MARTIN. Nášmu týždenníku pred asi piatimi rokmi poskytli svoj prvý rozhovor. Bolo to po prvom spoločnom koncerte v Turčianskej galérii, ktorý odohrala ešte len dvojica budúcej kapely - Marko Salíni (26) a Juraj Glonek (21). Spojenie džezu a tínedžerov v sále asi aj viacerých prekvapilo. Veľmi sa nepestuje. Chalani však dospeli, rozrástli sa a fungujú najnovšie ako kvintet Hogo Fogo. A to s veľkými úspechmi.
Pokus mame vyšiel
Zakladatelia skupiny ešte pred piatimi rokmi ani netušili, že by mohli skončiť pri nie príliš masovom štýle ako je džez. Obaja totiž chodili do hudobnej na klavír. Lenže... Jurajova mama si myslela, že jej synovi by to mohlo ísť aj na saxofóne, dobrý by bol aj Markov klavírny sprievod a odniekiaľ im podstrčila ich prvú džezovú skladbu. A bolo! Dvojica odohrala prvý koncert v Turčianskej galérii a... „a zapáčil sa nám rytmus, melódia. I keď sme v tom čase vôbec, ale vôbec nevedeli, o čom džez je,“ doplnil príbeh kapely so smiechom Marko Salíni.
O speváčku by sa pobili
Marko s Jurajom odvtedy k sebe pritiahli ďalších hudobníkov, ktorí tiež veľké skúsenosti s džezom nemajú. Sám Marko je stále v pozícii amatéra – samouka. Jediný člen z „fachu“ je Juraj, ktorý popri vysokej škole elektronickej študuje na konzervatóriu saxofón.
„Prírastky“ sa dokonca venujú celkom odlišnému hudobnému štýlu. „Basák Adrián Simonides (31) je členom skupiny Bačova fujara, ktorá hrá alternatívny rock, bubeník Matej Richarčík (22) figuruje v dolnokubínskej kapele Oravia, ktorá hrá Deep Purple Revival, a popritom je aj s Martinom Harichom zo Superstar,“ prezradil na svojich hudobníkov Marko. K pätici patrí najnovšie aj trúbkar zo Žiliny, Juraj Haluška (18).
Obohatiť svoju hudobnú zostavu však o spev nechcú. „Jednak pri speve vyznie viac spev ako naše hudobné nástroje, a jednak – nám sa všetkým páčia pekné ženy. Len by sme sa kvôli speváčke zbytočne rozvadili,“ zažartoval.
Cena za najlepší inštrumentálny výkon
Ešte minulý rok sa Hogo Fogo ako kvarteto prihlásili sa do prestížnej súťaže Nové tváre slovenského džezu. „Za dvadsať rokov sa tu zviditeľnili viaceré osobnosti, ako napríklad Juraj Tatár či Martin Valihora. Prečo to neskúsiť? Na prípravu sme mali len niekoľko dní, rýchlo sme nahrali pár skladieb a poslali,“ priznal Marko.
V porote sedeli Peter Lipa, Matúš Jakabčic, Gabriel Jonáš a Juraj Griglák. Martinčania sa dostali do finále ako jedna zo šiestich kapiel. „Hrali sme pred nimi naživo a dostali sme cenu za najlepší inštrumentálny výkon. Nemáme vlastnú tvorbu, ale upravujeme známe džezové štandardy. Asi sa im naše prevedenie páčilo,“ teší sa i dnes zakladateľ kapely Hogo Fogo.
Džez pri kávičke
I keď džez nemôže konkurovať popu, rapu či rocku, je vraj stále „in“. „Poznám veľmi veľa mladých džezmenov, ktorí ale odchádzajú zo Slovenska. Médiá im nevenujú pozornosť. Pritom džezmeni sú najväčšie hlavy, umelci, ktorí vedia zahrať všetko,“ uvažuje Marko Salíni, ktorý sa však na nezáujem sťažovať nemôže.
„Začala sa nám viac rozbiehať kapela, máme množstvo ponúk z celého Slovenska. Hrávame v hoteloch, kaviarňach, baroch a najnovšie aj v jednom prestížnom bratislavskom podniku. Nedávno sme hrali večer v Žiline a keď na ulici počuli nášho trúbkara, vošli dnu. Kupovali nám drahé vína, len aby sme ostali dlhšie. V poslednom čase čoraz viac ľudí začína objavovať a odkrývať čaro džezu, z čoho mám nesmiernu radosť,“ spokojne dodal Marko Salíni.