Zamestnancom a zamestnakyniam z Trim Leadra v Košťanoch nad Turcom mala firma výrazne siahnuť na osobné ohodnotenie a vyžadovať prácu počas sviatkov i v sobotu. Ľudia sa minulý utorok vzbúrili, na každej zmene na dve hodiny vypli stroje.
KOŠŤANY NAD TURCOM. So štrajkom začala nočná zmena, ktorá na konci mesiaca podpisovala mzdy. Platy s veľkými nadčasmi, no so zníženým osobným ohodnotením o minimálne 18 percent ich ale poriadne pobúrili a odmietli posledné dve hodiny pracovať. Rovnako si počínali zamestnanci na rannej a poobednej zmene.
Šičky, s ktorými sme sa rozprávali, chceli ostať v anonymite. Mali strach zo sankcií. Ich mená sú vymyslené.
Nesplniteľné plány
„Sme demotivované a unavené,“ tvrdia šičky autopoťahov. Ich výplaty v posledných mesiacoch neodrážali kvalitu ich práce a množstvo nadčasov tak ako doteraz.
„Dostávame osobné ohodnotenie vo výške 48 až 52 percent zo základnej mzdy. Udeľuje ho majsterka na základe kvality našej práce a plnenia plánov. Pravdupovediac, vždy to doteraz bolo férové a dokázali sme si zarobiť. V poslednom čase nám však vedenie stanovilo nesplniteľné plány a začali nám strhávať z ohodnotenia percentá aj za maličkosti. Ak sa aj niekomu predsa len podarilo plniť výkony, na ohodnotení to vidieť nebolo,“ priblížila nám dôvody štrajku Lena.
V januári sa však situácia ešte vyostrila.
„Vedenie nariadilo strhnúť všetkým bez výnimky 18 percent z osobného ohodnotenia. Niektoré tak prišli o tridsať percent z platu, niektoré nedostali žiadne ohodnotenie a padli pod minimálnu mzdu. Ja osobne som prišla asi o 150 eur, a to za tú istú prácu a nadčasy,“ prezradila Lena.
Nadčasy? Dobrovoľne nasilu
Šičky si môžu prilepšiť aj bonusom za dochádzku. Za každý týždeň, v ktorom nevymeškajú mimo dovolenky ani hodinu, získavajú 20 eur. Tento bonus sa stal podľa šičiek nástrojom vydierania.
„Kedysi mal pracovný týždeň v Trim Leadri päť dní. Dnes ich má šesť. Na bonus máme právo len vtedy, ak prídeme do práce aj v sobotu alebo najnovšie aj počas sviatkov, kedy by sme mali oddychovať. Na oddych máme len nedeľu, ale to je málo. Nevládzeme,“ povedala Eva, ktorá dodala, že práca v sobotu a počas sviatkov nie je povinná, no ako tomu v závode všetci hovoria – je to dobrovoľne nasilu.
„Keďže prichádzame o veľkú časť mzdy pre znížené ohodnotenie, musíme pracovať nadčasy. Niektoré ženy ale majú malé deti a v sobotu do práce nemôžu. Poznám také, ktoré za posledné mesiace dostávajú na ruku aj pod tristo eur,“ prezradila ďalej Lena.
Základná mzda vraj podlieza minimálnu
Najnižšie mesačné odmeny majú podľa nej ženy, ktoré sú vo firme krátko a nebola im pridelená vyššia mzda podľa triedy. Pracujú len za základnú mzdu, ku ktorej v posledných mesiacoch nedostávajú plné ohodnotenie a ani bonusy, ak nepracujú v sobotu. Základná mzda vraj pritom ani nedosahuje štátom uzákonenú minimálnu mzdu.
„Viaceré ženy sa už aj ozvali. Ale ako sa zdá, zákony platia pre všetkých, len nie pre nášho zamestnávateľa,“ doplnila Eva.
V Trim Leadri zamestnanci odborový zväz nemajú. „Vedenie nám naznačilo, že si ho nepraje. Máme len radu zamestnancov, zostavenú zo zástupcov jednotlivých buniek. Vypočujú si ju, ale to je všetko,“ posťažovala si Eva.
Vraj tento mesiac vyhrali
Miera trpezlivosti pretiekla a preto sa zamestnanci rozhodli minulý týždeň v utorok povedať svojmu zamestnávateľovi: Dosť!
A oplatilo sa. Aspoň nateraz. „Vedenie zvolalo mimoriadnu schôdzu. Napokon nám výplaty prepočítali a znížené osobné ohodnotenie vrátili. I keď nie v úplne pôvodnej výške a s poznámkou, že tento mesiac sme vyhrali, no ak budúci mesiac nesplníme na sto percent plán, situácia sa zopakuje,“ informovala Eva.
K štrajku sa nám z vedenia nikto nevyjadril, odkázali nás na hovorcu v Nemecku. Ten mal dovolenku, na naše otázky nám odpovedal Oliver Herkert z nemeckej centrály.
„Nebol to štrajk. Nevieme a nechceme špekulovať, odkiaľ táto informácia pochádza. Manažment ostal nezmenený. Plne rešpektujeme slovenské zákony, ktoré garantujú minimálnu mzdu. Bonus za dochádzku je plne platený v súlade s našou internou politikou. Náš výrobný závod je v tomto regióne jeden z najväčších zamestnávateľov,“ vyjadril sa Oliver Herkert.