KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Silné mrazy spôsobili problémy v Kláštore pod Znievom. Voda v miestnom potoku pretekajúca popod mostík pri odbočke na Slovany v rúre zamrzla a ľadové kryhy zabránili jej prietok. Znievsky potok sa vylial na cestu, ktorá sa v niektorých častiach premenila na klzisko.
„Od štvrtkového rána sa s tým boríme, ale veľa sme spočiatku nezmohli. V sobotu som bol nútený pre ľadovú povodeň vyhlásiť druhý stupeň povodňovej aktivity. Boli privolaní cestári i pracovníci povodia Váhu, pomáhali aj podnikatelia,“ informoval Maroš Halahija, starosta Kláštora.
Mráz ničil stroje
Záchranárske práce v obci komplikovala technika. Stroje, ktoré mali rozdrviť ľadové kryhy a uvoľniť priepustnosť potoka, v tuhej zime vypovedali poslušnosť.
„Dva jednoducho zamrzli a na treťom bagri sa zlomila lyžica. Až štvrtým mechanizmom sme zbúrali mostík a čiastočne uvoľnili prietok potoka. Bolo asi tri hodiny po polnoci,“ povzdychol si starosta. Mostík majú dočasne nahradiť oceľové platne.
Topilo aj pivnicu
Ráno sa situácia ešte viac skomplikovala. Voda okolo pol deviatej začala zalievať pivnicu domu rodiny Mikulovej.
„Z pokoja nás vyrušil strašný hukot. S vnukom sme vybehli na dvor. Jarček tečúci spoza kláštorskej kalvárie, ktorý nemal kde odtekať, nám cez odpadovú šachtu zaplavoval pivnicu. Bolo v nej asi meter a pol vody. Muž nebol doma, sama som zalarmovala pomoc. Starosta, ktorý už tri noci poriadne nespal, ochotne v spolupráci s kláštorskými hasičmi zabezpečil odčerpávanie vody,“ opísala atypické ráno Anna Mikulová.
V pivnici mala zemiaky, sadbu na zemiaky, kompóty, zeleninu, burgyňu pre zvieratá. „Viem, stávajú sa aj väčšie škody, ale takáto situácia nikomu na pokoji nepridá,“ dodala majiteľa domu.
Vodu odklonili na rybníky
Rušno bolo aj pri Znievskom potoku, neďaleko domu pani Mikulovej. Početná partia ľudí sa dohovárala, čo musia urobiť. Kláštorčanom pri záchranných prácach pomáhali aj dobrovoľní hasiči zo Slovian.
„Musíme vodu z cesty dostať späť do koryta a odkloniť ju tak, aby pretekala smerom na Tajchy - bývalé rybníky. Potrebujeme uvoľniť šachty, ale aj rozbíjať ľad, aby mala voda kadiaľ odtekať. Koryto sa prehlbuje ťažkým mechanizmom, ľad pomáhajú rozbíjať ľudia,“ vysvetľoval Milan Mišura, okrskový inštruktor dobrovoľných hasičov.
Nasadenie ľudí bolo vzorové. Nerozpakovali sa v mraze zobrať do rúk krompáče a sekery a nimi rozbíjať ľad. Dedina si pomáhala ako vedela. Aj preto sa nakoniec dokázala dostať z najhoršieho. Voda začala pomaly ustupovať. Obavy však ostali.
„Problémy by nám mohol opäť spôsobiť praskajúci ľad. Musíme byť stále v pohotovosti,“ povedal Milan Mišura.