O povolebnej situácii na Slovensku môžu rozhodnúť aj Slováci zo zahraničia. Voliť poštou v marci bude z našich troch turčianskych miest viac ako sto voličov s trvalým pobytom.
Voliť zo zahraničia možno na Slovensku od roku 2004. Počet záujemcov s trvalým pobytom bude známy až 27. januára. My sme zistili, že do piatku 20. januára, dokedy sa žiadosti zbierali, mali v našich troch mestách do času našej redakčnej uzávierky 111 žiadostí. Tento rok sa záujem o voľby zo zahraničia zvýšil.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Voliť chcú aj vojaci z Afganistanu
Za hranicami žije 91 Martinčanov, ktorým na politickej situácii záleží. Počas parlamentných volieb v roku 2010 ich bolo 77. Najviac žiadostí – 21 prišlo z Českej republiky. Druhou najčastejšie sa vyskytujúcou krajinou je Afganistan, odkiaľ chce voliť 11 Martinčanov. Pravdepodobne ide o vojakov slúžiacich na mierových misiách. Viac žiadostí prišlo aj z Anglicka a Holandska. Voličov však máme aj v Egypte, Nórsku, Kórei, Izraeli, v USA či na Cypre.
Hovorca radnice Jozef Petráš uviedol, že dve zo žiadostí radnica akceptovať nebude, keďže voliči neudali na seba adresu pobytu v zahraničí a nie je možné sa s nimi skontaktovať.
Väčší záujem evidujú aj vo Vrútkach. Poštou im prišlo 14 obálok. Pečiatka na nich je aj z Chorvátska, Poľska či Afganistanu.
V Turčianskych Tepliciach evidovali do našej uzávierky šesť žiadostí. Každý z voličov ju poslal z inej krajiny – Anglicka, Írska, Švajčiarska, Nemecka, Talianska a Českej republiky.
Musel hľadať informácie
Za Turčanov žijúcich v cudzine, ktorí si chcú splniť svoju občiansku povinnosť, hovorí Pavol Bubeník z Martina. V súčasnosti žije v Anglicku. „Záleží mi na mojej rodnej krajine, aj keď viem, že sa tam nič nezmení a gorilky budú len pribúdať,“ napísal nám. Poštou volí už druhýkrát, prijal by však jednoduchší spôsob vybavovania. „Mestá by mali mať na žiadosti jeden mail a najmä by mali mať informácie na svojich stránkach zreteľnejšie označené. Zháňať ich cez telefón alebo google, odrádza ľudí od volieb,“ neodpustil si kritiku.
Voliť budú poštou
Žiadosť na príslušný obecný úrad v obci, v ktorej má žiadateľ trvalý pobyt, bolo možné podať do 20. januára. Do 4. februára úrad žiadateľovi pošle v obálke hlasovacie lístky všetkých politických strán i s poučením, ako má hlasovať.
Slováci, ktorí už nemajú trvalý pobyt na našom území, žiadosť posielali na úrad do Bratislavy-Petržalky.