MARTIN. Po Turčianskych Tepliciach, v ktorých sa konal historicky prvý elektronický prieskum verejnej mienky, pristupuje k tomuto demokratickému inštitútu aj mesto Martin. Martinčania budú hlasovať, ktorú investičnú akciu pokladajú za najdôležitejšiu. Do výberu sa dostalo dobudovanie cyklistických trás v meste, obnova historickej budovy na Ulici Andreja Kmeťa (dnes v nej sídli CVČ Kamarát), rekonštukcia Námestia S. H. Vajanského, ukončenie rekonštrukcie pešej zóny – Ulica A. Kmeťa - východ. Poslanci k tomuto výberu pridali ešte dve možnosti, a síce vybudovanie alebo rekonštrukciu domu smútku na Národnom cintoríne a vybudovanie denného stacionára pre seniorov.
Kým v Turčianskych Tepliciach sa na prvom elektronickom hlasovaní zúčastnilo okolo deväť percent osôb oprávnených hlasovať, martinská radnica si trúfa na lepší výsledok. Deň hlasovania určili na 10. marca, deň volieb do Národnej rady SR. Ľudia teda budú môcť svoj názor vyjadriť nielen cez internet pomocou vlastného počítača, ale aj v miestnostiach pre prieskum v 21 okrskoch, ktoré vzniknú spojením klasických volebných okrskov. Mestu to šetrí náklady. Hoci Martin má uzatvorenú zmluvu o bezplatnej realizácii pilotného elektronického prieskumu verejnej mienky so spoločnosťou Centire, musí znášať operatívne náklady na vykonanie prieskumu. Predstavujú dvetisíc eur – to v prípade, že sa prieskum bude konať v okrskoch súčasne s voľbami. Ak by išlo o iný termín, operatívne náklady predstavujú 7 500 eur. Šetrí to aj čas účastníkom prieskumu – nemusia merať cestu do volebnej miestnosti dvakrát.
Ľudia sa môžu rozhodnúť o dvoch možnostiach prejavenia názoru na investičné akcie. Môžu tak urobiť hlasovaním z ľubovoľného miesta s pripojením na internet. No predtým sa musia zaregistrovať a požiadať o vydanie prístupového kódu. Registrácia bude prebiehať elektronicky od 15. do 20. februára. Najmenej týždeň pred konaním prieskumu dostane účastník na mobilné telefónne číslo prístupový kód, ktorý ho oprávňuje hlasovať, a to už od 8. marca až do 22. hodiny 10. marca. Druhou možnosťou je hlasovanie v okrsku v deň volieb, teda 10. marca. Tam účastník dostane zapečatenú obálku s prístupovým kódom a bude môcť vyjadriť svoj názor prostredníctvom hlasovacieho portálu. Právo vyjadriť sa v elektronickom prieskume verejnej mienky budú mať tí obyvatelia mesta, ktorí najneskôr 10. marca dovŕšili vek 18 rokov.
Výsledok hlasovania nebude pre poslancov záväzný, no môžu sa ním pri rozhodovaní o tom, ako použiť prostriedky z úveru, ktorý si mesto pravdepodobne zoberie. „Práve preto sa mi zdá prieskum zbytočný,“ povedal na rokovaní poslancov Peter Vons (NEKA). „My vieme, čo mesto potrebuje, len nemáme na to vždy peniaze. Domnievam sa, že pre starých ľudí bude takýto prieskum zložitý.“ Primátor Andrej Hrnčiar prieskum obhajuje. „Je inštitútom priamej demokracie. Chceme občanom dokázať, že nás zaujímajú aj počas volebného obdobia, nielen raz za štyri roky. Aj keď výsledok nie je právne záväzný, je to hlas našich voličov a mali by sme ho brať prinajmenšom ako záväzok morálny. Zbytočný teda určite nebude.“