MARTIN. Prvé tri mesiace tohto školského roku žiaci Súkromnej základnej školy BellAmos striedali sedenie v školských laviciach s overovaním učiva na „mieste činu“. Prváci strávili čas v Slovenskom národnom múzeu na výstave Ohýbaj ma mamko, aby si to, čo videli na fotografiách, mohli o pár dní vyskúšať v laviciach petrovickej školy v Múzeu slovenskej dediny. Prvé čiarky či oblúčiky, počítanie a čítanie – presne tak ako v triede, ale s tabuľkami a griflíkmi, trsteničkou...
Druháci, tretiaci a štvrtáci spoznávali turčianske krásy a divy – prírodovedu a vlastivedu sa na vlastnej koži naučili v Turčeku, Kláštore pod Znievom (i priamo na vrchu Zniev), v Necpaloch, pri Šútovských vodopádoch.
Druhostupniari sa vybrali spoznávať stredoveké dejiny i dejiny techniky do Prahy. Ak chcete zažiť múzeum, kde vás nútia ohmatať si exponáty, zahrať sa s nimi, skúšať, experimentovať – a tak sa učiť, naši piataci odporúčajú Národní technické museum... Alebo Baňu Cigeľ. Takmer trojhodinový pobyt v koži baníka bol silným zážitkom pre každého. Nezabudnuteľným bol i výstup na hrad Lednica, kde sa deti zahrali na archeológov.
A čo je na tom najlepšie? Všetky akcie boli pripravované so srdcom – a deti to cítia... Aj preto prišli na výlety a podujatia, ktoré sa konali cez víkendy či „dávno po škole“ – takými boli napríklad Jesenné tvorivé dielne, Martinské hody či predstavenie Muflón Anciáš.
Každé stretnutie ponúklo ďalšie inšpirácie, nápady. A tak už máme v kalendári rande so spisovateľmi v Brne.
To sa potom učí, keď sme si takto rozšírili horizonty – a slová v učebnici už pre nás nie sú nezrozumiteľné a prázdne, neznáme a nepredstaviteľné. Pretože to, čo počujeme, zväčša zabudneme, to, čo vidíme, si zapamätáme – a to, čo urobíme, tomu porozumieme.