navýšenie je iné, ako parametre stavebného povolenia, ktoré sme pred spustením výstavby vydali,“ tvrdí primátor, ktorý vylúčil pochybenie stavebného úradu a jeho vedúceho. „Ak by sa tak stalo, musí rátať s vážnymi dôsledkami,“ povedal na rokovaní poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sa situáciou v Novom Martine v minulom týždni zaoberali.
Stoja tu proti sebe dva verejné záujmy
„Takýto nárast počtu obyvateľov nezvládne existujúca dopravná kostra mestskej časti Podháj-Stráne, do ktorej vyúsťuje cestná infraštruktúra zóny Nový Martin,“ tvrdí aj poslanec Rudolf Kollár, ktorý informoval mestské zastupiteľstvo o stanovisku výboru mestskej časti k tejto perspektíve. Obavy z nárastu hustoty dopravy už vo svojich sťažnostiach vyslovili aj obyvatelia Riečin, Bagarovej a Hlbokej ulice. „Mesto eviduje asi šestnásť sťažností týkajúcich sa výstavby a postupu Nového Martina, musíme sa nimi podľa zákona zaoberať,“ zdôraznil viceprimátor Martina Milan Malík. „Stoja tu proti sebe dva verejné záujmy – záujem občanov stavať a záujem iných občanov, ktorých ohrozuje zhustená doprava,“ doplnil A. Hrnčiar.
Dušan Holan z firmy Progeonet v stanovisku, ktoré poslal médiám okrem iného uvádza, že pri projektovaní súboru pre Parkville naozaj pôvodne došlo k zaprojektovaniu využitia cestnej siete Nového Martina, ktoré sa v územnom pláne mesta uvádzajú ako verejné, ale po pripomienkovaní zo strany Nového Martina došlo pred dvoma rokmi k prepracovaniu projektu a v ňom sú komunikácie Nového Martina obídené.
Všetky stavebné konania sú prerušené
„Všetky stavebné konania súvisiace s Novým Martinom má stavebný úrad prerušené,“ povedal Pavol Jarab. „V prípade Vladimíra Kohúta dôvodom je nesúhlasné stanovisko Obvodného úradu pre cestnú dopravu v Martine. Čakáme na rozhodnutie tohto štátneho orgánu, pretože stavebný úrad nemôže vydať povolenie, ak sa v spise nachádza negatívne stanovisko. Bolo by to v rozpore so stavebným zákonom.“
Na stanovisko tohto úradu sa čaká už asi polrok. Podľa vyjadrenia stavebného úradu Nový Martin zavádza stavebníkov. „V tom, že oni si kúpia pozemok, vidia, že je tam cesta, siete, ale nevedia, že na tú infraštruktúru je vydané stavebné povolenie vzťahujúce sa na istý počet obyvateľov. Povolenia, ktoré od nás dostali nemôžu v novej situácii platiť. Novou situáciou je – perspektívne navýšenie počtu bývajúcich. Správny orgán pre cestnú dopravu svoje negatívne stanovisko podoprel žiadosťou, aby sa prepočítala priepustnosť troch ohnísk napojenia cestnej infraštruktúry v Novom Martine s infraštruktúrou mesta. Toto z Nového Martina doteraz nepredložili a ak áno, boli to prepočty v rozpore so zákonom,“ povedal P. Jarab.
P. Jarab: Bola to nešťastná formulácia
Pred novinármi uznal nešťastnú formuláciu, týkajúcu sa nevydávania stavebných povolení, ktorú jeho úradu Krajský stavebný úrad a aj Nový Martin vyčíta. Išlo vlastne o dôsledok zlyhania komunikácie medzi mestom a Novým Martinom, ktorý napriek opakovaným výzvam nebol schopný predložiť ucelený dokument o tom, čo sa vlastne v zóne stavia, lebo dovtedy dostal investor stavebné povolenia len na dielčie stavby.
„Teraz je sporná aj výstavba v sektore D,“ dôvodí P. Jarab. „Má byť postavená v podobnom duchu, ako sektor C, teda niekoľkopodlažné kondomíniá, pričom sa vie, že územný plán mesta v tejto oblasti ráta s výstavbou satelitných rodinných domov, kondomíniá sú kompromisom, ktorý nechceme podporovať, preto sme tento plán zamietli. Investora sme niekoľkokrát vyzývali, aby predložil ucelený dokument o tom, čo sa tam stavia a prepočty priepustnosti na existujúce inžinierske siete, no odvolal sa a teraz to rieši krajský stavebný úrad.“
Kde sa dvaja hádajú, tretí má smolu
Mesto ale s kondomíniami svojho času súhlasilo. „Súhlasili sme, ale to sme nevedeli, že ich zvýšia o jedno podlažie. To, čo teraz stavajú, je v rozpore s dokumentáciou. Radovky stavajú preto, aby im to ekonomicky vyšlo. Domnievame sa, že už nejde o rodinné domy,“ pridáva argument riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Róbert Dúbravec.
Ak sa ale v území podporuje predovšetkým výstavba rodinných domov, prečo Má Vladimír Kohút problémy s vydaním stavebného povolenia? Odpoveď žiadali od radnice a stavebného úradu aj poslanci mestského zastupiteľstva. Stručne – stavebný úrad nemôže vydať stavebné povolenie dovtedy, kým nemá súhlasné stanoviská orgánov štátnej správy. Aj krajský stavebný úrad, aj obvodný úrad pre cestnú dopravu sa dnes zaoberajú množstvom pripomienok a námietok spomínaného mnohouholníka z úvodu tohto materiálu. Lebo takýto postup si vyžaduje platný stavebný zákon. Je to absurdná situácia, ale kým nerozlúsknu množinu často protichodných stanovísk, „veci“ budú stáť. „Ostatní stavebníci v jeho susedstve povolenia dostali, pretože v ich spise ešte nefigurovalo negatívne stanovisko obvodného úradu pre cestnú dopravu,“ doplnil P. Jarab.
Postup úradu preverí aj kontolór
Poslanci ale schválili uznesenie, ktorým zaviazali kontrolóra mesta, aby preskúmal postup radnice a stavebného úradu pri rozhodovaniach o lokalite Nový Martin, a to aj s právnou analýzou.