V Martine máme naozaj výnimočný spevácky zbor

Komorný miešaný spevácky zbor existuje od februára 1991, keď ho založila skupina nadšených spevákov, dovtedy účinkujúcich v Martinskom spevokole. Prvým dirigentom bol Božidar Vongrej a roku 1994 sa ujal umeleckého vedenia aj dirigovania zboru Štefan Sedli

A. Zacharides, S. Škorňa a Š. Sedlický pri krste cédečka.A. Zacharides, S. Škorňa a Š. Sedlický pri krste cédečka. (Zdroj: Archív klubu)

cký.

MARTIN. Na dirigentskom poste mu to s martinskými spevákmi v Cantice chutí dodnes, veď práve pod jeho vedením získava zbor významné úspechy. Na začiatku spolupráce si Cantica vyspievala prvenstvo na celoštátnej súťaži komorných zborov vo Vranove nad Topľou. Nebol to však ojedinelý úspech, po roku sa spevákom podarilo prvé miesto na Slovensku obhájiť aj na súťaži v Dunajskej Strede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O svojom vzťahu k martinskému zboru sa z rôzneho pohľadu i postu vyjadrujú dve osobnosti Cantica Collegium Musicum Martin.

SkryťVypnúť reklamu

ALEXANDER ZACHARIDES, dlhoročný spevák aj dávnejší vedúci komorného miešaného zboru:

Speváci „veľkého“ zboru si svojho času „zarebelovali“ a odtrhli sa od Martinského spevokolu, tak vznikol v Martine komorný spevácky zbor ?

- Ja som sa na tej rebélii nezúčastnil. Bolo to však logické konanie prevažne mladých členov zboru, ktorí mali svoju predstavu o novom ponímaní umenia, aké v tej dobe produkovali. Emócie tam určite boli a dokonca aj zatvorené dvere do zboru. Bola to však škoda pre obidve strany. Dnes to už ale neplatí a vzájomné priateľstvá pokračujú.

Vie sa, kto vymyslel taký pekný názov a ako sa Cantica po vzniku „vzmáhala“?

- Ak si dobre spomínam, názov vymyslel prvý dirigent zboru Božidar Vongrej. On postavil jeho základy a úspechy sa dostavili v krátkom čase. Dva úspešné zájazdy do Talianska povzbudili členov zboru natoľko, že začali spolupracovať s dirigentom Štefanom Sedlickým. Tu nastal zásadný medzník k prístupu spracovania hudobného diela. Zbor prestal vytvárať „vatáž“ na rôznych spoločenských akciách a vyhľadával komunikáciu s náročným poslucháčom. Tento spôsob sa ukázal ako správny a do amatérskeho zboru začali postupne prenikať profesionálne prvky. Jediným honorárom bol vždy potlesk a rozjarený úsmev na tvárach nadšených poslucháčov. A to sa nedá porovnávať so žiadnym majetkom.

SkryťVypnúť reklamu

Cantica má dnes dvadsať, je dospelá, má úspechy, ponuky, hosťuje, cestuje. Nebolo to tak od začiatku, je za tým dlhá cesta. V čom je zborový spev v „malom“ zbore taký príťažlivý a vzrušujúci?

- Niekto by si mohol myslieť, že s takým kvalitným kádrom, bohatým repertoárom a perfektným renomé sa dá profitovať aj bez veľkej námahy. Opak je však pravdou. Ak na začiatku Cantica nesmelo pokukovala ponad vrcholky Malej a Veľkej Fatry, dnes si už kladie vyššie ciele. Tento jav sprevádza jej členov sústavne, čo sa zvýraznilo najmä osobnosťou dirigenta Sedlického. Je to skutočný profesionál, ktorý popri tvrdej práci v zbore kladie vysoké nároky aj na medziľudské vzťahy. Tým všetkým si získal medzi spevákmi veľkú autoritu. Potu a slzám na skúškach predchádza individuálna príprava. Keď si uvedomíme, že ľudia majú svoje rodiny, prácu, vychodí nám, že je to veľká obeta umeniu. V tom je asi podstatný rozdiel medzi malým a veľkým zborom. Tvrdé nasadenie pri veľkom množstve účinkujúcich je v amatérskych podmienkach asi nerealizovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

ŠTEFAN SEDLICKÝ pôsobí v občianskom povolaní ako docent dirigovania na Akadémii umení v Banskej Bystrici a aj na Katedre hudobnej kultúry Pedagogickej fakulty Univerzity M. Bella. Popri martinskom „malom“ zbore Cantica je dirigentom ďalších speváckych zborov (Žilinský miešaný zbor, Spevácky zbor slovenských učiteľov):

Ako exkluzívny dirigent spolupracujete s komorným miešaným speváckym zborom martinských madrigalistov od roku 1994. Čím sú pre vás „kantikári“ príťažliví, inšpirujúci, čím vás zaujali pred tými šestnástimi rokmi a držíte spolu dodnes?

- Ku Cantice som sa dostal možno náhodou, keď roku 1994 hľadala nového dirigenta. V tom čase som vyučoval klavír Tibora Muchu, ktorý spieval v Cantice. On mi náhodou spomenul, či by som sa neprišiel do Cantici pozrieť. Na prvú skúšku som išiel s malou dušičkou, ale v podstate to bola pre mňa aj taká výzva - pracovať s menším telesom, kde je určitá väčšia zodpovednosť na každom spevákovi. Dopočul som sa, že skoro všetci speváci v Cantice ovládali hru na nástroj, prípadne poznali noty, to bol dobrý základ aj prísľub. Hneď od začiatku sme navzájom prišli na to, že si máme so spevákmi z Cantici čo dať a máme sa ako vzájomne obohatiť... Čo ma pri Cantice drží stále? Myslím, že stále to isté. Vôbec, jedným z dôvodov, keď som začal robiť s Canticou bolo, že to bol komorný zbor, a ja som dovtedy dirigoval v Žiline veľký miešaný zbor. Mal som chuť a snahu ponoriť sa trošku aj do skladieb s komornejšou tematikou, najmä do skladieb z renesančného obdobia. Táto motivácia u mňa pretrváva, lebo s menšou skupinou, ktorá je flexibilnejšia, sa niekedy dá robiť rýchlejšie.

Ako vzniká repertoár Cantici, kto určuje žáner piesní, hodnotové zameranie zboru?

- Myslím si, že ctižiadostivosť alebo cieľavedomosť je v zbore zakorenená už odvtedy, ako sa odčlenil od veľkého Martinského speváckeho zboru. V podstate to boli ľudia, ktorí chceli spievať náročnejšie veci, kvalitnejšie a chceli naštudovať veci aj rýchlejšie. Príchodom mojej osoby sa toto úsilie znásobilo, lebo aj mojím zámerom bolo vytvoriť z Cantici teleso, ktoré nie je priemerné ani v rámci Slovenska. Myslím, že každému spevákovi je jasné, že bez určitého sebaobetovania a bez driny na skúškach alebo na rôznych sústredeniach sa kvalita udržať nedá. Získavala popredné umiestnenia v Čechách, v Thajsku, ale aj na Slovensku. Toto utvrdilo spevákov, že sa tá drina oplatí. Čo sa týka náročnosti dramaturgie, tá je výlučne mojou vecou. Hľadám skladby vhodné pre Canticu a v poslednom čase sa snažím repertoár obohatiť o náročnejšie diela súčasnej hudby. Čo sa týka sezóny, vždy vieme, čo nás čaká, podľa toho si volíme aj koncertný program.

Ktorý úspech si s Canticou ako dirigent ceníte obzvlášť a na čo sa so svojimi kolegami tešíte i do budúcnosti?

- Som typ dirigenta, ktorý nevidí až taký veľký význam v oceneniach na súťažiach a festivaloch. Skôr ma poteší, keď sa podarí výborný koncert alebo nejaká nahrávka, keď sa zostaví dobrý repertoár. V poslednom čase ma veľmi teší, že Cantica spolupracuje s orchestrom pri naštudovaní vokálno – inštrumentálnych diel. Napríklad – predminulý rok to boli so Štátnym komorným orchestrom štyri vianočné koncerty v Žiline a jeden v Novom Meste nad Váhom s Petrom Breinerom. Samozrejme, sú tu aj súťaže - zlatá medaila v Thajsku na svetovej súťaži alebo víťazstvo vo Vlachovom Březí. To sú už také čerešničky, ktoré majú obrovský význam pre motiváciu spevákov.

A plány? Hovorme o nich viac...

- Musím priznať, že som dirigent, ktorého zaujíma bližšia budúcnosť. Momentálne som mal plné ruky práce s nahrávkou nášho nového CD, ktoré bolo uvedené do života na našom výročnom koncerte a samozrejme veľa roboty bolo aj so samotným výročným koncertom. Teraz nás najbližšie čaká zaujímavý počin, a to je nahrávanie CD zborovej tvorby Jána Cikkera k jeho nedožitému životnému jubileu. Na nahrávke sa pod mojím vedením budú podieľať viaceré spevácke zbory, no a Cantica bude mať tiež svoj priestor. V budúcnosti by som sa chcel ešte viac zamerať na náročnejšie diela, ktoré naozaj veľmi málo zaznievajú na slovenských pódiách. Snáď sa nám podarí zintenzívniť aj spoluprácu s Trnavským komorným orchestrom. Práve vokálno inštrumentálne diela sú, myslím, pre poslucháča zaujímavejšie. V regiónoch mimo hlavného mesta zaznievajú na koncertných pódiách pomerne málo. Dovoľte mi na záver nášho rozhovoru poďakovať spevákom, že sú ochotní jeden večer v týždni stráviť drinou na skúškach zboru. Výnimočná vďaka patrí organizačným vedeniam Cantici, a to ako tomu bývalému (V. Zajac. M. Babalová, S. Kotúčová, D. Kúdelková), ale aj súčasnému na čele s predsedom zboru Stanislavom Škorňom, ktorý má všetko na starosti a spolu s „asistentkami“ Vlastou Medveďovou a Luciou Hurychovou zabezpečujú ten nikým nevidený servis okolo nôt, financií, organizácie celého zboru a jeho účinkovania.

FAKTY

Cantica za roky svojho pôsobenia prenikla tiež do zahraničia, koncertovala v Nemecku, Rakúsku, Holandsku (pred kráľovnou Beatrix), dostala pozvanie do Ríma i Vatikánu, kde „kantikári“ spievali v Bazilike Sv. Petra na audiencii pápeža Benedikta XVI. No osobitne vzácne bolo pre zbor pôsobiaci v Martine účinkovanie na slávnosti otvorenia zrekonštruovaného Národného domu. Cantica často koncertuje tiež s orchestrami, zväčša Štátnym komorným orchestrom Žilina a Trnavským komorným orchestrom. S nimi má zbor na svojom konte naštudovanie viacerých náročných skladieb, medzi nimi Mesiáš (G. F. Händel), Missa assumpta est Maria (M. A. Charpentier), Omša D-dur (A. Dvořák), Requiem (W. A. Mozart), Veľkonočné oratórium (J. S. Bach) ...

Starostlivosť o kvalitný záznam svojho citlivo a premyslene budovaného repertoáru potvrdil komorný spevácky zbor Cantica troma profilovými „cédéčkami“ naspievanými v rokoch 1998, 2002 a 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 769
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 638
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 740
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 769
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 638
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 740
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?