MARTIN. Pavol Socháň položil základy novodobej fotografie na Slovensku, svojím odborným prínosom inšpiroval jej ďalší rozvoj, na ktorý neskôr nadviazali takí uznávaní fotografia, ako boli Karol Plicka a neskôr aj Eugen Lazišťan.
„Sám ju hodnotil skromne, ako jednu z mnohých činnosti, ktorým sa venoval, no vo svojej etnograficko-dokumentárnej hodnote a umeleckej kvalite prerástla všetky ostatné oblasti. Stala sa nadčasovým činom,“ povedala na vernisáži výstavy o Socháňovi jej autorka Dana Lacková a pripomenula, že tento, okrem iného aj etnograf, zberateľ, výtvarník, publicista, dramatik, prozaik, vydavateľ, redaktor, propagátor prírodného liečiteľstva a vyhranený vlastenec, sa aj preto zaradil medzi výrazné osobnosti európskej fotografie a jeho dielo patrí do zlatého fondu slovenskej výtvarnej fotografie.
Výstava o Pavlovi Socháňovi ako lyrikovi národopisnej fotografie je inštalovaná v Slovenskom národnom múzeu v Martine pri príležitosti 150. výročia narodenia a 70. výročia smrti. Je súčasťou medzinárodného projektu, na ktorom spolupracovali dve významné martinské inštitúcie – okrem SNM aj Slovenská národná knižnica. A práve manažér výstavy Peter Cabadaj zo SNK na jej otvorení zdôraznil, že práve život a dielo Pavla Socháňa je typickým príkladom toho, ako možno Slovensko prepojiť s vedeckými, kultúrnymi a duchovnými hodnotami starého kontinentu či sveta, pričom naša krajina v konfrontácii s inými vyspelými krajinami vôbec nemusí vyznievať podradne.
„Slovenská národná knižnica bola iniciátorkou a organizátorkou či spoluorganizátorkou už dvanástich podobných medzinárodných výstavných projektov, ktoré považujeme za vhodnú formu prezentácie kultúrnych hodnôt Slovenska. Nielenže posúvajú hranice poznania a sú vo svete žiadané, ale potvrdzuje sa pritom, že naša krajina má osobnosti, ktoré aj v medzinárodnej konfrontácii obstoja a v kontexte kultúrneho dedičstva predstavujú prínos,“ povedal.
Prvá vernisáž výstavy o Pavlovi Socháňovi bola v Liptovskom Mikuláši, kde sa narodil. Druhé miesto na trase jej medzinárodného putovania pripadlo právom Martinu. V tomto meste Pavol Socháň strávil najplodnejšie roky svojho života (1893-1912 ), tu sa oženil a vychovával deti , odtiaľto vyslal signály svojho nadčasového fotografického umenia a tu – na Národný cintorín – sa po smrti, hoci po rokoch, aj vrátil. Bude ďalej pokračovať do Bratislavy, Prahy, Mníchova a Spojených štátov amerických, teda do miest a na miesta, ktoré sú spojené s jeho životom a tvorbou.
Na Slovensku sa Socháňove dielo už predstavovalo - pred tridsiatimi rokmi v Martine a o desať rokov neskôr v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu a na niekoľkých ďalších die1čich výstavách. Mnohostranný Socháňov život a dielo sa aktuálne v Martine prezentuje na 22 paneloch a prostredníctvom približne 140 dokumentov a fotografií i výtvarných prác, keďže umelec začal kresliť už v trinástich a na výstave je aj jeho zošit plný kresieb.
„Dominantnú časť expozície tvoria unikátne fotografie z konca 19. a prvých dvoch decénií 20. storočia. Zachytávajú vtedajšiu slovenskú krajinu, podoby života, mestá a dediny, významné osobnosti súvekého kultúrneho a spoločenského života. Osobitne sa treba zmieniť o autorovej fotografickej reflexii krajanského života v Amerike. Nechýbajú ani ukážky Socháňovej zberateľskej činnosti, ako sú kroje, výšivky, keramika, ale aj pohľadnice kresby, maľby, rukopisné materiály, vecné predmety a iné vzácne artefakty,“ opisuje výstavu P. Cabadaj. Návštevníkovi ho ukazuje nielen ako výnimočného fotografa, ale aj človeka s národopisnými záujmami, podporovateľa slovenskej ľudovej výroby, organizátora muzeálneho hnutia, zakladateľa a redaktora časopisu Živena, autora monografií dramatika a organizátora národného života, teda všestranného človeka, ktorý každý zo záberov svojej činnosti dokázal doviesť do výnimočného finále. Zostalo po ňom mnohorozmerné dielo, ktoré dnes vzbudzuje úctu.
Sčasti ho zachytáva aj katalóg výstavy, ktorá potrvá do 30. apríla.